Season | 2024 |
---|---|
Dates | 29 March - 1 September |
Hurley Shield Current Holders | Coastal Spirit |
Hawkey Shield Current Holders | Coastal Spirit |
←
2023
2025 → |
The 2024 Mainland Football Leagues is the 3rd, 9th and 3rd seasons respectively of the Canterbury Premiership League, Canterbury Championship League and Nelson Bays Premiership League, football competitions in New Zealand. Established in 1998, currently ten teams compete in the premiership, championship, division 1, while eight team compete in division 2.
Both Canterbury Men's and Women's Premiership and Championship leagues are sponsored by New World, while both the Nelson Bays Men's and Women's Premiership leagues are sponsored by Nelson Pines.
The Southern League sits above the Canterbury Premiership, Nelson Bays Premiership and Southern Premiership leagues and is also overseen by Mainland Football and Southern Football, despite being run by New Zealand Football as part of the New Zealand National League.
Ten teams will compete in the league – the nine teams from the previous season and the winner of the Southern League play-offs also being the 2023 Canterbury Premiership League champions. The promoted team is University of Canterbury. [1] This is University of Canterbury's first season in the Southern League, they replaced Green Island after three seasons. [2] [3]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cashmere Technical | 11 | 10 | 1 | 0 | 60 | 13 | +47 | 31 | Winner of Southern League and qualification to National League Championship |
2 | Coastal Spirit | 11 | 8 | 3 | 0 | 43 | 15 | +28 | 27 | Qualification to National League Championship |
3 | Christchurch United | 11 | 8 | 0 | 3 | 37 | 18 | +19 | 24 | |
4 | Nelson Suburbs | 11 | 6 | 2 | 3 | 35 | 23 | +12 | 20 | |
5 | Ferrymead Bays | 11 | 5 | 1 | 5 | 25 | 22 | +3 | 16 | |
6 | Nomads United | 11 | 4 | 2 | 5 | 15 | 17 | −2 | 14 | |
7 | Dunedin City Royals | 11 | 4 | 1 | 6 | 20 | 28 | −8 | 13 | |
8 | University of Canterbury | 11 | 2 | 1 | 8 | 15 | 29 | −14 | 7 | |
9 | Selwyn United | 11 | 2 | 1 | 8 | 14 | 37 | −23 | 7 | |
10 | FC Twenty 11 | 11 | 0 | 0 | 11 | 5 | 67 | −62 | 0 | Relegated to the FootballSouth Premier League/ Mainland Premier League |
The Hurley Shield is a Challenge Shield, where only teams for Christchurch challenge for the shield. It is only up for challenge when the current holders plays a league home game, cups competitions aren't challenge games. The Hurley Shield current holders are Coastal Spirit, who defeated local rivals Cashmere Technical 2–3 last season to claim the shield. [5] They have defended it five times, twice was against Selwyn United (once in 2023 and once in 2024), [6] once against previous holders and local rivals Cashmere Technical, [7] once against local estuary rivals Ferrymead Bays [8] and once against University of Canterbury. [9] Coastal's next defending match is against Nomads United at Linfield Park on 21 July.
Coastal Spirit | 7–0 | Selwyn United |
---|---|---|
|
Report |
|
Coastal Spirit | 4-4 | Cashmere Technical |
---|---|---|
|
Report Replay |
|
Coastal Spirit | 1-0 | Ferrymead Bays |
---|---|---|
|
Report Replay |
Coastal Spirit | 5-1 | University of Canterbury |
---|---|---|
|
Report Replay |
|
Coastal Spirit | v | Nomads United |
---|---|---|
Report |
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 6 April 2024 - 31 August 2024 |
Matches played | 45 |
Goals scored | 160 (3.56 per match) |
Top goalscorer | Danny Loney (6 goals) |
Biggest home win | Cashmere Technical Reserves 8–0
Parklands United (13 April 2024) |
Biggest away win |
Burwood 0–5
Halswell United (6 April 2024) |
Highest scoring | Ferrymead Bays U20 Reserves 8–0 Halswell United (25 May 2024) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 22 June 2024. |
The League starts on 6 April and finishes on 31 August, with the competition being a double round robin. Each team can field a maximum of five foreign players as well as one additional foreign player who has Oceania Football Confederation nationality. Temporary Dismissals will be in use for when a player commits a cautionable offence that is relevant to dissent and the length of the dismissal is 10 minutes starting from when play restarts. [10]
At the end of season, the highest ranked team will be nominated to play in a Mainland Football Federation Playoff, two-leg home and away series, against the highest ranked nominated team from Nelson Bays Men's Premiership. [11] This is to get the team that will compete against the highest ranked nominated team from Southern Premiership League in the Southern League Playoff, two-leg home and away series. [12] The winner of Southern League Playoff will be promoted to Southern League, assuming they will have the correct club licensing before the season starts. [12] [13] [14]
Ten teams are competing in the league – seven teams from the previous season, three teams promoted from the Canterbury Men's Championship League. The promoted teams are in order from 1st to 3rd: Christchurch United U20 Academy, Selwyn United Reserves, Ferrymead Bays Reserves. University of Canterbury were promoted to Southern League, while Cashmere Technical U20 Reserves and Nomads United U20 Reserves are now in Canterbury Men's Championship League being replaced by Cashmere Technical Reserves and Nomads United Reserves.
