Nickname(s) | サムライ・ブルー (Samurai Blue) [1] | ||
---|---|---|---|
Association | Japan Football Association | ||
Confederation | AFC (Asia) | ||
Sub-confederation | EAFF (East Asia) | ||
Head coach | Yoshiro Moriyama | ||
Most caps | Hikaru Naruoka (44) | ||
Top scorer | Koki Saito (16) | ||
FIFA code | JPN | ||
| |||
First international | |||
Japan 4–0
Singapore ( Bangkok, Thailand; 22 August 1984) | |||
Biggest win | |||
Guam 0–26
Japan ( Qingdao, China; 1 September 2023) | |||
Biggest defeat | |||
England 5–0
Japan ( Benidorm, Spain; 4 December 2019) | |||
FIFA U-17 World Cup | |||
Appearances | 10 (first in 1993) | ||
Best result | Quarterfinals ( 1993, 2011) | ||
AFC U-16 Championship | |||
Appearances | 15 (first in 1985) | ||
Best result | Champions ( 1994, 2006, 2018, 2023) |
The Japan national under-17 football team(Japanese: U-17サッカー日本代表)is a national association football youth team of Japan and is controlled by the Japan Football Association. The team were champions in the 1994 and 2006 AFC U-17 Championships, as well as the 2012 AFF U-16 Youth Championship. The year before the FIFA U-17 World Cup, the national team is renamed the Japan national under-16 football team, and the year before that, the national team is renamed the Japan national under-15 football team.
Win Draw Lose Void or Postponed Fixture
9 February U-16 Algarve Cup | Germany | 3–2 | Japan | Vila Real de Santo António, Portugal |
12:00 UTC±0 |
|
Report |
|
Stadium: Complexo Desportivo de Vila Real de Santo António |
11 February U-16 Algarve Cup | Netherlands | 6–3 | Japan | Vila Real de Santo António, Portugal |
16:00 UTC±0 |
|
Report |
|
Stadium: Complexo Desportivo de Vila Real de Santo António |
14 February U-16 Algarve Cup | Portugal | 2–1 | Japan | Albufeira, Portugal |
10:30 UTC±0 |
|
Report |
|
Stadium: Estádio Municipal de Albufeira |
28 February UEFA Development Tournament | Spain | 2–0 | Japan | Manavgat, Turkey |
12:00 UTC+3 |
|
Report | Stadium: Emirhan Sport Center |
1 March UEFA Development Tournament | Denmark | 2–1 | Japan | Manavgat, Turkey |
12:00 UTC+3 |
|
Report |
|
Stadium: Emirhan Sport Center |
4 March UEFA Development Tournament | France | 5–1 | Japan | Manavgat, Turkey |
10:00 UTC+3 |
|
Report |
|
Stadium: Emirhan Sport Center |
28 March Montaigu Tournament GS | Wales | 1–2 | Japan | Pouzauges, France |
18:30 UTC+1 |
|
Report |
|
30 March Montaigu Tournament GS | Czech Republic | 0–2 | Japan | Fontenay-le-Comte, France |
18:00 UTC+1 | Report |
|
19 June U-16 International Dream Cup | Japan | 6–0 | Ukraine | Hirono, Japan |
15:00 UTC+9 |
|
Report | Stadium:
J-Village Stadium Attendance: 152 Referee: Masaaki Hiratsuka |
21 June U-16 International Dream Cup | Japan | 4–0 | Venezuela | Hirono, Japan |
15:00 UTC+9 |
|
Report | Stadium:
J-Village Stadium Attendance: 161 Referee: Kazuyoshi Karashima |
23 June U-16 International Dream Cup | Japan | 3–2 | Senegal | Hirono, Japan |
15:00 UTC+9 |
|
Report |
|
Stadium:
J-Village Stadium Attendance: 447 Referee: Daichi Shiino |
23 October 2025 AFC U-17 Asian Cup qualification | Japan | v | Nepal | Qatar |
--:-- UTC+3 |
