This article needs additional citations for
verification. (January 2012) |
Season | 1948 |
---|---|
Champions | Lokomotiv Kharkov |
Promoted |
Lokomotiv Kharkov Shakhter Stalino Dinamo Yerevan Daugava Riga Neftianik Baku |
←
1947
1949 → |
The 1948 Vtoraya Gruppa of the Soviet football championship was the 9th season of the second tier football competitions in the Soviet Union.
The format of the competition was preserved from the previous season and included six groups, but number of participants was increased once again to total of 75. Group winners qualified to the final group, the winner of which was the ultimate winner and gained promotion to the Pervaya Gruppa (Top League).
Lokomotiv Kharkov won the championship. Five teams gained promotion to the 1949 Pervaya Gruppa.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Metallurg Moscow | 28 | 18 | 6 | 4 | 43 | 22 | +21 | 42 | |
2 | Dynamo Riga | 28 | 17 | 4 | 7 | 57 | 27 | +30 | 38 | |
3 | MVO Moscow | 28 | 16 | 6 | 6 | 52 | 28 | +24 | 38 | |
4 | Spartak Vilnius | 28 | 15 | 6 | 7 | 54 | 30 | +24 | 36 | |
5 | Sudostroitel Leningrad | 28 | 14 | 7 | 7 | 42 | 28 | +14 | 35 | |
6 | Trudovye Rezervy Moscow | 28 | 13 | 6 | 9 | 41 | 33 | +8 | 32 | |
7 | Kalev Tallinn | 28 | 10 | 8 | 10 | 34 | 34 | 0 | 28 | |
8 | Daugava Riga | 28 | 10 | 7 | 11 | 31 | 45 | −14 | 27 | |
9 | DO Leningrad | 28 | 9 | 8 | 11 | 29 | 36 | −7 | 26 | |
10 | Spartak Minsk | 28 | 9 | 6 | 13 | 38 | 37 | +1 | 24 | |
11 | VMS Moscow | 28 | 9 | 5 | 14 | 44 | 59 | −15 | 23 | |
12 | Metro Moscow | 28 | 4 | 11 | 13 | 27 | 39 | −12 | 19 | |
13 | DO Minsk | 28 | 6 | 7 | 15 | 23 | 48 | −25 | 19 | |
14 | Spartak Leningrad | 28 | 5 | 8 | 15 | 25 | 46 | −21 | 18 | Relegation |
15 | Dinamo Tallinn | 28 | 4 | 7 | 17 | 23 | 51 | −28 | 15 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Kazan | 26 | 20 | 3 | 3 | 71 | 18 | +53 | 43 |
2 | Torpedo Gorky | 26 | 18 | 3 | 5 | 81 | 31 | +50 | 39 |
3 | Krasnoye Znamia Ivanovo | 26 | 18 | 3 | 5 | 64 | 31 | +33 | 39 |
4 | Khimik Dzerzhynsk | 26 | 17 | 3 | 6 | 60 | 32 | +28 | 37 |
5 | Khimik Orekhovo-Zuyevo | 26 | 14 | 7 | 5 | 58 | 26 | +32 | 35 |
6 | Dinamo Moscow Region | 26 | 13 | 4 | 9 | 55 | 41 | +14 | 30 |
7 | Zenit Kaliningrad | 26 | 9 | 9 | 8 | 45 | 39 | +6 | 27 |
8 | Zenit Kovrov | 26 | 5 | 10 | 11 | 37 | 53 | −16 | 20 |
9 | Dzerzhinets Kolomna | 26 | 7 | 4 | 15 | 37 | 49 | −12 | 18 |
10 | Zenit Izhevsk | 26 | 7 | 4 | 15 | 35 | 60 | −25 | 18 |
11 | Dynamo Saratov | 26 | 5 | 7 | 14 | 37 | 63 | −26 | 17 |
12 | Spartak Ivanovo | 26 | 4 | 8 | 14 | 33 | 66 | −33 | 16 |
13 | Spartak Voronezh | 26 | 4 | 5 | 17 | 19 | 70 | −51 | 13 |
14 | Spartak Penza | 26 | 3 | 6 | 17 | 39 | 92 | −53 | 12 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dzerzhynets Chelyabinsk | 24 | 18 | 3 | 3 | 80 | 27 | +53 | 39 |
2 | ODO Novosibirsk | 24 | 19 | 1 | 4 | 62 | 27 | +35 | 39 |
3 | ODO Sverdlovsk | 24 | 12 | 6 | 6 | 56 | 25 | +31 | 30 |
4 | Krylia Sovetov Molotov | 24 | 12 | 6 | 6 | 54 | 30 | +24 | 30 |
5 | Dynamo Sverdlovsk | 24 | 11 | 5 | 8 | 51 | 44 | +7 | 27 |
6 | Dzerzhynets Nizhniy Tagil | 24 | 11 | 5 | 8 | 32 | 32 | 0 | 27 |
7 | Dynamo Chelyabinsk | 24 | 9 | 6 | 9 | 39 | 39 | 0 | 24 |
8 | Avangard Sverdlovsk | 24 | 10 | 3 | 11 | 44 | 48 | −4 | 23 |
9 | Krylia Sovetov Omsk | 24 | 8 | 5 | 11 | 44 | 39 | +5 | 21 |
10 | Khimmik Kemerovo | 24 | 8 | 5 | 11 | 42 | 45 | −3 | 21 |
11 | Metallurg Magnitagorsk | 24 | 7 | 1 | 16 | 34 | 66 | −32 | 15 |
12 | TsvetMet Kamensk-Uralskiy | 24 | 4 | 2 | 18 | 33 | 91 | −58 | 10 |
13 | Gornyak Kemerovo | 24 | 1 | 4 | 19 | 20 | 80 | −60 | 6 |
The zone was expanded from 13 to 16 teams split into two subgroups. The relegated Bolshevik Zaporozhie was replaced with the best three teams of Donbas group (Group 6) including Lokomotiv Zaporozhie and the champion of the 1947 Football Championship of the Ukrainian SSR.
