Tournament details | |||
---|---|---|---|
Dates | 12–15 February | ||
Edition | 18th | ||
Venue | Leisuretime Sports Precinct | ||
Location | Geelong, Victoria, Australia | ||
|
The 2024 Oceania Badminton Championships was a continental badminton championships in Oceania sanctioned by the Badminton World Federation. The tournament was held from 12 to 15 February 2024. [1]
The 2024 Oceania Badminton Championships was the 18th event of the Oceania Championships, to crowns the best male and female players and pairs in Oceania. [2]
This tournament was organized by the Badminton Geelong and Badminton Oceania, with sanctioned of the Badminton World Federation. [2]
The tournament was held at the Leisuretime Sports Precinct, Geelong, Victoria, Australia. [2]
Below is the point distribution table for each phase of the tournament based on the BWF points system of the Oceania Badminton Championships, which is equivalent to a BWF International Challenge event. [3]
Winner | Runner-up | 3/4 | 5/8 | 9/16 | 17/32 | 33/64 |
---|---|---|---|---|---|---|
4,000 | 3,400 | 2,800 | 2,200 | 1,520 | 920 | 360 |
Below the prize money for the individual event. [2]
Event | Winner | Finalist | Semi-finals |
Singles | AUD700 | AUD400 | AUD150 |
Doubles | AUD700 | AUD400 | AUD150 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles | Edward Lau | Shrey Dhand | Jacob Schueler |
Ricky Tang | |||
Women's singles | Tiffany Ho | Yuelin Zhang | Shaunna Li |
Sydney Go | |||
Men's doubles |
Lukas Defolky Huaidong Tang |
Adam Jeffrey Dylan Soedjasa |
Chris Benzie Daniel Hu |
Ken Richardson Ephraim Stephen Sam | |||
Women's doubles |
Setyana Mapasa Angela Yu |
Kaitlyn Ea Gronya Somerville |
Dania Nugroho Catrina Tan |
Erena Calder-Hawkings Anona Pak | |||
Mixed doubles |
Kenneth Choo Gronya Somerville |
Edward Lau Shaunna Li |
Vincent Tao Alyssa Tagle |
Rayne Wang Kaitlyn Ea |
* Host nation ( Australia)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Australia* | 4 | 3 | 6 | 13 |
2 | New Zealand | 1 | 2 | 4 | 7 |
Totals (2 entries) | 5 | 5 | 10 | 20 |
Semi-finals | Final | ||||||||||||
15 | Shrey Dhand | 21 | 21 | 21 | |||||||||
4 | Ricky Tang | 23 | 15 | 17 | |||||||||
15 | Shrey Dhand | 15 | 15 | ||||||||||
3 | Edward Lau | 21 | 21 | ||||||||||
3 | Edward Lau | 21 | 21 | ||||||||||
2 | Jacob Schueler | 15 | 12 |
Semi-finals | Final | ||||||||||||
1 | Tiffany Ho | 21 | 21 | ||||||||||
5 | Shaunna Li | 18 | 11 | ||||||||||
1 | Tiffany Ho | 22 | 21 | ||||||||||
8 | Yuelin Zhang | 20 | 12 | ||||||||||
6 | Sydney Go | 21 | 10 | 11 | |||||||||
8 | Yuelin Zhang | 18 | 21 | 21 |
Semi-finals | Final | ||||||||||||
Chris Benzie Daniel Hu | 22 | 11 | |||||||||||
7 |
Lukas Defolky Huaidong Tang | 24 | 21 | ||||||||||
7 |
Lukas Defolky Huaidong Tang | 21 | 21 | ||||||||||
2 |
Adam Jeffrey Dylan Soedjasa | 13 | 17 | ||||||||||
Ken Richardson Ephraim Stephen Sam | 19 | 19 | |||||||||||
2 |
Adam Jeffrey Dylan Soedjasa | 21 | 21 |
Semi-finals | Final | ||||||||||||
1 |
Setyana Mapasa Angela Yu | 21 | 21 | ||||||||||
3 |
Erena Calder-Hawkins Anona Pak | 7 | 13 | ||||||||||
1 |
Setyana Mapasa Angela Yu | 21 | 21 | ||||||||||
2 |
Kaitlyn Ea Gronya Somerville | 18 | 11 | ||||||||||
Dania Nugroho Catrina Tan | 12 | 17 | |||||||||||
2 |
Kaitlyn Ea Gronya Somerville | 21 | 21 |
Semi-finals | Final | ||||||||||||
1 |
Kenneth Choo Gronya Somerville | 21 | 21 | ||||||||||
Vincent Tao Alyssa Tagle | 8 | 15 | |||||||||||
1 |
Kenneth Choo Gronya Somerville | 21 | 25 | 21 | |||||||||
2 |
Edward Lau Shaunna Li | 11 | 27 | 14 | |||||||||
6 |
Rayne Wang Kaitlyn Ea | 16 | 21 | 28 | |||||||||
2 |
Edward Lau Shaunna Li | 21 | 12 | 30 |