25 October 2025 AFC U-17 Asian Cup qualification | Mongolia | v | Japan | Qatar |
--:-- UTC+3 |
27 October 2025 AFC U-17 Asian Cup qualification | Japan | v | Qatar | Qatar |
--:-- UTC+3 |
15 May Vlatko Marković International Tournament GS | Belgium | 2–3 | Japan | Sveti Martin na Muri, Croatia |
11:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium: NK Polet Sveti Martin na Muri |
16 May Vlatko Marković International Tournament GS | Japan | 2–1 | France | Čakovec, Croatia |
17:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium: Stadion SRC Mladost |
17 May Vlatko Marković International Tournament GS | Portugal | 0–2 | Japan | Sveti Martin na Muri, Croatia |
11:00 UTC+2 | Report |
|
Stadium: Sveti Martin na Muri |
19 May Vlatko Marković International Tournament Final | United States | 1–0 | Japan | Varaždin, Croatia |
17:30 UTC+2 |
|
Report | Stadium: Stadion Varteks |
8 August Balcom BMW Cup | U-18 Sanfrecce Hiroshima | 2–4 | Japan | Hiroshima, Japan |
16:00 UTC+9 |
|
Report |
|
Stadium: Hiroshima Regional Park No. 1 Ball Game Stadium |
10 August Balcom BMW Cup | U-18 Hiroshima Prefecture HS | 2–4 | Japan | Hiroshima, Japan |
16:00 UTC+9 |
|
Report |
|
Stadium: Hiroshima Regional Park No. 1 Ball Game Stadium |
11 August Balcom BMW Cup | Japan | 4–0 | Uzbekistan | Hiroshima, Japan |
15:00 UTC+9 |
|
Report | Stadium: Hiroshima Regional Park No. 1 Ball Game Stadium |
6 September Limoges Tournament | Japan | 1–3 | Portugal | Limoges, France |
15:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium:
Stade Beaublanc Referee: Yassir Touil ( France) |
8 September Limoges Tournament | Japan | 4–0 | England | Limoges, France |
15:00 UTC+2 |
|
Report | Stadium: Stade Beaublanc |
10 September Limoges Tournament | France | 2–0 | Japan | Limoges, France |
18:00 UTC+2 |
|
Report | Stadium: Stade Beaublanc |
14 September International Youth Soccer in Niigata | Japan | 2–3 | Venezuela | Niigata, Japan |
15:30 UTC+9 |
|
Report |
|
Stadium: Niigata Athletic Stadium |
16 September International Youth Soccer in Niigata | Japan | 2–0 | New Zealand | Niigata, Japan |
15:30 UTC+9 |
|
Report | Stadium: Niigata Athletic Stadium |
18 September International Youth Soccer in Niigata | Japan | 5–1 | Niigata Prefecture | Niigata, Japan |
15:30 UTC+9 |
|
Report |
|
Stadium: Denka Big Swan Stadium |
11 November FIFA U-17 World Cup GS | Japan | 1–0 | Poland | Bandung, Indonesia |
16:00 UTC+7 |
|
Report | Stadium:
Jalak Harupat Stadium Attendance: 4,961 Referee: Pierre Atcho ( Gabon) |
14 November FIFA U-17 World Cup GS | Japan | 1–3 | Argentina | Bandung, Indonesia |
19:00 UTC+7 |
|
Report |
|
Stadium:
Jalak Harupat Stadium Attendance: 12,324 Referee: João Pinheiro ( Portugal) |
17 November FIFA U-17 World Cup GS | Senegal | 0–2 | Japan | Bandung, Indonesia |
16:00 UTC+7 | Report |
|
Stadium:
Jalak Harupat Stadium Attendance: 5,079 Referee: Rade Obrenovic ( Slovenia) |
20 November FIFA U-17 World Cup R16 | Spain | 2–1 | Japan | Surakarta, Indonesia |
19:00 UTC+7 |
|
Report |
|
Stadium:
Manahan Stadium Attendance: 8,587 Referee: Pierre Atcho ( Gabon) |
