Teams will be split into groups of four, where an elimination bracket will determine the 3 teams to advance to the next stage from the sub-zones. The winner of the 2010–12 Continental Beach Volleyball Cup will advance to the Olympics.
Pool A was contested in Mellieha, Malta. [1]
Semi-finals | Final | |||||
4 September | ||||||
Switzerland | 3 | |||||
5 September | ||||||
Malta | 0 | |||||
Switzerland | 3 | |||||
4 September | ||||||
Denmark | 0 | |||||
Denmark | 3 | |||||
Great Britain | 0 | |||||
Third place | ||||||
5 September | ||||||
Malta | 0 | |||||
Great Britain | 3 |
Pool B was contested in ZreÄe, Slovenia. [2]
Semi-finals | Final | |||||
4 September | ||||||
Germany | 3 | |||||
5 September | ||||||
Slovenia | 0 | |||||
Germany | 2 | |||||
4 September | ||||||
Norway | 3 | |||||
Norway | 3 | |||||
Portugal | 0 | |||||
Third place | ||||||
5 September | ||||||
Slovenia | 1 | |||||
Portugal | 3 |
Pool C was contested in Las Palmas, Spain. [3]
Semi-finals | Final | |||||
16 October | ||||||
Spain | 3 | |||||
17 October | ||||||
Iceland | 0 | |||||
Spain | 3 | |||||
16 October | ||||||
Italy | 0 | |||||
Italy | 3 | |||||
Sweden | 0 | |||||
Third place | ||||||
17 October | ||||||
Iceland | 0 | |||||
Sweden | 3 |
Pool D was contested in Montpellier, France. [4]
Semi-finals | Final | |||||
25 September | ||||||
Netherlands | 3 | |||||
26 September | ||||||
Israel | 0 | |||||
Netherlands | 3 | |||||
25 September | ||||||
France | 2 | |||||
France | 3 | |||||
Serbia | 1 | |||||
Third place | ||||||
26 September | ||||||
Israel | 0 | |||||
Serbia | 4 |
Pool E was contested in Illichivsk, Ukraine. [5]
Semi-finals | Final | |||||
25 September | ||||||
Poland | 3 | |||||
26 September | ||||||
Croatia | 0 | |||||
Poland | 1 | |||||
25 September | ||||||
Czech Republic | 0 | |||||
Ukraine | 2 | |||||
Czech Republic | 3 | |||||
Third place | ||||||
26 September | ||||||
Croatia | 0 | |||||
Ukraine | 3 |
Pool F was contested in Yantarniy, Russia. [6]
Semi-finals | Final | |||||
25 September | ||||||
Russia | 4 | |||||
26 September | ||||||
Lithuania | 0 | |||||
Russia | 4 | |||||
25 September | ||||||
Bulgaria | 0 | |||||
Bulgaria | 3 | |||||
Latvia | 2 | |||||
Third place | ||||||
26 September | ||||||
Lithuania | 2 | |||||
Latvia | 3 |
Pool G was contested in Rhodes, Greece. [7]
Semi-finals | Final | |||||
25 September | ||||||
Estonia | 3 | |||||
26 September | ||||||
Romania | 0 | |||||
Estonia | 3 | |||||
25 September | ||||||
Greece | 0 | |||||
Greece | 3 | |||||
Cyprus | 1 | |||||
Third place | ||||||
26 September | ||||||
Romania | 3 | |||||
Cyprus | 2 |
Pool H was contested in Alanya, Turkey. [8]
Semi-finals | Final | |||||
25 September | ||||||
Austria | BYE | |||||
26 September | ||||||
- | - | |||||
Austria | 1 | |||||
25 September | ||||||
Turkey | 3 | |||||
Turkey | 3 | |||||
Slovakia | 1 | |||||
Third place | ||||||
26 September | ||||||
- | - | |||||
Slovakia | BYE |
The 24 qualified teams advanced to the Zonal phase and will be split into four groups of six teams. The top team in each group advance to the finals and the teams placing second through fifth advance to the semifinals.