FC Shakhter Stalino was promoted to the 1949 Pervaya Gruppa without the need to qualify for the league's finals.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Kharkov (Q) | 14 | 8 | 5 | 1 | 40 | 10 | +30 | 21 |
2 | Stal Dnepropetrovsk (Q) | 14 | 9 | 2 | 3 | 34 | 24 | +10 | 20 |
3 | Shakhter Stalino (P) | 14 | 8 | 3 | 3 | 33 | 15 | +18 | 19 |
4 | Dynamo Voroshylovgrad | 14 | 4 | 6 | 4 | 30 | 29 | +1 | 14 |
5 | Lokomotiv Zaporozhie | 14 | 4 | 3 | 7 | 22 | 30 | −8 | 11 |
6 | Avanhard Kramatorsk | 14 | 3 | 4 | 7 | 23 | 40 | −17 | 10 |
7 | Dzerzhynets Kharkov | 14 | 4 | 1 | 9 | 16 | 37 | −21 | 9 |
8 | Shakhter Kadievka | 14 | 3 | 2 | 9 | 16 | 29 | −13 | 8 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bolshevik Mukachevo (Q) | 14 | 10 | 2 | 2 | 35 | 16 | +19 | 22 |
2 | DO Kiev (Q) | 14 | 9 | 4 | 1 | 27 | 14 | +13 | 22 |
3 | Spartak Lvov | 14 | 6 | 5 | 3 | 26 | 22 | +4 | 17 |
4 | Spartak Uzhgorod | 14 | 7 | 2 | 5 | 33 | 19 | +14 | 16 |
5 | Pishchevik Odessa | 14 | 5 | 5 | 4 | 19 | 18 | +1 | 15 |
6 | Spartak Kherson | 14 | 5 | 3 | 6 | 18 | 22 | −4 | 13 |
7 | Dynamo Kishenev | 14 | 1 | 2 | 11 | 11 | 35 | −24 | 4 |
8 | Sudostroitel Nikolaev | 14 | 0 | 3 | 11 | 8 | 31 | −23 | 3 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Kharkov (Q, P) | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 5 |
2 | Stal Dnepropetrovsk | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 2 | +3 | 5 |
3 | ODO Kiev | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 2 |
4 | Bolshevik Mukachevo | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
Lokomotiv Kharkov - Stal Dnepropetrovsk 3:1
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dynamo Yerevan | 18 | 13 | 4 | 1 | 48 | 12 | +36 | 30 |
2 | ODO Tbilisi | 18 | 12 | 5 | 1 | 40 | 16 | +24 | 29 |
3 | Spartak Tbilisi | 18 | 11 | 3 | 4 | 52 | 24 | +28 | 25 |
4 | Neftyanik Baku | 18 | 8 | 5 | 5 | 27 | 19 | +8 | 21 |
5 | Lokomotiv Tbilisi | 18 | 8 | 3 | 7 | 40 | 37 | +3 | 19 |
6 | Dynamo Rostov-on-Don | 18 | 6 | 5 | 7 | 40 | 33 | +7 | 17 |
7 | Dynamo Baku | 18 | 7 | 2 | 9 | 26 | 28 | −2 | 16 |
8 | Spartak Yerevan | 18 | 3 | 5 | 10 | 21 | 35 | −14 | 11 |
9 | Traktor Taganrog | 18 | 3 | 3 | 12 | 19 | 47 | −28 | 9 |
10 | Pishchevik Astrakhan | 18 | 1 | 1 | 16 | 10 | 72 | −62 | 3 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | ODO Tashkent | 12 | 8 | 2 | 2 | 37 | 9 | +28 | 18 |
2 | Dynamo Alma-Ata | 12 | 7 | 3 | 2 | 22 | 9 | +13 | 17 |
3 | Lokomotiv Ashkhabad | 12 | 5 | 3 | 4 | 21 | 13 | +8 | 13 |
4 | Zenit Frunze | 12 | 4 | 3 | 5 | 12 | 21 | −9 | 11 |
5 | Dynamo Tashkent | 12 | 4 | 1 | 7 | 16 | 25 | −9 | 9 |
6 | Dynamo Stalinabad | 12 | 3 | 3 | 6 | 13 | 21 | −8 | 9 |
7 | Spartak Alma-Ata | 12 | 3 | 1 | 8 | 15 | 38 | −23 | 7 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv Kharkov (H, C) | 5 | 3 | 1 | 1 | 11 | 3 | +8 | 7 |
2 | Metallurg Moscow | 5 | 3 | 0 | 2 | 4 | 2 | +2 | 6 |
3 | Dinamo Yerevan | 5 | 2 | 2 | 1 | 10 | 7 | +3 | 6 |
4 | Dzerzhynets Chelyabinsk | 5 | 3 | 0 | 2 | 9 | 8 | +1 | 6 |
5 | Dinamo Kazan | 5 | 1 | 2 | 2 | 4 | 6 | −2 | 5 [a] |
6 | ODO Tashkent | 5 | 0 | 1 | 4 | 7 | 19 | −12 | 1 |