From Wikipedia, the free encyclopedia
Fed Cup team representing Switzerland
The Switzerland women's national tennis team represents
Switzerland in
Fed Cup
tennis competition and are governed by
Swiss Tennis . They currently compete in World Group.
Current team
Most recent year-end rankings are used.
History
Switzerland competed in its first Fed Cup in
1963 . Their best result was the win of the Billie Jean King Cup in
2022 they also reaching the final in
1998 , where they lost to Spain 3-2 and
2020-21 , where they lost to the Russian Tennis Federation 2–0.
Results
Only World Group, World Group Play-off, World Group II, and World Group II Play-off ties are included.
1963–1969
1970–1979
Year
Competition
[3]
Date
Location
Opponent
Score
Result
1970
World Group, 1st Round
19 May
Freiburg (
FRG )
Belgium
2–1
Won
World Group, 2nd Round
20 May
Freiburg (
FRG )
West Germany
0–3
Lost
1972
World Group, 1st Round
20 Mar
Johannesburg (
RSA )
Brazil
1–2
Lost
1973
World Group, 1st Round
1 May
Bad Homburg (
FRG )
Belgium
0–3
Lost
1974
World Group, 1st Round
May
Naples (
ITA )
Yugoslavia
W/O
Won
World Group, 2nd Round
May
Naples (
ITA )
South Africa
0–3
Lost
1975
World Group, 1st Round
May
Aix-en-Provence (
FRA )
United States
0–3
Lost
1976
World Group, 1st Round
August
Philadelphia (
USA )
Indonesia
3–0
Won
World Group, 2nd Round
August
Philadelphia (
USA )
Canada
2–1
Won
World Group, Quarterfinal
August
Philadelphia (
USA )
United States
0–3
Lost
1977
World Group, 1st Round
June
Eastbourne (
GBR )
Norway
2–1
Won
World Group, 2nd Round
June
Eastbourne (
GBR )
United States
0–3
Lost
1978
World Group, 1st Round
November
Melbourne (
AUS )
Ireland
3–0
Won
World Group, 2nd Round
November
Melbourne (
AUS )
Romania
1–2
Lost
1979
World Group, 1st Round
April
Madrid (
ESP )
Denmark
3–0
Won
World Group, 2nd Round
May
Madrid (
ESP )
Romania
2–1
Won
World Group, Quarterfinal
May
Madrid (
ESP )
Soviet Union
1–2
Lost
1980–1989
Year
Competition
[3]
Date
Location
Opponent
Score
Result
1980
World Group, 1st Round
May
Berlin (
FRG )
Denmark
2–1
Won
World Group, 2nd Round
May
Berlin (
FRG )
Romania
1–2
Lost
1981
World Group, 1st Round
November
Tokyo (
JPN )
Greece
3–0
Won
World Group, 2nd Round
November
Tokyo (
JPN )
Chinese Taipei
3–0
Won
World Group, Quarterfinal
November
Tokyo (
JPN )
West Germany
2–1
Won
World Group, Semifinal
November
Tokyo (
JPN )
United States
0–3
Lost
1982
World Group, 1st Round
July
Santa Clara (
USA )
New Zealand
2–1
Won
World Group, 2nd Round
July
Santa Clara (
USA )
Sweden
2–1
Won
World Group, Quarterfinal
July
Santa Clara (
USA )
West Germany
0–3
Lost
1983
World Group, 1st Round
July
Zürich (
SUI )
Bulgaria
3–0
Won
World Group, 2nd Round
July
Zürich (
SUI )
Romania
2–1
Won
World Group, Quarterfinal
July
Zürich (
SUI )
Australia
2–1
Won
World Group, Semifinal
July
Zürich (
SUI )
West Germany
0–3
Lost
1984
World Group, 1st Round
July
São Paulo (
BRA )
Bulgaria
2–1
Won
World Group, 2nd Round
July
São Paulo (
BRA )
United States
1–2
Lost
1985
World Group, 1st Round
October
Nagoya (
JPN )
Netherlands
2–1
Won
World Group, 2nd Round
October
Nagoya (
JPN )
Czechoslovakia
1–2
Lost
1986
World Group, 1st Round
July
Prague (
TCH )
Malta
3–0
Won
World Group, 2nd Round
July
Prague (
TCH )
Czechoslovakia
0–3
Lost
1987
World Group, 1st Round
July
Vancouver (
CAN )
Argentina
0–3
Lost
1988
World Group, 1st Round
December
Melbourne (
AUS )
United States
0–3
Lost
1989
World Group, 1st Round
October
Tokyo (
JPN )
Soviet Union
0–2
Lost
1990–1999
Year
Competition
[3]
Date
Location
Opponent
Score
Result
1990
World Group, 1st Round
July
Atlanta (
USA )
Netherlands
1–2
Lost
1991
World Group, 1st Round
23 July
Nottingham (
GBR )