1 September EAFF U15 Championship GS | Guam | 0–26 | Japan | Qingdao, China |
15:00 UTC+8 |
Report Report |
|
Stadium: Qingdao Citizen Fitness Center Pitch No.2 Attendance: 30 Referee: Yang Yizhou ( China) |
3 September EAFF U15 Championship GS | Chinese Taipei | 0–2 | Japan | Qingdao, China |
10:00 UTC+8 |
Report Report |
|
Stadium: Qingdao Citizen Fitness Center Pitch No.2 Attendance: 31 Referee: Maher Alali ( Lebanon) |
5 September EAFF U15 Championship GS | Japan | 10–3 | Hong Kong | Qingdao, China |
10:00 UTC+8 |
|
Report Report |
|
Stadium: Qingdao Baisha Bay Football Center Pitch No.9 Attendance: 68 Referee: Maher Alali ( Lebanon) |
7 September EAFF U15 Championship SF | Japan | 4–0 | South Korea | Qingdao, China |
10:00 UTC+8 |
|
Report Report |
Stadium: Qingdao Citizen Fitness Center Pitch No.2 Attendance: 26 Referee: Maher Alali ( Lebanon) |
8 September EAFF U15 Championship Final | China | 0–0 (4–2 p) | Japan | Qingdao, China |
19:00 UTC+8 |
Report Report |
Stadium: Qingdao Youth Stadium Attendance: 0 Referee: Maher Alali ( Lebanon) |
31 October Val de Marne Tournament | Japan | 1–2 | England | Val-de-Marne, France |
14:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium: Didier Pironi Sports Complex |
2 November Val de Marne Tournament | Japan | 3–1 | Switzerland | Val-de-Marne, France |
14:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium: Maisons Rouges Sports Complex |
4 November Val de Marne Tournament | France | 3–1 | Japan | Val-de-Marne, France |
16:00 UTC+2 |
|
Report |
|
Stadium: Léo Lagrange Sports Complex |
Role | Name | Note |
---|---|---|
Head coach | Yoshiro Moriyama | JFA National Coaching Staff |
Assistant coach | Nozomi Hiroyama | JFA National Coaching Staff JFA Academy Fukushima Staff |
Goalkeeping coach | Norio Takahashi | JFA National Coaching Staff |
Physical coach | Makoto Muraoka | JFA National Coaching Staff |
Technical staff |
Hiromi Katagiri Hideaki Watanabe |
JFA Technical House |
Role model coach | Yuki Abe | JFA |
Role | Name | Note |
---|---|---|
Head coach | Nozomi Hiroyama | JFA National Coaching Staff |
Assistant coach | Kai Ohata | JFA National Coaching Staff |
Goalkeeping coach | Norihiro Yamagishi | JFA National Coaching Staff |
Physical coach | Tetsuya Sato | JFA National Coaching Staff |
Technical staff | Michifumi Shiraishi | JFA Technical House |
Role | Name | Note |
---|---|---|
Head coach | Reiji Hirata | JFA National Coaching Staff |
Assistant coach | Takeshi Motoyoshi | JFA Coach |
Goalkeeping coach | Daishi Ide | JFA National Coaching Staff |
Physical coach | Tadayuki Komine | JFA National Coaching Staff |
Technical staff | Mahiro Hikida | JFA Technical House |
The following U-17 players were named for the 2023 FIFA U-17 World Cup, held in November 2023. On 28 October 2023, Haruki Komori was replaced by Alexandre Pisano, due to an injury. [5]
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Club | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Wataru Goto (後藤亘) | 8 May 2006 | FC Tokyo | ||
12 | GK | Taisei Kambayashi (上林大誠) | 21 February 2006 | Montedio Yamagata | ||
