Beach volleyball at the 2022 Bolivarian Games | |
---|---|
Venue | Parque de la Leyenda Vallenata |
Dates | 2–5 July 2022 |
Competitors | 48 from 8 nations |
Teams | 24 (6 men and 5 women) |
Beach volleyball competitions at the 2022 Bolivarian Games in Valledupar, Colombia will be held from 2 to 5 July 2022 at Parque de la Leyenda Vallenata beach volleyball courts.
Two medal events are scheduled to be contested: a men's and women's tournaments. A total of 48 athletes (26 athletes–13 teams for men and 22 athletes–11 teams for women) will compete in the events. Both tournaments are open competitions without age restrictions. [1]
Pairs José Gregorio Gómez-Rolando Hernandez from Venezuela and Michelle Valiente-Patricia Caballero from Paraguay are the defending men's and women's gold medalists, respectively. [2]
A total of 8 nations (6 ODEBO nations and 2 invited) registered teams for the beach volleyball events. [2] Each nation was able to enter a maximum of 8 athletes (two teams of 2 athletes each per gender). [1] Hosts Colombia, Ecuador and Venezuela entered 4 teams each, Chile and Peru entered 3 teams each and Dominican Republic, Panama and Paraguay 2 teams each. The participation of Bolivia and Guatemala was expected, but eventually they did no register teams. [3]
NOC | Men teams | Women teams |
---|---|---|
|
||
Chile | Noé Aravena – Vicente Droguett/ Thomas Acevedo – Martín Iglesias | Chris Vorpahl – Francisca Rivas |
Colombia | Sneider De Rivas – Johan Murray / Juan Carlos Noriega – Camilo Rivera | Margarita Guzmán – Marcela Ríos / Yuly Ayala – Ana María Beltrán |
Ecuador | Dany León – Joffré Jurado / Marcos Tenorio – Pedro Jaramillo | Karelys Simisterra – Ariana Vilela / Valeria Batioja – Jasmín Suárez |
Panama | José Miguel González – Jason Quintero | Hashlyn Cuero – Karla Doris Ortiz |
Paraguay | Roger Battilana – Gonzalo Melgarejo / Jorge Riveros – Luis Riveros | |
Peru | Mauricio Sajami – Gabriel Vásquez | Lisbeth Allcca – Claudia Gaona / Alexandra Carrasco – Cinthia Herrera |
Dominican Republic | Hayerling De Jesús – Oscar Martínez | Julibeth Payano – Jeneiry Rosario |
Venezuela | José Torrealba – Hernán Tovar / Jose Gómez – Rolando Hernández | Zulay Ramírez – Juliennis Regalado / Yhonnielis Camacho – Urimar Narvaez |
* Host nation (Host nation)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Chile (CHI) | 2 | 0 | 0 | 2 |
2 | Colombia (COL)* | 0 | 1 | 2 | 3 |
3 | Ecuador (ECU) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totals (3 entries) | 2 | 2 | 2 | 6 |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's tournament |
Chile Noé Aravena Vicente Droguett |
Ecuador Pedro Jaramillo Dany León |
Colombia Johan Murray Sneider De Rivas |
Women's tournament |
Chile Chris Vorpahl Francisca Rivas |
Colombia Yuly Ayala Ana María Beltrán |
Colombia Margarita Guzmán Marcela Ríos |
All matches in both events will be played at the beach volleyball courts of the Parque de la Leyenda Vallenata in Valledupar. [3]
The pools for both events were conformed as follows: [1]
|
|
|
Tournament details | |
---|---|
Host nation | Colombia |
City | Valledupar |
Dates | 2–5 July 2022 |
Teams | 13 (from 2 confederations) |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
The men's tournament will be held from 2–5 July 2022 and consists of a group stage and a final stage.
All match times are in COT ( UTC−5).
The group stage consists of three groups of three and one group of four, each group is played under round-robin format with the top two teams progressing to the quarter-finals.
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | De Rivas – Murray ( COL) (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Torrealba – Tovar ( VEN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Acevedo – Iglesias ( CHI) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 11:00 |
De Rivas – Murray | Match 4 | Acevedo – Iglesias | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 19:00 |
Torrealba – Tovar | Match 9 | Acevedo – Iglesias | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 16:00 |
De Rivas – Murray | Match 15 | Torrealba – Tovar | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | De Jesús – Martínez ( DOM) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Sajami – Vásquez ( PER) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | J. Riveros – L. Riveros ( PAR) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 12:00 |
De Jesús – Martínez | Match 5 | J. Riveros – L. Riveros | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 9:00 |
Sajami – Vásquez | Match 7 | J. Riveros – L. Riveros | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 15:00 |
De Jesús – Martínez | Match 13 | Sajami – Vásquez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Aravena – Droguett ( CHI) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Jurado – León ( ECU) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Noriega – Rivera ( COL) (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 9:00 |
Aravena – Droguett | Match 2 | Noriega – Rivera | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 12:00 |
Jurado – León | Match 10 | Noriega – Rivera | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 15:00 |
Aravena – Droguett | Match 14 | Jurado – León | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | González – Quintero ( PAN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Battilana – Melgarejo ( PAR) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Jaramillo – Tenorio ( ECU) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
4 | Gómez – Hernández ( VEN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 9:00 |
Battilana – Melgarejo | 1-2 | Jaramillo – Tenorio | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
2 July 2022 10:00 |
González – Quintero | Match 3 | Gómez – Hernández | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 8:00 |
González – Quintero | Match 6 | Jaramillo – Tenorio | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 10:00 |
Battilana – Melgarejo | Match 8 | Gómez – Hernández | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 14:00 |
Jaramillo – Tenorio | Match 11 | Gómez – Hernández | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 14:00 |
González – Quintero | Match 12 | Battilana – Melgarejo | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
The final stage consists of the quarter-finals, semi-finals and the bronze and gold medal matches. The quarter-finals match-ups are:
The semi-finals match-ups are:
Winners of semi-finals will play the gold medal match, while losers will play the bronze medal match.
