Medal
|
Name
|
Sport
|
Event
|
Day
|
Gold |
Jin Zhedian |
Wushu |
Men's changquan |
29 July
|
Gold |
Cao Maoyuan |
Wushu |
Men's nangun |
29 July
|
Gold |
Song Cuifang |
Wushu |
Women's nandao |
29 July
|
Gold |
Chen Xiaoli |
Wushu |
Women's taijiquan |
29 July
|
Gold |
Duan Zhicheng
Xia Qi
Liu Shuai |
Shooting |
Men's team 25 metre rapid fire pistol |
30 July
|
Gold |
Lin Xinmiao
Liu Yukun
Wang Yuefeng |
Shooting |
Men's team 50 metre rifle three positions |
30 July
|
Gold |
Du Meiyu
Chen Yansong
Wang Shikun |
Archery |
Men's team compound |
30 July
|
Gold |
Zhou Danyan
Wang Limin
Li Xinxin |
Archery |
Women's team recurve |
30 July
|
Gold |
Chen Jiaqi
Chen Minshan
Li Xuerui
Xiao Mingxin
Yan Zhiting
Zhao Hongyu |
Rhythmic gymnastics |
Women's group all-around |
30 July
|
Gold |
Liang Jie
Liu Siyue |
Taekwondo |
Mixed team poomsae |
30 July
|
Gold |
Jin Zhedian |
Wushu |
Men's daoshu |
30 July
|
Gold |
Cao Maoyuan |
Wushu |
Men's nanquan |
30 July
|
Gold |
Chen Xiaoli |
Wushu |
Women's taijijian |
30 July
|
Gold |
Chen Jiaqi
Chen Minshan
Xiao Mingxin
Yan Zhiting
Zhao Hongyu |
Rhythmic gymnastics |
Women's group 5 hoops |
31 July
|
Gold |
Huang Bowen
Liang Chaohui |
Diving |
Men's synchronized 3 metre springboard |
31 July
|
Gold |
Zhang Jiaqi
Zhang Minjie |
Diving |
Women's synchronized 10 metre platform |
31 July
|
Gold |
Jia Chundi |
Judo |
Women's +78 kg |
31 July
|
Gold |
Hu Kai |
Shooting |
Men's 10 metre air pistol |
1 August
|
Gold |
Xiong Yaxuan
Wang Keyi
Lin Yaxi |
Shooting |
Women's team 25 metre pistol |
1 August
|
Gold |
Chen Jia |
Diving |
Women's 1 metre springboard |
1 August
|
Gold |
Xia Yuyu |
Athletics |
Women's 10,000 metres |
1 August
|
Gold |
Song Jiayuan |
Athletics |
Women's shot put |
1 August
|
Gold |
Li Bingjie
Liu Yaxin
Luo Youyang
Zhang Yufei
Zhang Yifan |
Swimming |
Women's 4 x 100 metre freestyle relay |
1 August
|
Gold |
He Zhuojia
Qian Tianyi
Wang Xiaotong
Yang Shilu
Zhao Shang |
Table tennis |
Women's team |
1 August
|
Gold |
Liu Dingshuo
Man Pai
Xue Fei
Xu Yingbin
Zhou Kai |
Table tennis |
Men's team |
1 August
|
Gold |
Song Jie |
Taekwondo |
Women's 67 kg |
1 August
|
Gold |
Zhang Kai |
Taekwondo |
Men's 80 kg |
1 August
|
Gold |
Zhang Yu
Song Buhan |
Shooting |
Mixed team 10 metre air rifle |
2 August
|
Gold |
Zhang Qi
Hu Kai |
Shooting |
Mixed team 10 metre air pistol |
2 August
|
Gold |
Zhang Wenao |
Diving |
Men's 3 metre springboard |
2 August
|
Gold |
Zou Jingyuan
Shi Cong
Su Weide
Lan Xingyu
Zhang Boheng |
Artistic gymnastics |
Men's team all-around |
2 August
|
Gold |
Zhang Yufei |
Swimming |
Women's 50 metre butterfly |
2 August
|
Gold |
Qin Haiyang |
Swimming |
Men's 100 metre breaststroke |