Team | Location | Home Ground | Manager | Captain | 2023 season |
---|---|---|---|---|---|
Burwood AFC | Burwood | Clare Park | Darren Clements [15] | Jamie Auld [A] | 6th |
Cashmere Technical Reserves |
Woolston | Garrick Memorial Park | Adam Keizer [B] | Ewan Hyndman [C] | 2nd |
Christchurch United U20 Reserves |
Spreydon | United Sports Centre | Paul Holocher [16] | Jackson Blake [D] | 1st in
Championship (promoted) |
Ferrymead Bays U20 Reserves |
Ferrymead | Ferrymead Park | Robert Barraclough [17] | Samuel Daeche [B] | 3rd in
Championship (promoted) |
Halswell United | Halswell | Halswell Domain | Jae Youn Lee [18] [19] | Isaac Williams [B] | 4th |
Nomads United Reserves |
Casebrook | Tulett Park | Atticus Jones [20] | Hamish Gillett [E] | 3rd |
Parklands United | Parklands | Parklands Reserve | Gerard Brown [21] | Dafydd Parry-Griffiths [F] | 7th |
Selwyn United U20 Reserves |
Rolleston | Foster Park | John Morgan [22] | Henry Murfitt [G] | 2nd in
Championship (promoted) |
Waimakariri United | Kaiapoi | Kendal Park | Harry Trethowan [23] | Bailey McCleary [H] | 8th |
Western AFC | Mairehau | Walter Park | James Small [24] | Aidan Crystal [B] | 5th |
Team | Outgoing manager | Manner of departure | Date of vacancy | Position in the table | Incoming manager | Date of appointment |
---|---|---|---|---|---|---|
Nomads United Reserves | Kevin Peters | Mutual consent | 11 October 2023 | Pre-season | Atticus Jones [20] | 21 December 2023 |
Waimakariri United | Michael De Bono [25] | Waimakariri United Women's Head Coach | 29 November 2023 | Brad Eiffe [26] [27] | 29 November 2023 | |
Burwood AFC | Mark Hilhorst [28] | Mutual consent | 5 December 2023 | Darren Clements [15] | 7 December 2023 | |
Cashmere Technical Reserves [29] | Adam Searle | Cashmere Technical 17 TDP Head Coach | Before 11 January 2024 |
Adam Keizer | After 11 January 2024 | |
Waimakariri United | Brad Eiffe [27] | Waimakariri United Men's Assistant Head Coach | Between 29 November 2023 - 27 March 2024 | Harry Trethowan [23] | Between 29 November 2023 - 27 March 2024 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Waimakariri United | 9 | 6 | 2 | 1 | 21 | 9 | +12 | 20 | Winners of Canterbury Premiership and qualification to Southern League play-offs |
2 | Cashmere Technical Reserves [J] | 9 | 4 | 4 | 1 | 23 | 9 | +14 | 16 | |
3 | Halswell United | 9 | 4 | 3 | 2 | 22 | 15 | +7 | 15 | Possible qualification to Southern League play-offs [I] |
4 | Christchurch United U20 Reserves [J] | 9 | 4 | 2 | 3 | 16 | 7 | +9 | 14 | |
5 | Burwood AFC | 9 | 4 | 2 | 3 | 11 | 12 | −1 | 14 | |
6 | Nomads United Reserves [J] | 9 | 4 | 1 | 4 | 16 | 18 | −2 | 13 | |
7 | Selwyn United U20 Reserves [J] | 9 | 3 | 3 | 3 | 12 | 16 | −4 | 12 | |
8 | Ferrymead Bays U20 Reserves [J] | 9 | 3 | 1 | 5 | 18 | 24 | −6 | 10 | |
9 | Western AFC | 9 | 2 | 2 | 5 | 17 | 24 | −7 | 8 | |
10 | Parklands United | 9 | 0 | 2 | 7 | 5 | 27 | −22 | 2 | Relegation to Canterbury Men's Championship League |
Rank | Player | Club | Goals [30] |
---|---|---|---|
1 | Danny Loney | Waimakariri United | 6 |
2 | Patrick Cameron | Halswell United | 5 |