Quarter-finals | Semi-finals | Gold medal match | ||||||||
Winners Pool B | ||||||||||
Winners Pool C | ||||||||||
Winners Pool D | ||||||||||
Winners Pool A | ||||||||||
Winners Pool A | ||||||||||
Winners Pool D | ||||||||||
Bronze medal match | ||||||||||
Winners Pool C | ||||||||||
Winners Pool B | ||||||||||
4 July 2022 11:00 |
Winners Pool B | Match 16 | Runners-up Group C | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 11:00 |
Winners Pool D | Match 17 | Runners-up Group A | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
4 July 2022 12:00 |
Winners Pool A | Match 18 | Runners-up Group D | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 12:00 |
Winners Pool C | Match 19 | Runners-up Group B | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
4 July 2022 15:00 |
Winner Match 16 | Match 20 | Winner Match 17 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 15:00 |
Winner Match 18 | Match 21 | Winner Match 19 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
5 July 2022 9:00 |
Loser match 20 | Match 22 | Loser match 21 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
5 July 2022 10:00 |
Winner match 20 | Match 23 | Winner match 21 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
Tournament details | |
---|---|
Host nation | Colombia |
City | Valledupar |
Dates | 2–5 July 2022 |
Teams | 11 (from 2 confederations) |
Venue(s) | 1 (in 1 host city) |
The women's tournament will be held from 2–5 July 2022 and consists of a group stage and a final stage.
All match times are in COT ( UTC−5).
The group stage consists of one group of three and two groups of four, each group is played under round-robin format with the top two teams plus the two best third-placed teams advanced to the quarter-finals.
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Guzmán – Ríos ( COL) (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Allcca – Gaona ( PER) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Ramírez – Regalado ( VEN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 12:00 |
Guzmán – Ríos | Match 5 | Ramírez – Regalado | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 15:00 |
Allcca – Gaona | Match 8 | Ramírez – Regalado | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 12:00 |
Guzmán – Ríos | Match 15 | Allcca – Gaona | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Payano – Rosario ( DOM) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Simisterra – Vilela ( ECU) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Batioja – Suárez ( ECU) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
4 | Camacho – Narvaez ( VEN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 8:00 |
Payano – Rosario | Match 1 | Camacho – Narvaez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 9:00 |
Simisterra – Vilela | Match 2 | Batioja – Suárez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 14:00 |
Payano – Rosario | Match 6 | Batioja – Suárez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
2 July 2022 14:00 |
Simisterra – Vilela | Match 7 | Camacho – Narvaez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
3 July 2022 10:00 |
Batioja – Suárez | Match 13 | Camacho – Narvaez | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 11:00 |
Payano – Rosario | Match 14 | Simisterra – Vilela | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
Pos | Team | Pld | W | L | Pts | SW | SL | SR | SPW | SPL | SPR | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vorpahl – Rivas ( CHI) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | Quarter-finals |
2 | Cuero – Ortiz ( PAN) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
3 | Ayala – Beltrán ( COL) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — | |
4 | Carrasco – Herrera ( PER) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | 0 | 0 | — |
2 July 2022 10:00 |
Cuero – Ortiz | Match 3 | Ayala – Beltrán | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 11:00 |
Rivas – Vorpahl | Match 4 | Carrasco – Herrera | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 15:00 |
Cuero – Ortiz | Match 9 | Carrasco – Herrera | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
2 July 2022 16:00 |
Rivas – Vorpahl | Match 10 | Ayala – Beltrán | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 8:00 |
Rivas – Vorpahl | Match 11 | Cuero – Ortiz | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
3 July 2022 9:00 |
Ayala – Beltrán | Match 12 | Carrasco – Herrera | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
The final stage consists of the quarter-finals, semi-finals and the bronze and gold medal matches. The quarter-finals match-ups are:
The semi-finals match-ups are:
Winners of semi-finals will play the gold medal match, while losers will play the bronze medal match.
Quarter-finals | Semi-finals | Gold medal match | ||||||||
Best first-placed team | ||||||||||
2nd best third-placed team | ||||||||||
Best second-placed team | ||||||||||
2nd best second-placed team | ||||||||||
3rd best first-placed team | ||||||||||
3rd best second-placed team | ||||||||||
Bronze medal match | ||||||||||
2nd best first-placed team | ||||||||||
Best third-placed team | ||||||||||
4 July 2022 9:00 |
Best first-placed team | Match 16 | 2nd best third-placed team | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 9:00 |
Best second-placed team | Match 17 | 2nd best second-placed team | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
4 July 2022 10:00 |
3rd best first-placed team | Match 18 | 3rd best second-placed team | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 10:00 |
2nd best first-placed team | Match 19 | Best third-placed team | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
4 July 2022 14:00 |
Winner Match 16 | Match 20 | Winner Match 17 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 1 |
4 July 2022 14:00 |
Winner Match 18 | Match 21 | Winner Match 19 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
5 July 2022 9:00 |
Loser match 20 | Match 22 | Loser match 21 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |
5 July 2022 10:00 |
Winner match 20 | Match 23 | Winner match 21 | Parque de la Leyenda Vallenata – Court 2 |