This article needs additional citations for
verification. (February 2013) |
Leinster Intermediate Club Football Championship | |
---|---|
Irish | An Chraobh Chomórtas Peile Eadar-Club Idir-Mheánach |
Founded | 2003 |
Title holders | Fethard St Mogues ( Wexford) (1st title) |
The Leinster Intermediate Club Football Championship is an annual Gaelic football tournament played between the Intermediate football champions of the 12 counties of Leinster. The winners will represent the province in the semi-final of the All-Ireland Intermediate Club Football Championship.
Team | County | Wins | Years won | |
---|---|---|---|---|
1 | ||||
Fethard St Mogues | Wexford | 1 | 2022 | |
Trim | Meath | 1 | 2021 | |
Mattock Rangers | Louth | 1 | 2019 | |
Two Mile House | Kildare | 1 | 2018 | |
Kilanerin–Ballyfad | Wexford | 1 | 2017 | |
St Colmcille's | Meath | 1 | 2016 | |
Ratoath | Meath | 1 | 2015 | |
Seán O'Mahonys | Louth | 1 | 2014 | |
Geraldines | Louth | 1 | 2013 | |
Monasterevin | Kildare | 1 | 2012 | |
Éire Óg Greystones | Wicklow | 1 | 2011 | |
Ballymore Eustace | Kildare | 1 | 2010 | |
Maynooth | Kildare | 1 | 2009 | |
Ballyroan Abbey | Laois | 1 | 2008 | |
Fingal Ravens | Dublin | 1 | 2007 | |
Confey | Kildare | 1 | 2006 | |
Crettyard | Laois | 1 | 2005 | |
Wolfe Tones | Meath | 1 | 2004 | |
Dundalk Gaels | Louth | 1 | 2003 |
County | Clubs (Years Won) | |
---|---|---|
5 | Kildare | Two Mile House (2018) Monasterevin (2012), Ballymore Eustace (2010), Maynooth (2009), Confey (2006) |
4 | Meath | Trim (2021), St Colmcille's (2016), Ratoath (2015), Wolfe Tones (2004) |
Louth | Mattock Rangers (2019), Seán O'Mahonys (2014), Geraldines (2013), Dundalk Gaels (2003) | |
2 | Wexford | Fethard St Mogues (2022), Kilanerin–Ballyfad (2017) |
Laois | Ballyroan Abbey (2008), Crettyard (2005) | |
1 | ||
Wicklow | Éire Óg Greystones (2011) | |
Dublin | Fingal Ravens (2007) |
Preliminary Round | Quarter Final | Semi Final | Final | ||||||||||||||||
Timahoe ( Laois) | 0-11 | ||||||||||||||||||
Carrickedmond ( Longford) | 1-5 | Timahoe ( Laois) | 0-12 | ||||||||||||||||
Annacurra ( Wicklow) | 0-7 | ||||||||||||||||||
Timahoe ( Laois) | 0-7 | ||||||||||||||||||
Ballymore Eustace ( Kildare) | 3-9 | Ballymore Eustace ( Kildare) | 0-14 | ||||||||||||||||
Dundalk Young Irelands ( Louth) | 1-7 | Ballymore Eustace ( Kildare) | 2-10 | ||||||||||||||||
Cuala ( Dublin) | 0-5 | ||||||||||||||||||
Ballymore Eustace ( Kildare) | 0-12 | ||||||||||||||||||
* St Mary's Rosslare ( Wexford) | 2-5 | Nobber ( Meath) | 0-10 | ||||||||||||||||
Naomh Eoin ( Carlow) | 2-7 | Naomh Eoin ( Carlow) | 0-10 | ||||||||||||||||
Muckalee ( Kilkenny) | 0-8 | ||||||||||||||||||
Naomh Eoin ( Carlow) | 1-7 | ||||||||||||||||||
Bunbrosna ( Westmeath) | 1-13 | Nobber ( Meath) | 0-11 | ||||||||||||||||
St. Rynaghs ( Offaly) | 1-6 | Bunbrosna ( Westmeath) | 1-11 | ||||||||||||||||
Nobber ( Meath) | 2-10 |
Preliminary Round | Quarter Final | Semi Final | Final | ||||||||||||||||
O'Raghallaighs ( Louth) | 0-14 | ||||||||||||||||||
Moynalvey ( Meath) | 0-8 | Ó Raghallaighs ( Louth) | 0-7 | ||||||||||||||||
Éire Óg Greystones ( Wicklow) | 1-6 | ||||||||||||||||||
Éire Óg Greystones ( Wicklow) | 2-11 | ||||||||||||||||||
St Brigids ( Offaly) | 1-10 | St Brigids ( Offaly) | 0-12 | ||||||||||||||||
Killeshin ( Laois) | 0-9 | St Brigids ( Offaly) | 1-10 | ||||||||||||||||
St. Martin's ( Wexford) | 0-7 | ||||||||||||||||||
Éire Óg Greystones ( Wicklow) | 0-8 | ||||||||||||||||||
St Andrews ( Carlow) | 1-7 | Confey ( Kildare) | 0-6 | ||||||||||||||||