Conor Clarke | |||
Jacob O’Connell | |||
5 | Joe Davies | Burwood | 4 |
Scott Zimmerman | Western | ||
7 | Parker Bradford | Western | 3 |
Josiah Clark | Selwyn United U20 Reserves | ||
Thomas Costello | Western | ||
Samuel Deache | Ferrymead Bays U20 Reserves | ||
Isaac Williams | Halswell United | ||
12 | 21 Players | 2 |
Round | Player | For | Against | Home/Away | Result | Date |
---|---|---|---|---|---|---|
1 [31] [32] | Patrick Cameron | Halswell United | Burwood | Away | 0–5 | 6 April 2024 |
Danny Loney | Waimakariri United | Ferrymead Bays U20 Reserves | Away | 2–4 | ||
6 [33] | Conor Clarke | Halswell United | Ferrymead Bays U20 Reserves | Away | 3–6 | 25 May 2024 |
Round | Player | Club | H/A | Time | Goal | Result | Opponent | Date |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 [34] | Frewen Watts | Christchurch United U20 Reserves | Away | 85' | 1–0 | 1–0 | Ferrymead Bays U20 Reserves | 13 April 2024 |
5 [35] | Jamie Williams | Ferrymead Bays U20 Reserves | Away | 53' | 2–0 | 3–1 | Burwood | 18 May 2024 |
7 [36] | James Anthony Bailey | Parklands United | Home | 70' | 1–2 | 1–4 | Waimakariri United | 8 June 2024 |
8 [37] | Calum Ross | Western | Home | 39' | 2–3 | 3–3 | Halswell United | 15 June 2024 |
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 6 April 2024 - 17 August 2024 |
Matches played | 44 |
Goals scored | 226 (5.14 per match) |
Top goalscorer | Omar Cameron (12 goals) |
Biggest home win | Ferrymead Bays Keen Lads 10–1 Waimakariri United Reserves (18 May 2024) |
Biggest away win | University of Canterbury 3rd 0–12 Ferrymead Bays Keen Lads (27 April 2024) |
Highest scoring | University of Canterbury 3rd 0–12 Ferrymead Bays Keen Lads (27 April 2024) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 22 June 2024. |
The League starts on 6 April and finishes on 17 August, with league format being a double round robin. [38] Each team has two byes, one in each round.
Temporary Dismissals will be in use, when an official referee has been appointed, for when a player commits a cautionable offence that is relevant to dissent and the length of the dismissal is 10 minutes starting from when play restarts. For when an official referee hasn't been appointed, they will be known as Sin Bins. A sin bin is the same as a temporary dismissals, but another player is allowed to be subbed on to bring the team back to 11 players. After 10 minutes, the player is allowed to be used again. [39] [40]
The competition allows for each team to have a match day squad of 18 players, 11 starting and 7 substitutes. It also allows for each team to make unlimited substitutions from the 7 substitutes. [39] [40]
On 2 May, Nomads United U20 Reserves were withdrawn from the competition after failing to field a team three times in a row, one being a game postponement against University of Canterbury 3rd and the other two being defaults against Selwyn United Turkeys and Coastal Spirit U20 Reserves. All wins and game results against Nomads United U20 Reserves have been voided, even Nomads only game against Cashmere Technical U20 Reserves, 0–8 win for Cashmere Technical.