Argentina
2–0
Won
World Group, 2nd Round
24 July
Nottingham (
GBR )
China
2–1
Won
World Group, Quarterfinal
25 July
Nottingham (
GBR )
Czechoslovakia
1–2
Lost
1992
World Group, 1st Round
14 July
Frankfurt (
GER )
Sweden
1–2
Lost
1993
World Group, 1st Round
20 July
Frankfurt (
GER )
United States
0–3
Lost
1994
World Group, 1st Round
19 July
Frankfurt (
GER )
Canada
0–3
Lost
1996
World Group II, Play-off
13–14 July
Jakarta (
INA )
Indonesia
3–2
Won
1997
World Group II
1–2 March
Košice (
SVK )
Slovakia
3–2
Won
World Group, Play-off
12–13 July
Zürich (
SUI )
Argentina
5–0
Won
1998
World Group, 1st Round
18–19 April
Brno (
CZE )
Czech Republic
4–1
Won
World Group, Semifinal
25–26 July
Sion (
SUI )
France
5–0
Won
World Group, Final
19–20 September
Geneva (
SUI )
Spain
2–3
Lost
1999
World Group, 1st Round
17–18 April
Zürich (
SUI )
Slovakia
0–5
Lost
2000–2009
Year
Competition
[3]
Date
Location
Opponent
Score
Result
2000
World Group, Round Robin
27 April
Bratislava (
SVK )
Slovakia
2–1
Won
World Group, Round Robin
28 April
Bratislava (
SVK )
Czech Republic
1–2
Lost
World Group, Round Robin
29 April
Bratislava (
SVK )
Austria
2–1
Won
2001
World Group, Play-off
21–22 July
Sydney (
AUS )
Australia
1–4
Lost
2002
World Group, 1st Round
27–28 April
Bratislava (
SVK )
Slovakia
2–3
Lost
World Group, Play-off
20–21 July
Malmö (
SWE )
Sweden
2–3
Lost
2003
World Group, Play-off
19–20 July
Winterthur (
SUI )
Israel
4–1
Won
2004
World Group, 1st Round
24–25 July
Murcia (
ESP )
Spain
2–3
Lost
World Group, Play-off
10–11 July
Dorval (
CAN )
Canada
3–2
Won
2005
World Group II, 1st Round
23–24 April
Neuchâtel (
SUI )
Slovakia
3–2
Won
World Group, Play-off
9–10 July
Lausanne (
SUI )
Austria
1–4
Lost
2006
World Group II, 1st Round
22–23 April
Tokyo (
JPN )
Japan
1–4
Lost
World Group II, Play-off
15–16 July
Chavannes-de-Bogis (
SUI )
Australia
0–5
Lost
2008
World Group II, Play-off
26–27 April
Dornbirn (
AUT )
Austria
3–2
Won
2009
World Group II, 1st Round
7–8 February
Zürich (
SUI )
Germany
2–3
Lost
World Group II, Play-off
25–26 April
Mildura (
AUS )
Australia
1–3
Lost
2010–2019
Year
Competition
[3]
Date
Location
Opponent
Score
Result
2011
World Group II, Play-off
16–17 April
Lugano (
SUI )
Sweden
4–1
Won
2012
World Group II, 1st Round
4–5 February
Fribourg (
SUI )
Australia
1–4
Lost
World Group II, Play-off
21–22 April
Yverdon-les-Bains (
SUI )
Belarus
4–1
Won
2013
World Group II, 1st Round
9–10 February
Bern (
SUI )
Belgium
4–1
Won
World Group, Play-off
20–21 April
Chiasso (
SUI )
Australia
1–3
Lost
2014
World Group II, 1st Round
8–9 February
Paris (
FRA )
France
2–3
Lost
World Group II, Play-off
19–20 April
Catanduva (
BRA )
Brazil
4–1
Won
2015
World Group II, 1st Round
7–8 February
Helsingborg (
SWE )
Sweden
3–1
Won
World Group, Play-off
18–19 April
Zielona Góra (
POL )
Poland
3–2
Won
2016
World Group, 1st Round
6–7 February
Leipzig (
GER )
Germany
3–2
Won
World Group, Semifinal
16–17 April
Lucerne (
SUI )
Czech Republic
2–3
Lost
2017
World Group, 1st Round
11–12 February
Geneva (
SUI )
France
4–1
Won
World Group, Semifinal
22–23 April
Minsk (
BLR )
Belarus
2–3
Lost
2018
World Group, 1st Round
10–11 February
Prague (
CZE )
Czech Republic
1–3
Lost
World Group, Play-off
21–22 April
Cluj-Napoca (
ROU )
Romania
1–3
Lost
2019
World Group II, 1st Round
9–10 February
Biel/Bienne (
SUI )
Italy
3–1
Won
World Group, Play-off
20–21 April
San Antonio (
USA )
United States
2–3
Lost
2020–2029
See also
References
External links
Current champions (2023):
Canada
Editions by year World Group / Finals Qualifying rounds Play-offs World Group II
2023 BJK Cup Finals teams Former World Group teams (in the current format, since 1995) Players