2 August
|
Gold |
Liu Yaxin |
Swimming |
Women's 200 metre backstroke |
2 August
|
Gold |
|
Swimming |
Mixed 4 x 100 metre medley relay |
2 August
|
Gold |
Xu Lei |
Taekwondo |
Women's +73 kg |
2 August
|
Gold |
Wang Weiying |
Diving |
Women's 10 metre platform |
3 August
|
Gold |
Wang Weiying
Yang Ling |
Diving |
Mixed synchronized 3 metre springboard |
3 August
|
Gold |
Huang Zigan
Yang Ling |
Diving |
Men's synchronized 10 metre platform |
3 August
|
Gold |
Ou Yushan
Wei Xiaoyuan
Du Siyu
Zhang Jin
Luo Huan |
Artistic gymnastics |
Women's team all-around |
3 August
|
Gold |
Su Wen |
Athletics |
Men's triple jump |
3 August
|
Gold |
Zhang Yufei |
Swimming |
Women's 100 metre freestyle |
3 August
|
Gold |
Liu Dingshuo
Qian Tianyi |
Table tennis |
Mixed doubles |
3 August
|
Gold |
Zhou Zeqi |
Taekwondo |
Women's 73 kg |
3 August
|
Gold |
Meng Mingkuan |
Taekwondo |
Men's 87 kg |
3 August
|
Gold |
Ma Yigu |
Wushu |
Men's 60 kg |
3 August
|
Gold |
He Feng |
Wushu |
Men's 70 kg |
3 August
|
Gold |
Liu Wenlong |
Wushu |
Men's 80 kg |
3 August
|
Gold |
Li Zhiqin |
Wushu |
Women's 60 kg |
3 August
|
Gold |
Chen Jia
Yang Ruilin |
Diving |
Women's synchronized 3 metre springboard |
4 August
|
Gold |
Wang Weiying
Wang Binhan |
Diving |
Mixed synchronized 10 metre platform |
4 August
|
Gold |
Chao Yaqi |
Fencing |
Women's individual sabre |
4 August
|
Gold |
Zhang Boheng |
Artistic gymnastics |
Men's individual all-around |
4 August
|
Gold |
Ou Yushan |
Artistic gymnastics |
Women's individual all-around |
4 August
|
Gold |
Wang Qi |
Athletics |
Men's hammer throw |
4 August
|
Gold |
Li Bingjie |
Swimming |
Women's 1500 metre freestyle |
4 August
|
Gold |
Qin Haiyang |
Swimming |
Men's 200 metre breaststroke |
4 August
|
Gold |
|
Swimming |
Women's 4 x 200 metre freestyle relay |
4 August
|
Gold |
Qian Tianyi
Zhao Shang |
Table tennis |
Women's doubles |
4 August
|
Gold |
Xu Yingbin
Xue Fei |
Table tennis |
Men's doubles |
4 August
|
Gold |
Liu Junhong
Song Jie
Yang Junli
Zhou Zeqi |
Taekwondo |
Women's team kyorugi |
4 August
|
Gold |
Gao Lan
Ji Jie
Liu Roumei
Yin Lamei |
Athletics |
Women's 20 kilometres walk team |
5 August
|
Gold |
Qian Haifeng
Cui Lihong
Li Yandong
Zhang Hongliang
Li Xiaobin |
Athletics |
Men's 20 kilometres walk team |
5 August
|
Gold |
Qian Tianyi |
Table tennis |
Women's singles |
5 August
|
Gold |
Zhou Kai |
Table tennis |
Men's singles |
5 August
|
Gold |
Du Siyu |
Artistic gymnastics |
Women's uneven bars |
5 August
|
Gold |
Lan Xingyu |
Artistic gymnastics |
Men'srings |
5 August
|
Gold |
Tai Xiaohu |
Diving |
Men's 1 metre springboard |
5 August
|
Gold |
Li Jiangyan |
Athletics |
Women's hammer throw |