Ten teams are competing in the league – seven teams from the previous season, one team promoted from the Canterbury Men's Division 1 and two teams added/relegated from Canterbury Men's Premiership League. The promoted team is Selwyn United Turkeys, last season known as Selwyn United Roosters. The two teams added/relegated are Cashmere Technical U20 Reserves and Nomads United U20 Reserves. Christchurch United U20 Academy, Selwyn United Reserves, Ferrymead Bays Reserves were all promoted to Canterbury Men's Premiership League, while there were no teams relegated.
Team | Location | Home Ground | Manager | Captain | 2023 season |
---|---|---|---|---|---|
Cashmere Technical U20 Reserves | Woolston | Garrick Memorial Park | Liam Collins [K] | Ewan Hyndman [L] | 2nd in
Premiership (Added/Relegated) |
Coastal Spirit U20 Reserves | Bromley | Linfield Park | John Reynolds [M] | Hamish Mackay [N] | 6th |
FC Twenty 11 U20 Reserves | Avonhead | Avonhead Park | Joshua Dray [O] | Saul Clark [P] | 7th |
Ferrymead Bays Keen Lads | Ferrymead | Ferrymead Park | Antony Lawson [17] | Ben Loader [Q] | 5th |
Halswell United Reserves | Halswell | Halswell Domain | Patrick Rouss [19] | Thomas Owens [R] | 10th |
— | (Added/Relegated) | ||||
Selwyn United Turkeys | Rolleston | Foster Park | Lee Hinton [S] | Sam Bourke [T] | 1st in
Division 1 (Promoted) |
University of Canterbury 2nd XI | Ilam | Ilam Field | Ben Ellis [41] | Stuart Campbell [N] | 4th |
University of Canterbury 3rd XI | Patrick Morris [41] | Liam Slutter [U] | 8th | ||
Waimakariri United Reserves | Kaiapoi | Kendal Park | Mark Reid [V] | Oscar Stephenson [W] | 9th |
Team | Outgoing manager | Manner of departure | Date of vacancy | Position in the table | Incoming manager | Date of appointment |
---|---|---|---|---|---|---|
Coastal Spirit U20 Reserves | Aldo Miramontes [42] | Signed by University of Canterbury AFC | 11 October 2023 | Pre-season | Steve Ager | Unknown |
FC Twenty 11 U20 Reserves | Graham McMann [43] | First Team Head Coach | 16 October 2023 | Joshua Dray | ||
Waimakariri United Reserves | Atticus Jones [20] | Signed by Nomads United | 12 December 2023 | Mark Reid | ||
Cashmere Technical U20 Reserves [44] | — | — | — | Liam Collins | ||
Nomads United U20 Reserves | — | — | — | — | ||
University of Canterbury 2nd XI |
Sam McDonnell | First Team Assistant Coach | Unknown | Ben Ellis | ||
Nomads United U20 Reserves | — | — | 2 May 2024 | 9th | Withdrawn from league | 2 May 2024 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Promotion or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | University of Canterbury 2nd XI | 10 | 9 | 0 | 1 | 40 | 12 | +28 | 27 | Winneres of Canterbury Championsship and promotion to Canterbury Men's Premiership League |
2 | Selwyn United Turkeys | 10 | 8 | 1 | 1 | 29 | 12 | +17 | 25 | Possible promotion to Canterbury Men's Premiership League [X] |
3 | Ferrymead Bays Keen Lads | 10 | 8 | 0 | 2 | 58 | 12 | +46 | 24 | |
4 | Cashmere Technical U20 Reserves | 9 | 4 | 1 | 4 | 18 | 14 | +4 | 13 | |
5 | University of Canterbury 3rd XI | 9 | 4 | 0 | 5 | 23 | 27 | −4 | 12 | |
6 | Halswell United Reserves | 10 | 4 | 0 | 6 | 19 | 28 | −9 | 12 | |
7 | Waimakariri United Reserves | 10 | 3 | 0 | 7 | 16 | 47 | −31 | 9 | |
8 | FC Twenty 11 U20 Reserves | 10 | 2 | 0 | 8 | 11 | 35 | −24 | 6 | |
9 | Coastal Spirit U20 Reserves | 10 | 1 | 0 | 9 | 12 | 39 | −27 | 3 | Possible relegation to Canterbury Men's Division 1 |
10 | Nomads United U20 Reserves (W) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Withdrawn from the League |
Round | Player | For | Against | Home/Away | Result | Date |
---|---|---|---|---|---|---|
2 [46] | Liam Paterson | Waimakariri United Reserves | Coastal Spirit U20 Reserves | Away | 0–4 | 13 April 2024 |