21 | GK | Alexandre Pisano (ピサノ・アレクサンドレ・幸冬・堀尾) | 10 January 2006 | Nagoya Grampus | ||
2 | DF | Haruto Matsumoto (松本遥翔) | 29 September 2006 | Kashima Antlers | ||
3 | DF | Keita Kosugi (小杉啓太) | 18 March 2006 | Djurgården | ||
4 | DF | Kaito Tsuchiya (土屋櫂大) | 12 May 2006 | Kawasaki Frontale | ||
5 | DF | Kotaro Honda (本多康太郎) | 20 May 2006 | Shonan Bellmare | ||
17 | DF | Shotaro Shibata (柴田翔太郎) | 17 April 2006 | Kawasaki Frontale | ||
18 | DF | Shuto Nagano (永野修都) | 15 April 2006 | FC Tokyo | ||
19 | DF | Katsuma Fuse (布施克真) | 11 March 2007 | Nihon University Fujisawa High School | ||
6 | MF | Joi Yamamoto (山本丈偉) | 18 May 2006 | Tokyo Verdy | ||
7 | MF | Yotaro Nakajima (中島洋太朗) | 22 April 2006 | Sanfrecce Hiroshima | ||
8 | MF | Ryunosuke Yada (矢田龍之介) | 30 September 2006 | Shimizu S-Pulse | ||
10 | MF | Ryunosuke Sato (佐藤龍之介) | 16 October 2006 | FC Tokyo | ||
13 | MF | Yumeki Yoshinaga (吉永夢希) | 22 February 2006 | Genk | ||
20 | MF | Gakuto Kawamura (川村楽人) | 6 April 2006 | Tokyo Verdy | ||
9 | FW | Yutaka Michiwaki (道脇豊) | 5 April 2006 | Roasso Kumamoto | ||
11 | FW | Rento Takaoka (高岡伶颯) | 12 March 2007 | Nissho Gakuen High School | ||
14 | FW | Gaku Nawata (名和田我空) | 29 July 2006 | Kamimura Gakuen High School | ||
15 | FW | Homare Tokuda (徳田誉) | 18 February 2007 | Kashima Antlers | ||
16 | FW | Aren Inoue (井上愛簾) | 19 September 2006 | Sanfrecce Hiroshima |
The following players were called up to the squad in the past 12 months.
Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club | Latest call-up |
---|---|---|---|---|---|---|
GK | Haruki Komori (小森春輝) | 11 April 2006 | Urawa Red Diamonds | FIFA U-17 World Cup, November 2023 INJ | ||
GK | Rui Araki (荒木琉偉) | 14 October 2007 | Gamba Osaka | Limoges Tournament, September 2023 | ||
DF | Soichiro Mori (森壮一朗) | 29 June 2007 | Nagoya Grampus | FIFA U-17 World Cup, November 2023 TP | ||
DF | Yugo Okawa (大川佑梧) | 14 July 2007 | Kashima Antlers | FIFA U-17 World Cup, November 2023 TP | ||
DF | Sota Tsukuda (佃颯太) | 28 August 2007 | Yokohama FC | FIFA U-17 World Cup, November 2023 TP | ||
DF | Kai Yamada (山田佳) | 6 July 2006 | Maebashi Ikuei High School | IYS Niigata, September 2023 | ||
DF | Shota Kofie (木吹翔太) | 19 August 2006 | Sanfrecce Hiroshima | IYS Niigata, September 2023 | ||
DF | Takuma Eguchi (江口拓真) | 7 January 2007 | Vissel Kobe | IYS Niigata, September 2023 | ||
DF | Reon Tanaka (田中玲音) | 1 February 2007 | Tokyo Jitsugyo High School | IYS Niigata, September 2023 | ||
DF | Mihiro Sato (佐藤海宏) | 26 February 2007 | Kashima Antlers | IYS Niigata, September 2023 | ||
DF | Sho Suzuki (鈴木樟) | 9 March 2006 | Rissho University | Limoges Tournament, September 2023 | ||
DF | Shunsuke Kaneko (金子俊輔) | 29 May 2006 | FC Tokyo | Limoges Tournament, September 2023 | ||
DF | Hideki Saito (斉藤秀輝) | 12 May 2006 | Omiya Ardija | Limoges Tournament, September 2023 INJ | ||