5 August
|
Gold
|
|
Basketball
|
Women's tournament
|
5 August
|
Gold |
Ou Yushan |
Artistic gymnastics |
Women's balance beam |
5 August
|
Gold |
Zou Jingyuan |
Artistic gymnastics |
Men's parallel bars |
5 August
|
Gold |
Ou Yushan |
Artistic gymnastics |
Women's floor |
5 August
|
Gold |
Li Shanshan
Shi Yuexin
Tang Junyao
Xu Nuo |
Fencing |
Women's team épée |
5 August
|
Gold |
Zhang Yufei |
Swimming |
Women's 100 metre butterfly |
5 August
|
Gold |
|
Swimming |
Mixed 4 x 100 metre freestyle relay |
5 August
|
Gold |
Zhou Yuxiu
Zhang Peixin |
Rowing |
Women's coxless pair |
6 August
|
Gold |
Song Chunxiao
Zong Zhaoshan
Liu Jiangyu
Xiao Yang |
Rowing |
Men's coxless four |
6 August
|
Gold |
Zhang Shuxian
Liu Xiaoxin
Wang Zifeng
Xu Xingye |
Rowing |
Women's coxless four |
6 August
|
Gold |
|
Rowing |
Women's eight |
6 August
|
Gold |
Guo Hanyu |
Tennis |
Women's singles |
6 August
|
Gold |
Yang Ruilin |
Diving |
Women's 3 metre springboard |
6 August
|
Gold |
Chen Qingyuan
Fu Yiting
Huang Qianqian |
Fencing |
Women's team foil |
6 August
|
Gold |
Liang Xiaojing
Ge Manqi
Cai Yanting
Li Yuting
Li He |
Athletics |
Women's 4 × 100 metres relay |
6 August
|
Gold |
Zhang Jingqiang |
Athletics |
Men's long jump |
6 August
|
Gold |
Chen Jiapeng
Chen Guanfeng
Yan Haibin
Deng Zhijian
Sui Gaofei |
Athletics |
Men's 4 × 100 metres relay |
6 August
|
Gold |
Li Bingjie |
Swimming |
Women's 800 metre freestyle |
6 August
|
Gold |
Liu Yaxin |
Swimming |
Women's 200 metre freestyle |
6 August
|
Gold |
Qin Haiyang |
Swimming |
Men's 50 metre breaststroke |
6 August
|
Gold |
|
Volleyball |
Women's tournament |
6 August
|
Gold |
Huang Zigan |
Diving |
Men's 10 metre platform |
7 August
|
Gold |
Huang Zigan
Wang Weiying |
Diving |
Mixed team |
7 August
|
Gold |
|
Diving |
Women's team |
7 August
|
Gold |
Han Yue |
Badminton |
Women's singles |
7 August
|
Gold |
|
Diving |
Men's team |
7 August
|
Gold |
Li Wenmei
Liu Xuanxuan |
Badminton |
Women's doubles |
7 August
|
Gold |
Ren Xiangyu
Tan Qiang |
Badminton |
Men's doubles |
7 August
|
Gold |
Wang Zhengxing |
Badminton |
Men's singles |
7 August
|
Gold |
Zhang Yufei |
Swimming |
Women's 50 metre freestyle |
7 August
|
Gold |
Li Bingjie |
Swimming |
Women's 400 metre freestyle |
7 August
|
Gold |
|
Swimming |
Women's 4 x 100 metre medley relay |
7 August
|
Gold |
|
Swimming
|
Men's 4 x 100 metre medley relay |
7 August
|
Gold |
|
Water polo |
Women's tournament |
7 August
|
Silver |
Lin Yaxi
Zhang Qi
Wang Keyi |
Shooting |
Women's team 10 metre air pistol |
29 July
|
Silver |
Hu Mingda |
Taekwondo |
Men's individual poomsae |
29 July
|
Silver |
Hu Mingda
Yang Lei
Liu Siyue |
Taekwondo |
Men's team poomsae |
