This article needs additional citations for
verification. (January 2017) |
Peru at the 2010 Summer Youth Olympics | |
---|---|
IOC code | PER |
NOC | Comité Olímpico Peruano |
Website |
www |
in Singapore | |
Competitors | 26 in 10 sports |
Flag bearer | Kimberly Garcia |
Medals Ranked 84th |
|
Summer Youth Olympics appearances | |
Peru participated at the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore.
The Peruvian squad consisted of 26 athletes competing in 10 sports: aquatics (swimming), athletics, badminton, judo, sailing, taekwondo, tennis, volleyball, weightlifting and wrestling. [1]
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Lesly Cano | Judo | Mixed Team | 25 Aug |
Bronze | Peru women's youth volleyball team |
Volleyball | Girls' tournament | 25 Aug |
Athletes | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Charo Inga | Girls’ 3000m | DSQ qB | DNS | ||
Kimberly García | Girls’ 5km Walk | 23:17.04 | 7 |
Athlete | Event | Group Stage | Knock-Out Stage | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | Match 3 | Rank | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | ||
Mario Cuba | Boys’ Singles |
Richardson (
NZL) W 2-0 |
Huang (
SIN) L 0-2 |
Bhamidipati (
IND) L 0-2 |
3 | Did not advance |
Athlete | Event | Group Stage | Knock-Out Stage | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Match 1 | Match 2 | Match 3 | Rank | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank | ||
Katherine Winder | Girls’ Singles |
Deng (
CHN) L 0-2 |
Suwarno (
INA) L 0-2 |
Cheng (
NZL) W 2-1 |
3 | Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Lesly Cano | Girls' -44 kg | BYE |
Thakur (
IND) W 020-000 |
Bae (
KOR) L 000-100 |
Bronze Medal Match Valnova ( BLR) L 000-001 |
5 |
Team | Event | Round 1 | Round 2 | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result | |||
Essen Lesly Cano ( PER) Pedro Rivadulla ( ESP) Andrea Krisandova ( SVK) Kairat Agibayev ( KAZ) Daryl Lokuku Ngambomo ( COD) Miku Tashiro ( JPN) Alex Maxell Garcia Mendoza ( CUB) |
Mixed Team | Munich W 4-3 |
Chiba W 5-2 |
Cairo W 5-2 |
Belgrade W 6-1 |
Athlete | Event | Race | Points | Rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Matias Canseco | Boys' Techno 293 | 17 | 12 | 15 | 15 | 15 | 13 | 18 | 15 | 17 | 17 | 154 | 16 | |
Josefina Roder | Girls' Techno 293 | 18 | 18 | 18 | 18 | 17 | 18 | 17 | 15 | 15 | 15 | 169 | 18 |
Athletes | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | Time | Position | ||
Sebastian Arispe | Boys’ 100m Freestyle | 52.27 | 22 | Did not advance | |||
Boys’ 200m Freestyle | 1:55.95 | 25 | Did not advance | ||||
Boys’ 400m Freestyle | 4:06.82 | 19 | Did not advance | ||||
Kaori Miyahara | Girls’ 200m Freestyle | 2:09.15 | 27 | Did not advance | |||
Girls’ 400m Freestyle | 4:29.27 | 17 | Did not advance | ||||
Andrea Cedron | Girls’ 200m Freestyle | 2:09.59 | 29 | Did not advance | |||
Girls’ 400m Freestyle | 4:27.26 | 14 | Did not advance |
Athlete | Event | Quarterfinal | Semifinal | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Christian Ocampo | Boys' +73kg |
Stefan Bozalo (
CAN) L 0-8 |
did not advance | 5 |
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Duilio Beretta | Boys' Singles |
Triki (
TUN) W 2-0 (6-4, 6-4) |
Morrissey (
IRL) L 0-2 (2-6, 6-7) |
Did not advance |
Athlete | Event | Round 1 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Duilio Beretta (
PER) Juan Sebastián Gómez ( COL) |
Boys' Doubles |
Acosta (
ECU) Quiroz ( ECU) L 0-2 (0-6, 6-7) |
Did not advance |
Squad list | Event | Preliminary | Semifinal | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|
Group A | Rank | |||||
Clarivet Yllescas (C) Brenda Daniela Uribe Maria de Fatima Acosta Diana Gonzales Alexandra Muñoz Cary Vasquez Grecia Herrada Katerinne Olemar Lisset Sosa Sandra Chumacero Raffaella Camet Vivian Baella |
Girls' Volleyball |
Singapore W 3-0 |
1 |
Belgium L 1-3 |
Japan W 3-1 |
|
Japan W' 3-0 |
August 21, 2010 12:30 |
Singapore | 0–3 | Peru |
Toa Payoh Sports Hall Attendance: 1,700 Referees: Lourdes Perez Perez ( Cuba), Vittorio Sampaolo ( Italia) |
(11–25, 13–25, 12–25) |
August 23, 2010 12:30 |
Japan | 0–3 | Peru |
Toa Payoh Sports Hall Attendance: 1,250 Referees: Brian McDougall (Great Britain), Mary Blalock (United States) |
(22–25, 19–25, 18–25) |
August 24, 2010 10:00 |
Belgium | 3–1 | Peru |
Toa Payoh Sports Hall Attendance: 1,300 Referees: Wang Hao Juan (China), Lourdes Perez Perez ( Cuba) |
(25–19, 19–25, 25–21, 25–22) |
August 25, 2010 15:30 |
Peru | 3–1 | Japan |
Toa Payoh Sports Hall Attendance: 1,900 Referees: Lourdes Perez Perez ( Cuba), Mary Blalock (United States) |
(22–25, 30–28, 25–11, 25–17) |
Athlete | Event | Snatch | Clean & Jerk | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|
Silvana Saldarriaga | Girls' 58kg | 65 | 93 | 158 | 5 |
Athlete | Event | Pools | Final | Rank | |
---|---|---|---|---|---|
Groups | Rank | ||||
Robinson Rios | Boys' 46kg |
Davila (
VEN) L Fall (0–7) |
3 | 5th Place Match Abdelnaeem ( EGY) L Fall (6–5) |
6 |
Sheikh (
IRI) L Fall (2–7) |
{{
cite web}}
: CS1 maint: archived copy as title (
link)