Pool A will be contested in Kazan, Russia. [9]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
June 2 | ||||||||||
Russia | ||||||||||
June 3 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Russia | 3 | |||||||||
June 2 | ||||||||||
Great Britain | 1 | |||||||||
Bulgaria | 1 | |||||||||
June 4 | ||||||||||
Great Britain | 3 | |||||||||
Russia | 2 | |||||||||
June 2 | ||||||||||
Latvia | 3 | |||||||||
Switzerland | ||||||||||
June 3 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Switzerland | 1 | |||||||||
June 2 | ||||||||||
Latvia | 3 | Third place | ||||||||
France | 1 | |||||||||
June 4 | ||||||||||
Latvia | 3 | |||||||||
Great Britain | 1 | |||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||
5th place match | ||
June 4 | ||
Bulgaria | 0 | |
France | 4 | |
Pool B will be contested in Tenerife, Spain. [10]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Norway | ||||||||||
October 1 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Norway | 3 | |||||||||
September 30 | ||||||||||
Czech Republic | 0 | |||||||||
Czech Republic | 3 | |||||||||
October 2 | ||||||||||
Slovakia | 0 | |||||||||
Norway | 1 | |||||||||
Austria | 3 | |||||||||
Spain | ||||||||||
October 1 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Spain | 1 | |||||||||
September 30 | ||||||||||
Austria | 3 | Third place | ||||||||
Austria | 3 | |||||||||
October 2 | ||||||||||
Serbia | 0 | |||||||||
Spain | 3 | |||||||||
Czech Republic | 0 | |||||||||
5th place match | ||
October 1 | ||
Serbia | 3 | |
Slovakia | 1 | |
Pool C will be contested in Copenhagen, Denmark. [11]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Netherlands | ||||||||||
September 10 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||
September 9 | ||||||||||
Italy | 1 | |||||||||
Italy | 3 | |||||||||
September 11 | ||||||||||
Portugal | 1 | |||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||
Denmark | 1 | |||||||||
Turkey | ||||||||||
September 10 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Turkey | 2 | |||||||||
September 9 | ||||||||||
Denmark | 3 | Third place | ||||||||
Denmark | 3 | |||||||||
September 11 | ||||||||||
Romania | 1 | |||||||||
Turkey | 2 | |||||||||
Italy | 3 | |||||||||
5th place match | ||
September 11 | ||
Portugal | 3 | |
Romania | 2 | |
Pool D will be contested in Illichivsk, Ukraine. [12]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Estonia | ||||||||||
June 24 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Estonia | 3 | |||||||||
June 23 | ||||||||||
Ukraine | 1 | |||||||||
Greece | 2 | |||||||||
June 25 | ||||||||||
Ukraine | 3 | |||||||||
Estonia | 1 | |||||||||
Germany | 3 | |||||||||
Poland | ||||||||||
June 24 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Poland | 1 | |||||||||
June 23 | ||||||||||
Germany | 3 | Third place | ||||||||
Germany | 3 | |||||||||
June 25 | ||||||||||
Sweden | 1 | |||||||||
Poland | 3 | |||||||||
Ukraine | 2 | |||||||||
5th place match | ||
June 25 | ||
Greece | 3 | |
Sweden | 1 | |
Semifinals will be contested in France and Switzerland. The 16 qualified teams that advanced to the continental cup semifinal and will be split into two groups of eight teams. The top team in each group advances to the finals.
The following teams will compete.
Semifinals will be contested in Turkey. The 8 qualified teams that advanced to the continental cup final as hosts, the four winners in the zonal phase, the two winners of the continental semifinal and the highest ranked non-qualified team. The winner will qualify to the 2012 Summer Olympics and the second and third place teams will qualify to the final qualification tournament.