4 [47] [48] | Omar Cameron | Ferrymead Bays Keen Lads | University of Canterbury 3rd | Away | 0–12 | 28 April 2024 |
Ashton Frater | University of Canterbury 2nd | Waimakariri United Reserves | Away | 1–10 | ||
5 [49] | Abdifatah Sheikh | Halswell United Reserves | Coastal Spirit U20 Reserves | Home | 5–1 | 4 May 2024 |
9 [50] | Josh McArdle | University of Canterbury 3rd | Waimakariri United Reserves | Home | 6–1 | 8 June 2024 |
10 [51] [52] | Joshua Busson | Selwyn United Turkeys | Waimakariri United Reserves | Home | 4–0 | 15 June 2024 |
Matthew Aspinall | Ferrymead Bays Keen Lads | Halswell United Reserves | Home | 6–0 |
Round | Player | Club | H/A | Time | Goal | Result | Opponent | Date |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 [53] | Hamish Mackay | Coastal Spirit U20 Reserves | Home | 8' | 0–1 | 1–2 | FC Twenty 11 U20 Reserves | 6 April 2024 |
4 [54] | Danny Bodger | Selwyn United Turkeys | Home | 14' | 0–1 | 3–2 | Halswell United Reserves | 28 April 2024 |
9 [50] | James Oakes | Waimakariri United Reserves | Away | 45' | 4–0 | 6–1 | University of Canterbury 3rd | 8 June 2024 |
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 13 April 2024 - 20 July 2024 |
Matches played | 37 |
Goals scored | 180 (4.86 per match) |
Biggest home win | Nelson Suburbs Reserves 10–0 Motueka (20 April 2024) FC Nelson Karenni 11–1 Motueka (4 May 2024) |
Biggest away win | Motueka 1–11 Rangers (11 May 2024) |
Highest scoring | FC Nelson Karenni 11–1 Motueka (4 May 2024) Motueka 1–11 Rangers (11 May 2024) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 30 June 2024. |
The Leagues starts on 13 April and finishes on 20 July, with the competition being a double round robin.
At the end of season, the highest ranked team will be nominated to play in a Mainland Football Federation Playoff, two-leg home and away series, against the highest ranked nominated team from Canterbury Men's Premiership. [11] This is to get the team that will compete against the highest ranked nominated team from Southern Premiership League in the Southern League Playoff, two-leg home and away series. [12] The winner of Southern League Playoff will be promoted to Southern League, assuming they will have the correct club licensing before the season starts. [12] [13] [14]
Eight teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
FC Nelson 1st XI | The Wood | Guppy Park |
FC Nelson Karenni | ||
Golden Bay | Takaka | Takaka Rec Ground |
Motueka 1st XI | Motueka | Memorial Park |
Nelson Suburbs Reserves | Stoke | Saxton Fields |
Rangers | Redwoodtown | A & P Park |
Richmond 1st | Richmond | Jubilee Park |
Tahuna 1st XI | Tāhunanui | Tāhunanui |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rangers | 10 | 7 | 3 | 0 | 35 | 9 | +26 | 24 | Winners of Nelson Men's Premiership and qualification to Southern League play-offs |
2 | Nelson Suburbs Reserves [J] | 10 | 6 | 4 | 0 | 48 | 14 | +34 | 22 | |
3 | FC Nelson 1st XI | 8 | 6 | 2 | 0 | 22 | 7 | +15 | 20 | |
4 | FC Nelson Karenni | 8 | 5 | 0 | 3 | 32 | 15 | +17 | 15 | |
5 | Golden Bay | 9 | 4 | 0 | 5 | 14 | 27 | −13 | 12 | |
6 | Tahuna 1st XI | 10 | 2 | 1 | 7 | 13 | 25 | −12 | 7 | |
7 | Richmond 1st | 8 | 0 | 3 | 5 | 7 | 18 | −11 | 3 | |
8 | Motueka 1st XI | 11 | 0 | 1 | 10 | 10 | 66 | −56 | 1 |
The South Island Qualifying League is to determine the top three teams in Mainland's federation, with the fourth-placed team playing in a playoff against the third-placed team in Southern Qualifying, who go on to play the top two teams from Southern Football. The bottom teams will play in the Canterbury Women's Premiership, starting after this league finishes. They will be joined by the top teams from the Canterbury Women's Premiership Qualifying League.