30 July
|
Silver |
Liu Yuqing
Liang Jie
Li Wan |
Taekwondo |
Women's team poomsae |
30 July
|
Silver |
Li Xinmiao
Song Buhan
Zhu Xiaozhong |
Shooting |
Men's team 10 metre air rifle |
31 July
|
Silver |
Chen Jiaqi
Chen Minshan
Li Xuerui
Xiao Mingxin
Zhao Hongyu |
Rhythmic gymnastics |
Women's group 3 ribbons + 2 balls |
31 July
|
Silver |
Hu Kai
Xu Zhanyi
Zhang Bingchen |
Shooting |
Men's team 10 metre air pistol |
1 August
|
Silver |
Shi Mengyao
Wang Zeru
Xing Hang |
Shooting |
Women's team 50 metre rifle three position |
1 August
|
Silver |
Wang Yi |
Diving |
Women's 1 metre springboard |
1 August
|
Silver |
Liang Chaohui |
Diving |
Men's 3 metre springboard |
2 August
|
Silver
|
|
Badminton |
Mixed team |
2 August
|
Silver |
Cui Yang |
Taekwondo |
Men's 74 kg |
2 August
|
Silver |
Zhang Rui |
Diving |
Women's 10 metre platform |
3 August
|
Silver |
Su Lingdan |
Athletics |
Women's javelin throw |
3 August
|
Silver |
Xue Fei
Wang Xiaotong |
Table tennis |
Mixed doubles |
3 August
|
Silver |
Liang Yushuai |
Taekwondo |
Men's 63 kg |
3 August
|
Silver |
Shi Cong |
Artistic gymnastics |
Men's individual all-around |
4 August
|
Silver |
Luo Huan |
Artistic gymnastics |
Women's individual all-around |
4 August
|
Silver |
Yanni Wu |
Athletics |
Women's 100 metres hurdles |
4 August
|
Silver |
Chen Qiaoling |
Athletics |
Women's pole vault |
4 August
|
Silver |
He Zhuojia
Wang Xiaotong |
Table tennis |
Women's doubles |
4 August
|
Silver |
Qian Haifeng |
Athletics |
Men's 20 kilometres walk |
5 August
|
Silver |
Guo Hanyu
Jiang Xinyu |
Tennis |
Women's doubles |
5 August
|
Silver |
Xu Yingbin |
Table tennis |
Men's singles |
5 August
|
Silver |
Zou Jingyuan |
Artistic gymnastics |
Men'srings |
5 August
|
Silver |
Luo Huan |
Artistic gymnastics |
Women's balance beam |
5 August
|
Silver |
Shi Cong |
Artistic gymnastics |
Men's horizontal bar |
5 August
|
Silver |
Xu Xinying |
Athletics |
Women's hammer throw |
5 August
|
Silver |
Xia Yuyu |
Athletics |
Women's 5000 metres |
5 August
|
Silver |
Ning Xiaohan |
Athletics |
Men's 110 metres hurdles |
5 August
|
Silver |
Chen Weichun |
Rowing |
Men's single sculls |
6 August
|
Silver |
Ni Xulin
Zhang Songhu |
Rowing |
Men's coxless pair |
6 August
|
Silver |
Yang Kegu
Ma Rui
Ma Yujie
Wang Congzheng
Chen Tianyu |
Athletics |
Men's half marathon team |
6 August
|
Silver |
Jin Yuquan
Tang Qianhui |
Tennis |
Mixed doubles |
6 August
|
Silver |
Guo Hanyu
Jiang Xinyu
Tang Qianhui
Zheng Wushuang |
Tennis |
Women's team classification |
6 August
|
Silver |
Ouyang Yu |
Diving |
Women's 3 metre springboard |
6 August
|
Silver |
Lan Minghao
Wang Zijie
Xiu Yuhan
Yu Lefan |
Fencing |
Men's team épée |