The following teams will compete.
Teams will be split into groups of four, where an elimination bracket will determine the 3 teams to advance to the zonal phase.
Pool A will be contested in Mellieha, Malta. [13]
Semifinals | Final | |||||
September 4 | ||||||
Switzerland | 3 | |||||
September 5 | ||||||
Malta | 0 | |||||
Switzerland | 1 | |||||
September 4 | ||||||
Great Britain | 3 | |||||
Great Britain | 3 | |||||
Denmark | 0 | |||||
Third place | ||||||
September 5 | ||||||
Denmark | 3 | |||||
Malta | 1 |
Pool B will be contested in Zrece, Slovenia. [14]
Semifinals | Final | |||||
September 4 | ||||||
Germany | 3 | |||||
September 5 | ||||||
Portugal | 0 | |||||
Germany | 3 | |||||
September 4 | ||||||
Slovenia | 0 | |||||
Slovenia | 3 | |||||
Norway | 0 | |||||
Third place | ||||||
September 5 | ||||||
Norway | 3 | |||||
Portugal | 1 |
Pool C will be contested in Las Palmas, Spain. [15]
Semifinals | Final | |||||
October 16 | ||||||
Spain | 3 | |||||
October 17 | ||||||
Iceland | 0 | |||||
Spain | 1 | |||||
October 16 | ||||||
Italy | 3 | |||||
Italy | 3 | |||||
Sweden | 0 | |||||
Third place | ||||||
October 17 | ||||||
Sweden | 3 | |||||
Iceland | 0 |
Pool D will be contested in Montpellier, France. [16]
Semifinals | Final | |||||
September 25 | ||||||
Netherlands | 4 | |||||
September 26 | ||||||
Serbia | 0 | |||||
Netherlands | 4 | |||||
September 25 | ||||||
France | 0 | |||||
France | 4 | |||||
Liechtenstein | 0 | |||||
Third place | ||||||
September 26 | ||||||
Liechtenstein | 0 | |||||
Serbia | 4 |
Pool E will be contested in Illichivsk, Ukraine. [17]
Semifinals | Final | |||||
September 4 | ||||||
Poland | 3 | |||||
September 5 | ||||||
Croatia | 0 | |||||
Poland | 3 | |||||
September 4 | ||||||
Czech Republic | 2 | |||||
Czech Republic | 3 | |||||
Ukraine | 1 | |||||
Third place | ||||||
September 5 | ||||||
Ukraine | 3 | |||||
Croatia | 0 |
Pool F will be contested in Yantarniy, Russia. [18]
Semifinals | Final | |||||
July 24 | ||||||
Russia | 3 | |||||
July 25 | ||||||
Lithuania | 0 | |||||
Russia | 3 | |||||
July 24 | ||||||
Latvia | 1 | |||||
Latvia | 3 | |||||
Bulgaria | 2 | |||||
Third place | ||||||
July 25 | ||||||
Lithuania | 0 | |||||
Bulgaria | 3 |
Pool G will be contested in Rhodes, Greece. [19]
Semifinals | Final | |||||
September 16 | ||||||
Greece | 3 | |||||
September 18 | ||||||
Romania | 0 | |||||
Greece | 3 | |||||
September 16 | ||||||
Estonia | 1 | |||||
Estonia | 3 | |||||
Cyprus | 1 | |||||
Third place | ||||||
September 17 | ||||||
Cyprus | 3 | |||||
Romania | 2 |
Pool H will be contested in Alanya, Turkey. [20]
Semifinals | Final | |||||
September 24/25 | ||||||
Austria | 3 | |||||
September 26 | ||||||
Turkey | 0 | |||||
Austria | 3 | |||||
September 24/25 | ||||||
Finland | 1 | |||||
Finland | 3 | |||||
Slovakia | 1 | |||||
Third place | ||||||
September 26 | ||||||
Slovakia | 3 | |||||
Turkey | 1 |
The 24 qualified teams advanced to the Zonal phase and will be split into four groups of six teams. The top team in each group advance to the finals and the teams placing second through fifth advance to the semifinals.