Seven team are competing in the leagues - five teams from last year from last season, one new combined team and one reverted combined team. The new combined team is Nomads-Waimakariri United, NW United for short. They are competing in the league, replacing FC Nomads United. Nomads-Waimakariri United are a combined team of Nomads United and Waimakariri United replacing the combined Nomads United/ FC Twenty 11 team from the previous season. Halswell United are competing as a single club, rather than as the previously combined team of Halswell United and Christchurch United. [56]
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cashmere Technical (C) | 6 | 6 | 0 | 0 | 44 | 1 | +43 | 18 | Champions and qualification to South Island League |
2 | Coastal Spirit | 6 | 3 | 2 | 1 | 13 | 6 | +7 | 11 | Qualification to South Island League |
3 | Nelson Suburbs | 6 | 3 | 1 | 2 | 17 | 14 | +3 | 10 | |
4 | University of Canterbury | 6 | 3 | 1 | 2 | 16 | 14 | +2 | 10 | Qualification to South Island League Playoff |
5 | Nomads- Waimakariri United | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 15 | −10 | 6 | Qualification to Canterbury Women's Premiership |
6 | Halswell United | 6 | 2 | 0 | 4 | 7 | 21 | −14 | 6 | |
7 | Selwyn United | 6 | 0 | 0 | 6 | 0 | 31 | −31 | 0 |
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 6 April 2024 - 15 June 2024 |
Champions | University of Canterbury Maroon |
Matches played | 38 |
Goals scored | 199 (5.24 per match) |
Each team plays each other once, then the league splits into two groups (top four and bottom four) with each team playing another 3 game, with each team playing 10 games. The top 2/3 teams qualifies for the Canterbury Women's Premiership, which played against the bottom 3/4 teams of the South Island Qualifying League.
Eight teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
Cashmere Technical Reserves | Woolston | Garrick Memorial Park |
Coastal Spirit SASFC | Bromley | Linfield Park |
Ferrymead Bays | Ferrymead | Ferrymead Park |
Halswell United Reserves | Halswell | Halswell Domain |
Halswell United Green | Wigram | Te Kahu Park |
Nomads- Waimakariri United | Casebrook | Tulett Park |
University of Canterbury Gold | Ilam | Ilam Field |
University of Canterbury Maroon |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | University of Canterbury Maroon | 10 | 8 | 0 | 2 | 37 | 10 | +27 | 24 | Winners of Women's Premiership Qualifying League and Qualification to the Premiership |
2 | Ferrymead Bays | 10 | 7 | 1 | 2 | 29 | 13 | +16 | 22 | Qualification to the Premiership |
3 | Cashmere Technical Reserves | 10 | 7 | 1 | 2 | 28 | 13 | +15 | 22 | |
4 | Coastal Spiriti SASFC | 10 | 4 | 1 | 5 | 27 | 26 | +1 | 13 | |
5 | Halswell United Green | 10 | 4 | 2 | 4 | 25 | 16 | +9 | 14 | Qualification to the Championship |
6 | University of Canterbury Gold | 10 | 3 | 1 | 6 | 20 | 19 | +1 | 10 | |
7 | Halswell United Reserves | 10 | 2 | 2 | 6 | 17 | 48 | −31 | 8 | Qualification to Division One |
8 | Nomads- Waimakariri United | 10 | 1 | 0 | 9 | 16 | 54 | −38 | 3 | Qualification to the Championship |
Team play each other once, either home or away.
After seven matches, the league splits into two sections (the top four and the bottom four), with the teams playing every other team in their section once (either at home and once away). The exact matches are determined by the position of the teams in the league table at the time of the split.
|
|
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 6 April 2024 - 18 May 2024 |
Champions | Hornby United |
Matches played | 30 |
Goals scored | 140 (4.67 per match) |
Each team plays each other once, then the league splits into two groups (top four and bottom three) with each team playing another 2/3 game, with each team playing 8/9 games.