6 August
|
Silver |
Yang Ling |
Diving |
Men's 10 metre platform |
7 August
|
Silver |
Du Yue
Xia Yuting |
Badminton |
Women's doubles |
7 August
|
Silver |
He Jiting
Zhou Haodong |
Badminton |
Men's doubles |
7 August
|
Bronze |
Xing Hang |
Shooting |
Women's 10 metre air rifle |
29 July
|
Bronze |
Xing Hang
Zhang Yu
Gu Xinyu |
Shooting |
Women's team 10 metre air rifle |
29 July
|
Bronze |
Song Cuifang |
Wushu |
Women's nanquan |
30 July
|
Bronze |
Song Buhan |
Shooting |
Men's 10 metre air rifle |
31 July
|
Bronze |
Xie Xueting |
Taekwondo |
Women's 46 kg |
31 July
|
Bronze |
Yang Junli |
Taekwondo |
Women's 57 kg |
31 July
|
Bronze |
Xiao Chenming |
Taekwondo |
Men's 68 kg |
31 July
|
Bronze |
Xiong Yaxuan |
Shooting |
Women's 25 metre pistol |
1 August
|
Bronze |
Wang Zeru |
Shooting |
Women's 50 metre rifle three positions |
1 August
|
Bronze |
Miaoyi Lua |
Taekwondo |
Women's 49 kg |
1 August
|
Bronze |
Chen Guanfeng |
Athletics |
Men's 100 metres |
2 August
|
Bronze |
Liu Guicheng |
Taekwondo |
Men's +87 kg |
2 August
|
Bronze |
Xiu Yuhan |
Fencing |
Men's individual épée |
3 August
|
Bronze |
Chen Qingyuan |
Fencing |
Women's individual foil |
3 August
|
Bronze |
Huang Huafeng |
Athletics |
Men's triple jump |
3 August
|
Bronze |
Guo Qing |
Taekwondo |
Women's 53 kg |
3 August
|
Bronze |
Xie Zhiyu |
Athletics |
Men's 400 metres hurdles |
4 August
|
Bronze |
Chen Juner |
Swimming |
Men's 200 metre butterfly |
4 August
|
Bronze |
Liu Dingshuo
Zhou Kai |
Table tennis |
Men's doubles |
4 August
|
Bronze |
Cui Yang
Liang Yushuai
Meng Mingkuan
Xiao Chenming |
Taekwondo |
Men's team kyorugi |
4 August
|
Bronze |
Gao Lan |
Athletics |
Women's 20 kilometres walk |
5 August
|
Bronze |
Zhao Shang |
Table tennis |
Women's singles |
5 August
|
Bronze |
Xue Fei |
Table tennis |
Men's singles |
5 August
|
Bronze |
Luo Huan |
Artistic gymnastics |
Women's uneven bars |
5 August
|
Bronze |
Shi Zhenyu |
Diving |
Men's 1 metre springboard |
5 August
|
Bronze |
Xie Yuchen |
Athletics |
Women's discus throw |
5 August
|
Bronze |
Zhu Leiju |
Swimming |
Women's 200 metre breaststroke |
5 August
|
Bronze |
Sun Hongjing |
Rowing |
Women's single sculls |
6 August
|
Bronze |
Tang Haiqi |
Rowing |
Lightweight men's single sculls |
6 August
|
Bronze |
Ni Xulin
Chen Weichun |
Rowing |
Men's double sculls |
6 August
|
Bronze |
|
Rowing |
Men's eight |
6 August
|
Bronze |
Yang Kegu |
Athletics |
Men's half marathon |
6 August
|
Bronze |
Luo Xia
Niu Lihua
Xia Yuyu
Wang Jiali |
Athletics |
Women's half marathon team |
6 August
|
Bronze |
Zhang Yiman |
Badminton |
Women's singles |
7 August
|
Bronze |
|
Volleyball |
Men's tournament |
7 August
|