Pool A will be contested in Kazan, Russia. [21]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Russia | ||||||||||
June 3 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Russia | 4 | |||||||||
Latvia | 0 | |||||||||
Latvia | ||||||||||
June 4 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Russia | 1 | |||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||
Netherlands | ||||||||||
June 3 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Netherlands | 3 | |||||||||
June 2 | ||||||||||
France | 1 | Third place | ||||||||
France | 3 | |||||||||
June 4 | ||||||||||
Sweden | 1 | |||||||||
Latvia | 2 | |||||||||
France | 3 | |||||||||
5th place match | ||
Sweden | ||
BYE | ||
Pool B will be contested in Tenerife, Spain. [22]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Germany | ||||||||||
October 1 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Germany | 3 | |||||||||
September 30 | ||||||||||
Slovakia | 0 | |||||||||
Czech Republic | 1 | |||||||||
October 2 | ||||||||||
Slovakia | 3 | |||||||||
Germany | 3 | |||||||||
Italy | 2 | |||||||||
Italy | ||||||||||
October 1 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Italy | 3 | |||||||||
September 30 | ||||||||||
Spain | 1 | Third place | ||||||||
Spain | 3 | |||||||||
October 2 | ||||||||||
Norway | 0 | |||||||||
Spain | 3 | |||||||||
Slovakia | 1 | |||||||||
5th place match | ||
October 1 | ||
Norway | 1 | |
Czech Republic | 3 | |
Pool C will be contested in Copenhagen, Denmark. [23]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Austria | ||||||||||
September 10 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Austria | 3 | |||||||||
September 9 | ||||||||||
Estonia | 1 | |||||||||
Estonia | 4 | |||||||||
September 11 | ||||||||||
Denmark | 0 | |||||||||
Austria | 3 | |||||||||
Greece | 1 | |||||||||
Greece | ||||||||||
September 10 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Greece | 4 | |||||||||
September 9 | ||||||||||
Slovenia | 0 | Third place | ||||||||
Slovenia | 3 | |||||||||
September 11 | ||||||||||
Bulgaria | 1 | |||||||||
Slovenia | 3 | |||||||||
Estonia | 1 | |||||||||
5th place match | ||
September 10 | ||
Denmark | 1 | |
Bulgaria | 3 | |
Pool D will be contested in Illichivsk, Ukraine. [24]
Quarterfinals | Semifinals | Final | ||||||||
Great Britain | ||||||||||
June 24 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Great Britain | 3 | |||||||||
June 23 | ||||||||||
Ukraine | 1 | |||||||||
Finland | 1 | |||||||||
June 25 | ||||||||||
Ukraine | 3 | |||||||||
Great Britain | 1 | |||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||
Poland | ||||||||||
June 24 | ||||||||||
BYE | ||||||||||
Poland | 1 | |||||||||
June 23 | ||||||||||
Switzerland | 3 | Third place | ||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||
June 25 | ||||||||||
Serbia | 1 | |||||||||
Poland | 3 | |||||||||
Ukraine | 1 | |||||||||
5th place match | ||
June 24 | ||
Finland | 3 | |
Serbia | 1 | |
Semifinals will be contested in France and Switzerland. The 16 qualified teams that advanced to the continental cup semifinal and will be split into two groups of eight teams. The top team in each group advances to the finals.
The following teams will compete.
Finals will be contested in Russia. The 8 qualified teams that advanced to the continental cup final as hosts, the four winners in the zonal phase, the two winners of the continental semifinal and the highest ranked non-qualified team. The winner will qualify to the 2012 Summer Olympics and the second and third place teams will qualify to the final qualification tournament.
The following teams will compete.
Volleyball at the 2012 Summer Olympics