Seven teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
Coastal Spirit Blue | Bromley | Linfield Park |
FC Twenty 11 | Avonhead | Avonhead Park |
Ferrymead Bays White | Ferrymead | Ferrymead Park |
Hornby United | Hornby | Warren Park |
Papanui-Redwood | Redwood | Redwood Park |
Selwyn United | Rolleston | Foster Park |
University of Canterbury Unicorns | Ilam | Ilam Field |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hornby United | 9 | 7 | 1 | 1 | 27 | 14 | +13 | 22 | Champions of Women's Championship Qualifying League and Qualification to the Championship |
2 | FC Twenty 11 | 9 | 7 | 0 | 2 | 48 | 14 | +34 | 21 | Qualification to the Championship |
3 | Coastal Spirit Blue | 9 | 5 | 2 | 2 | 33 | 21 | +12 | 17 | |
4 | Papanui-Redwood | 9 | 2 | 1 | 6 | 11 | 32 | −21 | 7 | Qualification to Division One |
5 | Selwyn United | 8 | 2 | 1 | 5 | 10 | 13 | −3 | 7 | Qualification to Division One |
6 | Ferrymead Bays White | 8 | 1 | 3 | 4 | 6 | 18 | −12 | 6 | |
7 | University of Canterbury Unicorns | 8 | 2 | 0 | 6 | 5 | 28 | −23 | 6 |
After six matches, the league splits into two sections (the top four and the bottom three), with the teams playing every other team in their section once (either at home and once away). The exact matches are determined by the position of the teams in the league table at the time of the split.
|
|
The South Island League sits above the Canterbury Women's Premiership League and Southern Women's Premier League and is also overseen by Mainland Football and Southern Football, despite being run by New Zealand Football as part of the New Zealand Women's National League. The league will start in late June.
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cashmere Technical | 2 | 2 | 0 | 0 | 13 | 0 | +13 | 6 | Winner of Women's South Island League |
2 | Dunedin City Royals | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | |
3 | Coastal Spirit | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 | 3 | +1 | 3 | |
4 | Nelson Suburbs | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 | −3 | 0 | |
5 | Otago University | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | −7 | 0 | |
6 | Roslyn-Wakari | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 10 | −10 | 0 |
The Hawkey Shield is a Challenge Shield, where only teams for Christchurch challenge for the shield. It is only up for challenge when the current holders plays a league home game, cups competitions aren't challenge games. The Hawkey Shield current holders are Coastal Spirit, who have defended it for multiple years in a row. [61] They have defended it against Selwyn United and Halswell United. Coastal's next match is against local rivals Cashmere Technical at Linfield Park, with Cashmere betting Coastal in the Kate Sheppard Cup 6–0 there weeks earlier.
Coastal Spirit | 6-0 | Selwyn United |
---|---|---|
|
Report |
Coastal Spirit | 3-1 | Halswell United |
---|---|---|
|
Report |
|
Coastal Spirit | v | Cashmere Technical |
---|---|---|
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 22 June 2024 - 3 August 2024 |
Matches played | 8 |
Goals scored | 26 (3.25 per match) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 29 June 2024. |
Each team plays each other once. The top 4 teams from the Canterbury Women's Premiership Qualifying and the bottom 4 teams from the South Island Qualifying League are the eight teams.
Eight teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
Cashmere Technical Reserves | Woolston | Garrick Memorial Park |
Coastal Spirit SASFC | St Albans | St Albans Park |
Ferrymead Bays | Ferrymead | Ferrymead Park |
Halswell United | Halswell | Halswell Domain |
Nomads- Waimakariri United | Casebrook | Tulett Park |
Kaiapoi | Kendal Park | |
Selwyn United | Rolleston | Foster Park |
University of Canterbury | Ilam | Ilam Field |
University of Canterbury Maroon |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nomads Waimakariri United | 2 | 2 | 0 | 0 | 7 | 1 | +6 | 6 | Winners of Women's Premiership League |
2 | University of Canterbury | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | +6 | 6 | |
3 | Halswell United | 2 | 1 | 1 | 0 | 6 | 2 | +4 | 4 | |
4 | University of Canterbury Maroon | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 4 | |
5 | Cashmere Technical Reserves | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | |
6 | Coastal Spiriti SASFC | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | −4 | 0 | |
7 | Ferrymead Bays | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | −5 | 0 | |
8 | Selwyn United | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 10 | −9 | 0 |
Team play each other once, either home or away.
