From Wikipedia, the free encyclopedia
This is a list of members of the
Bloc Québécois Shadow Cabinet of the
44th Canadian Parliament.
Members
The shadow cabinet was named following the
2021 Canadian federal election:
[1]
-
Yves-François Blanchet (
Beloeil—Chambly): Leader of the Bloc
-
Claude DeBellefeuille (
Salaberry—Suroît): Whip
-
Alain Therrien (
La Prairie): House leader, democratic institutions, single tax returns
-
Marie-Hélène Gaudreau (
Laurentides—Labelle): Caucus chair
-
Xavier Barsalou-Duval (
Pierre-Boucher—Les Patriotes—Verchères): Transport, infrastructure and communities
-
Mario Beaulieu (
La-Pointe-de-l’Île): Official languages (francophones outside Quebec), Court Challenges Program
-
Stéphane Bergeron (
Montarville): Foreign affairs and international development, international cooperation, Canada-China relations
-
Sylvie Bérubé (
Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou): Families, children and social development
-
Maxime Blanchette-Joncas (
Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques): St. Lawrence Seaway, science and innovation
-
Alexis Brunelle-Duceppe (
Lac-Saint-Jean): Immigration, refugees and citizenship, human rights
-
Louise Chabot (
Thérèse-De Blainville): Human resources, skills development, social development and people with disabilities
-
Martin Champoux (
Drummond): Heritage, arts and culture, secularism, Quebec values and vivre-ensemble
-
Caroline Desbiens (
Beauport—Côte-de-Beaupré—Île d’Orléans—Charlevoix): Fisheries and oceans and Coast Guard
-
Luc Desilets (
Rivière-des-Mille-Îles): Veterans
-
Rhéal Fortin (
Rivière-du-Nord): Justice
-
Jean-Denis Garon (
Mirabel): National revenue, green finance and “green equalization”
-
Marilène Gill (
Manicouagan): Deputy whip, Indigenous and northern affairs
-
Andréanne Larouche (
Shefford): Seniors, Status of Women, gender equality
-
Sébastien Lemire (
Abitibi—Témiscamingue): Industry, high-speed internet in regions, entrepreneurship
-
Kristina Michaud (
Avignon—La Mitis—Matane—Matapédia): Climate change, youth, public safety and emergency preparedness
-
Christine Normandin (
Saint-Jean): Deputy leader, national defence
- Patrick O’Hara (
Châteauguay—Lacolle): Sports (note: a judicial recount had Liberal
MP
Brenda Shanahan defeat O'Hara by just 12 votes)
[2]
-
Monique Pauzé (
Repentigny): Environment, sustainable development
-
Yves Perron (
Berthier—Maskinongé): Agriculture, agri-food, supply management
-
Louis Plamondon (
Bécancour—Nicolet—Saurel): Library of Parliament committee, caucus vice-chair
-
Simon-Pierre Savard-Tremblay (
Saint-Hyacinthe—Bagot): International trade, aerospace and cars
-
Nathalie Sinclair-Desgagné (
Terrebonne): Public finances and pandemic programs, Canada Economic Development for Quebec Regions
-
Mario Simard (
Jonquière): Intergovernmental affairs, natural resources, energy
-
Gabriel Ste-Marie (
Joliette): Finance, Treasury Board
-
Luc Thériault (
Montcalm): Health, medical aid in dying, drug licensing
-
Denis Trudel (
Longueuil—Saint-Hubert): Social solidarity, French language
-
Julie Vignola (
Beauport—Limoilou): Public services, procurement, government operations, tourism
-
René Villemure (
Trois-Rivières): Ethics, protection of personal information, access to information, international francophonie
References