Muckalee ( Kilkenny) | 1-13 | Muckalee ( Kilkenny) | 0-7 | ||||||||||||||||
Skerries Harps ( Dublin) | 1-8 | ||||||||||||||||||
Skerries Harps ( Dublin) | 0-9 | ||||||||||||||||||
Coralstown/Kinnegad ( Westmeath) | 0-18 | Confey ( Kildare) | 2-8 | ||||||||||||||||
St Brigids ( Longford) | 0-5 | Coralstown/Kinnegad ( Westmeath) | 1-13 | ||||||||||||||||
Confey ( Kildare) | 3-8 |
Preliminary Round | Quarter Final | Semi Final | Final | ||||||||||||||||
Glynn-Barntown ( Wexford) | 2-15 | ||||||||||||||||||
Kilkerley Emmets ( Louth) | 0-12 | Glynn-Barntown ( Wexford) | 1-10 | ||||||||||||||||
Rathcline ( Longford) | 0-12 | ||||||||||||||||||
Glynn-Barntown ( Wexford) | 0-06 | ||||||||||||||||||
Ballymanus ( Wicklow) | 0-8 | Athlone ( Westmeath) | 1-06 | ||||||||||||||||
Athlone ( Westmeath) | 3-12 | Athlone ( Westmeath) | 1-12 | ||||||||||||||||
O'Hanrahans ( Carlow) | 0-04 | ||||||||||||||||||
Athlone ( Westmeath) | 2-09 | ||||||||||||||||||
Ratoath ( Meath) | 2-12 | Ratoath ( Meath) | 2-13 | ||||||||||||||||
St. Patrick's Donabate ( Dublin) | 0-11 | Ratoath ( Meath) | 2-19 | ||||||||||||||||
Railyard ( Kilkenny) | 0-06 | ||||||||||||||||||
Ratoath ( Meath) | 3-13 | ||||||||||||||||||
Castledermot ( Kildare) | 0-8 | Castledermot ( Kildare) | 1-06 | ||||||||||||||||
Clonaslee-St. Manmans ( Laois) | 0-5 | Castledermot ( Kildare) | 2-15 (AET) | ||||||||||||||||
Ballycumber ( Offaly) | 1-15 (AET) |
Preliminary Round | Quarter Final | Semi Final | Final | ||||||||||||||||
St. Brigid's Killashee ( Longford) | 1-11 | ||||||||||||||||||
O'Dempseys ( Laois) | 2-16 | O'Dempseys ( Laois) | 0-09 | ||||||||||||||||
Round Towers ( Kildare) | 0-11 | ||||||||||||||||||
Round Towers ( Kildare) | 1-07 | ||||||||||||||||||
Arklow Geraldines Ballymoney ( Wicklow) | 2-11 | St. Colmcille's ( Meath) | 1-09 | ||||||||||||||||
Taghmon/Camross ( Wexford) | 1-11 | Arklow Geraldines Ballymoney ( Wicklow) | 2-10 | ||||||||||||||||
St. Colmcille's ( Meath) | 1-16 | ||||||||||||||||||
St. Colmcille's ( Meath) | 0-13 | ||||||||||||||||||
St. Joseph's ( Louth) | 1-11 | Rosemount ( Westmeath) | 1-9 | ||||||||||||||||
St. Andrew's ( Carlow) | 0-13 | St. Joseph's ( Louth) | 3-06 | ||||||||||||||||
Fingallians ( Dublin) | 2-15 | ||||||||||||||||||
Fingallians ( Dublin) | 1-11 (A.E.T.) | ||||||||||||||||||
Railyard ( Kilkenny) | 0-04 | Rosemount ( Westmeath) | 1-13 (A.E.T.) | ||||||||||||||||
Cappincur ( Offaly) | 1-16 | Cappincur ( Offaly) | 0-08 | ||||||||||||||||
Rosemount ( Westmeath) | 2-10 |
Games in 2017 included: [13]
Preliminary Round | Quarter Final | Semi Final | Final | ||||||||||||||||
Rathcline ( Longford) | 0-6 | ||||||||||||||||||
Kilanerin ( Wexford) | 1-12 | Kilanerin ( Wexford) | 0-10 | ||||||||||||||||
Raheens ( Kildare) | 0-8 | ||||||||||||||||||
Kilanerin ( Wexford) | 0-13 | ||||||||||||||||||
Durrow ( Offaly) | 2-17 | St. Mary's ( Westmeath) | 2-4 | ||||||||||||||||
Mullinavat ( Kilkenny) | 3-5 | Durrow ( Offaly) | 1-7 | ||||||||||||||||
St. Mary's ( Westmeath) | 1-13 | ||||||||||||||||||
Kilanerin ( Wexford) | 0-13 | ||||||||||||||||||
O'Connells GFC ( Louth) | 2-10 | Ballyboughal ( Dublin) | 0-11 | ||||||||||||||||
Kilbride ( Carlow) | 1-8 | O'Connells GFC ( Louth) | 0-12 | ||||||||||||||||
Curraha ( Meath) | 2-7 | ||||||||||||||||||
Curraha ( Meath) | 0-15 | ||||||||||||||||||
Hollywood ( Wicklow) | 1-13 | Ballyboughal ( Dublin) | 3-7 | ||||||||||||||||
Emo ( Laois) | 3-9 | Emo ( Laois) | 2-17,
0-13 (R) | ||||||||||||||||
Ballyboughal ( Dublin) | 3-14,
1-12 (R) |