The 2024 Primera Federación play-offs (Playoffs de Ascenso or Promoción de Ascenso) are the final play-offs for promotion from 2023–24 Primera Federación to the 2024–25 Segunda División.
Teams ranked second through fifth in each of the two groups will qualify for the promotion play-off, which will determine the last two promotion spots. The eight qualified teams will be drawn into two fixed brackets, each of which will contain the second and fifth-place finishers from one group and the third and fourth-place finishers from the other. All ties will consist of a two-legged knockout series. In case of draws, an overtime period will be played; if the match is still tied following the overtime, the team which achieved a higher regular season finish will be proclaimed the winner. [1]
Starting with the 2022–23 season, the RFEF recovered the two-legged knockout system, due to the complaints filed against the single knockout system at a neutral venue that had been implemented after COVID-19 and the subsequent reform of the football leagues organized by the RFEF. [2]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Gimnàstic | 38 | 20 | 10 | 8 | 40 | 24 | +16 | 70 [a] | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Barcelona Atlètic | 38 | 21 | 7 | 10 | 59 | 42 | +17 | 70 [a] | Qualification for the promotion play-offs |
4 | Celta Fortuna | 38 | 19 | 8 | 11 | 67 | 38 | +29 | 65 | |
5 | Ponferradina | 38 | 17 | 13 | 8 | 38 | 26 | +12 | 64 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
Semi–finals (1–2 and 8–9 June) | Finals (16 and 22 June) | ||||||||||||
5B | Ceuta | 2 | 1 | 3 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 2 | 2 | 4 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 1 | 2 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 | |||||||||
4A | Celta Fortuna | 2 | 1 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 |
Semi–finals (2 and 8–9 June) | Finals (16 and 23 June) | ||||||||||||
5A | Ponferradina | 0 | 1 | 1 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | 2 | 3 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | 2 | 3 | |||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 1 | 1 | 2 | |||||||||
4B | Ibiza | 1 | 3 | 4 | |||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 2 | 5 | 7 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | Córdoba (O, P) | 38 | 23 | 8 | 7 | 66 | 32 | +34 | 77 | Qualification for the promotion play-offs and Copa del Rey |
3 | Málaga (O, P) | 38 | 19 | 13 | 6 | 51 | 25 | +26 | 70 | |
4 | Ibiza | 38 | 19 | 11 | 8 | 57 | 34 | +23 | 68 | |
5 | Ceuta | 38 | 17 | 11 | 10 | 55 | 40 | +15 | 62 |
Semi–finals (1–2 and 8–9 June) | Finals (16 and 22 June) | ||||||||||||
5B | Ceuta | 2 | 1 | 3 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 2 | 2 | 4 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 1 | 2 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 | |||||||||
4A | Celta Fortuna | 2 | 1 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 |
Semi–finals (2 and 8–9 June) | Finals (16 and 23 June) | ||||||||||||
5A | Ponferradina | 0 | 1 | 1 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | 2 | 3 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | 2 | 3 | |||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 1 | 1 | 2 | |||||||||
4B | Ibiza | 1 | 3 | 4 | |||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 2 | 5 | 7 |
Semi–finals (1–2 and 8–9 June) | Finals (16 and 22 June) | ||||||||||||