MF | Sean Kotake (小竹知恩) | 14 April 2006 | Shimizu S-Pulse | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Umi Kajisa (加治佐海) | 5 June 2006 | Kawasaki Frontale | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | So Yunoki (柚木創) | 2 November 2006 | RKU Kashiwa High School | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Hiroki Nishikawa (西川宙希) | 1 December 2006 | Cerezo Osaka | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Tokumo Kawai (川合徳孟) | 3 March 2007 | Júbilo Iwata | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Towa Osada (長田叶羽) | 12 March 2007 | Gamba Osaka | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Gota Yamaguchi (山口豪太) | 24 April 2007 | Shohei High School | IYS Niigata, September 2023 | ||
MF | Daiki Miyagawa (宮川大輝) | 24 March 2006 | Kansai University | Limoges Tournament, September 2023 | ||
MF | Kohei Mochizuki (望月耕平) | 7 June 2006 | Yokohama F. Marinos | Limoges Tournament, September 2023 | ||
MF | Motoki Nishihara (西原源樹) | 16 December 2006 | Shimizu S-Pulse | Limoges Tournament, September 2023 | ||
FW | Kantaro Maeda (前田勘太朗) | 10 July 2007 | Yokohama FC | FIFA U-17 World Cup, November 2023 TP | ||
FW | Keito Kumashiro (神代慶人) | 25 October 2007 | Roasso Kumamoto | IYS Niigata, September 2023 | ||
FW | Daichi Suzuki (鈴木大馳) | 8 November 2006 | Sagan Tosu | IYS Niigata, September 2023 INJ | ||
FW | Taiyo Yamaguchi (山口太陽) | 18 August 2006 | FC Tokyo | Limoges Tournament, September 2023 | ||
INJ Withdrew due to injury |
(Players are listed within position group by order of latest call-up, seniority, and then alphabetically by its surname)
The following players were called up for the 2024 U-16 International Dream Cup, held from 19 to 23 June 2024 at the J-Village, located in Fukushima. On 23 June, prior to the last match, it was announced that Yuwa Fukuoka had left the squad due to poor conditioning. [6]
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Club | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Genki Nishikawa (西川元基) | 5 April 2008 | Kashiwa Reysol | ||
12 | GK | Rikuto Sato (佐藤陸斗) | 25 October 2008 | Montedio Yamagata | ||
2 | DF | Tsubasa Usui (薄井翼) | 4 February 2008 | Urawa Red Diamonds | ||
3 | DF | Yuki Yamanaka (山中優輝) | 4 March 2008 | Yokohama F. Marinos | ||
4 | DF | Haruto Tanaka (田中遥大) | 11 June 2008 | FC Tokyo | ||
5 | DF | Kazunari Kodama (児玉一成) | 2 September 2008 | Kyoto Sanga | ||
13 | DF | Shota Fujii (藤井翔大) | 11 August 2008 | Yokohama F. Marinos | ||
15 | DF | Yuya Yokoi (横井佑弥) | 15 April 2008 | Gamba Osaka | ||
18 | DF | Kento Shinozaki (篠崎健人) | 29 July 2008 | Ichiritsu Funabashi High School | ||
6 | MF | Rento Noguchi (野口蓮斗) | 20 April 2008 | Sanfrecce Hiroshima | ||
7 | MF | Ritsu Doiguchi (土井口立) | 14 April 2008 | Vissel Kobe | ||
8 | MF | Shimon Kobayashi (小林志紋) | 23 January 2008 | Sanfrecce Hiroshima | ||
14 | MF | Taito Kanda (神田泰斗) | 7 May 2008 | Omiya Ardija | ||
17 | MF | Kento Nishioka (西岡健斗) | 14 July 2008 | Júbilo Iwata | ||
19 | MF | Shohei Takemoto (武本匠平) | 26 May 2008 | Avispa Fukuoka | ||
9 | FW | Mibuki Kasai (葛西夢吹) | 12 February 2008 | Shonan Bellmare | ||
10 | FW | Minato Yoshida (吉田湊海) | 15 July 2008 | Kashima Antlers | ||
11 | FW | Hiroto Asada (浅田大翔) | 16 January 2008 | Yokohama F. Marinos | ||
20 | FW | Yuma Okuda (奥田悠真) | 6 May 2008 | Kawasaki Frontale |
The following players were called up to the squad in the past 12 months.
Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club | Latest call-up |
---|---|---|---|---|---|---|
GK | Hiroto Matsuura (松浦大翔) | 21 September 2008 | Albirex Niigata | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
GK | Matthew Watanabe (渡邊麻舟) | 24 April 2008 | FC Tokyo | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
GK | Jimbiera Matsuura (松浦・迅ビエラ) | 18 April 2008 | Hamamatsu Kaiseikan High School | Algarve Cup, February 2024 | ||
DF | Kenta Bandera Yoshida (バンデラ・吉田・健太) | 10 April 2008 | Real Betis | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
DF | Yoshito Kumada (熊田佳斗) | 5 September 2009 | Omiya Ardija | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
DF | Raku Sato (佐藤桜久) | 5 April 2008 | Kashiwa Reysol | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
DF | Haruto Yoshida (吉田遥翔) | 13 May 2008 | FC Tokyo | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
DF | Haruki Watanabe (渡邉春来) | 15 May 2008 | Tokyo Verdy | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
DF | Nagi Nishimura (西村水岐) | 22 July 2008 | Vissel Kobe | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
DF | Atsuro Takahashi (高橋温郎) | 13 February 2009 | Urawa Red Diamonds | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
DF | Asuto Fujita (藤田明日翔) | 22 November 2008 | Kawasaki Frontale | Turkey Tour, 24 February-5 March 2024 TP | ||
DF | Chisom Taichi Odike (オディケ・チソン・太地) | 17 June 2008 | Nagoya Grampus | Algarve Cup, February 2024 | ||
DF | Haruto Yoshikawa (吉川晴翔) | 21 August 2008 | Kashiwa Reysol | Algarve Cup, February 2024 | ||
DF | Ryua Oshima (大島琉空) | 23 August 2008 | Kashima Antlers | Algarve Cup, February 2024 | ||
DF | Anthony Udemba Motosuna (元砂・晏翔仁・ウデンバ) | 10 March 2009 | Kashima Antlers | Algarve Cup, February 2024 | ||
DF | Yoshito Kumada (熊田佳斗) | 5 September 2009 | Omiya Ardija | Algarve Cup, February 2024 | ||
MF | Yuwa Fukuoka (福岡勇和) | 29 October 2008 | Kashima Antlers | International Dream Cup, 19-23 June 2024 WD | ||
MF | Eita Hirooka (廣岡瑛太) | 4 January 2008 | Kashiwa Reysol | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
MF | Ryota Hariu (針生涼太) | 7 March 2008 | Shimizu S-Pulse | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
MF | Toa Kinoshita (木下永愛) | 10 March 2008 | Kashima Gakuen High School | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
MF | Hiromu Yokka (四日裕歩) | 26 June 2008 | Yokohama FC | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
MF | Yuto Yamagata (山縣優翔) | 21 January 2008 | Shizuoka Gakuen High School | Montaigu Tournament, March-April 2024 INJ | ||
MF | Taiga Seguchi (瀬口大翔) | 10 January 2008 | Vissel Kobe | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
MF | Go Hoshina (保科剛) | 18 March 2008 | Iizuka High School | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
MF | Yuki Sakaguchi (坂口佑樹) | 16 October 2008 | Vissel Kobe | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
MF | Yuzuki Kobayashi (小林柚希) | 13 April 2008 | Omiya Ardija | Turkey Tour, 24 February-5 March 2024 TP | ||
MF | Ryosuke Iwasaki (岩崎亮佑) | 30 January 2008 | Yokohama FC | Algarve Cup, February 2024 | ||
MF | Daigo Hirashima (平島大悟) | 17 June 2008 | Kashima Antlers | Algarve Cup, February 2024 | ||
MF | Makoto Himeno (姫野誠) | 12 August 2008 | JEF United Chiba | Algarve Cup, February 2024 | ||
MF | Naoto Ogawa (小川直澄) | 26 September 2008 | Urawa Red Diamonds | Algarve Cup, February 2024 | ||
FW | Hyoei Kawabata (川端彪英) | 4 April 2008 | Vissel Kobe | Montaigu Tournament, March-April 2024 | ||
FW | Teppei Shiojiri (塩尻哲平) | 14 April 2008 | Cerezo Osaka | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
FW | Raiki Anzai (安西来起) | 15 March 2009 | Fagiano Okayama | UEFA Youth Development Tournament, February-March 2024 | ||
FW | Masahiro Yamada (山田将弘) | 16 January 2008 | Tokyo Verdy | Algarve Cup, February 2024 | ||
INJ Withdrew due to injury |
(Players are listed within position group by order of latest call-up, seniority, and then alphabetically by its surname)
The following U-15 players were named for a Croatia Tour, held from 11 to 21 May 2024. On 8 May 2024, Hiro Ogasawara, injured, was replaced by Kyu Kawamura. [7]
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Club | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Kosei Oshita (大下幸誠) | 7 August 2009 | Kashima Antlers Tsukuba | ||
12 | GK | Aoto Kawanaka (川中碧音) | 22 September 2009 | Cerezo Osaka Nishi | ||
2 | DF | Chimezie Kai Ezemuokuwe (エゼモクェ・チメヅェ・海) | 2 April 2009 | Cerezo Osaka | ||
3 | DF | Koki Kurahashi (倉橋幸暉) | 5 July 2009 | Kashima Antlers | ||
4 | DF | Riku Kusano (草野陸) | 4 August 2009 | Yokohama F. Marinos | ||
5 | DF | Keiji Ishida (石田慶次) | 20 June 2009 | Avispa Fukuoka | ||
15 | DF | Kosei Nakamura (中村孝成) | 2 May 2009 | Buddy JY Yokohama | ||
16 | DF | Yuto Chukwusomu Mogi (茂木・勇人・チュクソム) | 28 August 2009 | Kashiwa Reysol | ||
19 | DF | Yu Ito (伊藤優) | 6 April 2009 | Mitsubishi Yowa Sugamo | ||
22 | DF | Rikuto Soma (相馬陸人) | 26 August 2009 | FC Tokyo Musashi | ||
6 | MF | Taiyo Saito (齋藤太陽) | 19 May 2009 | Nagoya Grampus | ||
7 | MF | Shunya Saeki (佐伯俊哉) | 11 July 2009 | Yokohama F. Marinos Oppama | ||
8 | MF | Kaiji Chonan (長南開史) | 7 April 2009 | Kashiwa Reysol | ||
11 | MF | Maki Kitahara (北原槙) | 7 July 2009 | FC Tokyo Musashi | ||
14 | MF | Sakutaro Koeda (小枝朔太郎) | 11 August 2009 | Júbilo Iwata | ||
17 | MF | Takeshi Wada (和田武士) | 5 June 2009 | Urawa Red Diamonds | ||
18 | MF | Kenta Ikeda (池田顕太) | 7 August 2009 | Yokohama FC | ||
20 | MF | Shu Takisawa (滝澤周生) | 10 April 2009 | Kashima Antlers | ||
9 | FW | Koki Nagasoe (永添功樹) | 2 April 2009 | Cerezo Osaka | ||
10 | FW | Eito Takaki (髙木瑛人) | 8 August 2009 | Kashima Antlers | ||
13 | FW | Kyu Kawamura (川村求) | 12 April 2009 | Yokogawa Musashino | ||
21 | FW | Narumi Takahashi (高橋成海) | 17 May 2009 | Tokushima Vortis |
There were six other call-ups for the age group on 2023 and one other call-up on 2024.
|
|
Most capped player
|
Top goalscorer
|
|
|
Result |
|