5B | Ceuta | 2 | 1 | 3 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 2 | 2 | 4 | |||||||||
2A | Gimnàstic | 1 | 2 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 | |||||||||
4A | Celta Fortuna | 2 | 1 | 3 | |||||||||
3B | Málaga | 2 | 2 | 4 |
Semi–finals (2 and 8–9 June) | Finals (16 and 23 June) | ||||||||||||
5A | Ponferradina | 0 | 1 | 1 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | 2 | 3 | |||||||||
2B | Córdoba | 1 | |||||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 1 | |||||||||||
4B | Ibiza | 1 | 3 | 4 | |||||||||
3A | Barcelona Atlètic | 2 | 5 | 7 |
|
|
|
|
|
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Gimnàstic | 4–3 | Ceuta | 2–2 | 2–1 |
Málaga | 4–3 | Celta Fortuna | 2–2 | 2–1 |
Córdoba | 3–1 | Ponferradina | 1–0 | 2–1 |
Barcelona Atlètic | 7–4 | Ibiza | 2–1 | 5–3 |
1 June 2024 | Celta Fortuna | 2–2 | Málaga | Vigo |
18:30 CEST |
Alfon 15' Durán 90+3' |
Genaro 48' Roberto 61' ( pen.) |
Stadium:
Estadio Municipal de Balaídos Referee: Bestard Servera |
2 June 2024 | Ponferradina | 0–1 | Córdoba | Ponferrada |
17:00 CEST | Albarrán 49' | Stadium:
Estadio El Toralín Referee: David López Jiménez |
2 June 2024 | Ibiza | 1–2 | Barcelona Atlètic | Ibiza |
19:15 CEST | Omoigui 11' |
Víctor 14' Guiu 55' |
Stadium:
Estadi Municipal de Can Misses Referee: Sánchez Villalobos |
2 June 2024 | Ceuta | 2–2 | Gimnàstic | Ceuta |
21:15 CEST | Rodri 9', 67' |
Godoy 50' Gorostidi 90+1' |
Stadium:
Estadio Alfonso Murube Referee: Perez Hernández |
8 June 2024 | Barcelona Atlètic | 5–3 (7–4 agg.) | Ibiza | Sant Joan Despí |
19:30 CEST | Stadium:
Estadi Johan Cruyff Referee: Huerta de Aza |
8 June 2024 | Málaga | 2–1 (4–3 agg.) | Celta Fortuna | Málaga |
19:30 CEST | Roberto 59', 88' | Alfon 16' | Stadium:
Estadio La Rosaleda Referee: Muñiz Muñoz |
9 June 2024 | Gimnàstic | 2–1 (4–3 agg.) | Ceuta | Tarragona |
19:45 CEST |
|
Stadium:
Nou Estadi Costa Daurada Referee: Guillermo Conejero Sánchez |
9 June 2024 | Córdoba | 2–1 (3–1 agg.) | Ponferradina | Córdoba |
20:00 CEST |
|
Stadium:
Estadio Nuevo Arcángel Referee: Juan Antonio Campos Salinas |
|
|
|
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Gimnàstic | 3–4 ( a.e.t.) | Málaga | 1–2 | 2–2 ( a.e.t.) |
Córdoba | 3–2 | Barcelona Atlètic | 1–1 | 2–1 |
15 June 2024 | Málaga | 2–1 | Gimnàstic | Málaga |
20:30 CEST | Roberto 45+2', 58' ( pen.) | Report | Concha 47' | Stadium:
Estadio La Rosaleda Referee: Palencia Caballero |
16 June 2024 | Barcelona Atlètic | 1–1 | Córdoba | Sant Joan Despí |
20:00 CEST | Román 87' | Report | Toril 8' | Stadium:
Estadi Johan Cruyff Referee: Ramo Andrés |
22 June 2024 | Gimnàstic | 2–2 (
a.e.t.) (3–4 agg.) | Málaga | Tarragona |
21:30 CEST |
|
Report | Stadium:
Nou Estadi Costa Daurada Referee: Mallo Fernández |
23 June 2024 | Córdoba | 2–1 (3–2 agg.) | Barcelona Atlètic | Córdoba |
20:00 CEST |
|
Report | Fort 14' | Stadium:
Estadio Nuevo Arcángel Referee: Muresan Muresan |
Promoted to Segunda División | |||
---|---|---|---|
Castellón (3 years later) |
Deportivo La Coruña (4 years later) |
Málaga (1 year later) |
Córdoba (5 years later) |
The winners of the two regular season groups will face off in a two-leg final to determine the overall champion.
Deportivo La Coruña | 2–1 | Castellón |
---|---|---|
|
Castellón | 2–4 | Deportivo La Coruña |
---|---|---|
|
Deportivo La Coruña win 6–3 on aggregate and were therefore crowned 2023–24 Primera Federación champions.