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 22 June 2024 - 24 August 2024 |
Matches played | 3 |
Goals scored | 21 (7 per match) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 22 June 2024. |
Each team plays each other twice, home and away. The top 3 teams from the Canterbury Women's Championship Qualifying and 3 teams from the Canterbury Women's Premiership Qualifying.
Six teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
Coastal Spirit Blue | Bromley | Linfield Park |
FC Twenty 11 | Avonhead | Avonhead Park |
Halswell United Green | Wigram | Te Kahu Park |
Hornby United | Hornby | Warren Park |
Nomads Waimakariri United | Kaiapoi | Kendal Park |
University of Canterbury Gold | Ilam | Ilam Field |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Halswell United | 1 | 1 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 3 | Champions of Women's Championship Qualifying League |
2 | University of Canterbury Gold | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | 2 | +2 | 3 | |
3 | FC Twenty 11 | 1 | 1 | 0 | 0 | 3 | 1 | +2 | 3 | |
4 | Nomads- Waimakariri United | 1 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | −2 | 0 | |
5 | Hornby United | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | −2 | 0 | |
6 | Coastal Spirit Blue | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 10 | −9 | 0 |
Season | 2024 |
---|---|
Dates | 13 April 2024 - 20 July 2024 |
Matches played | 39 |
Goals scored | 216 (5.54 per match) |
Biggest home win | Nelson Suburbs Reserves 19–0 FC Nelson Diamonds (4 May 2024) |
Biggest away win | Motueka 0–11 Nelson Suburbs Reserves (27 April 2024) |
Highest scoring | Nelson Suburbs Reserves 19–0 FC Nelson Diamonds (4 May 2024) |
←
2023
2025 →
All statistics correct as of 3/4 matches 22 June 2024. |
Eight teams are competing in the league.
Team | Location | Home Ground |
---|---|---|
FC Nelson Diamonds | The Wood | Guppy Park |
Golden Bay | Takaka | Takaka Rec Ground |
Mapua Cougars | Mapua | Mapua Domain |
Motueka Angels | Motueka | Memorial Park |
Nelson Suburbs Reserves | Stoke | Saxton Fields |
Nelson Suburbs Swans | ||
Richmond Foxes | Richmond | Jubilee Park |
Tahuna Breakers | Tāhunanui | Tāhunanui |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Richmond Foxes | 10 | 10 | 0 | 0 | 66 | 5 | +61 | 30 | Winners of Nelson Women's Premiership |
2 | Nelson Suburbs Reserves | 10 | 7 | 1 | 2 | 51 | 8 | +43 | 22 | |
3 | Nelson Suburbs Swans | 10 | 6 | 1 | 3 | 32 | 19 | +13 | 19 | |
4 | Golden Bay | 10 | 5 | 1 | 4 | 35 | 21 | +14 | 16 | |
5 | Tahuna Breakers | 9 | 5 | 0 | 4 | 34 | 20 | +14 | 15 | |
6 | Mapua Cougars | 9 | 3 | 1 | 5 | 27 | 31 | −4 | 10 | |
7 | Motueka Angles | 10 | 1 | 0 | 9 | 8 | 84 | −76 | 3 | |
8 | FC Nelson Diamonds | 10 | 0 | 0 | 10 | 10 | 75 | −65 | 0 |
Tournament details | |
---|---|
Dates | 25 April 2024 - 7/8/14/15 September 2024 |
Teams | 15 |
Defending champions | Christchurch United (7th Title) |
Tournament statistics | |
Matches played | 9 |
Goals scored | 35 (3.89 per match) |
Top goal scorer(s) | Gabriel Gallaway (3 goals) |
The 2024 English Cup is the 111th edition of the English Cup.
Team | 2023 season | Team | 2023 season |
---|---|---|---|
Burwood | R1 | Oxford | DNP |
Cashmere Technical | 2nd | Parklands United | QF |
Christchurch United | 1st | St Albans Shirley | QF |
Coastal Spirit | SF | Selwyn United | QF |
FC Twenty 11 | R1 | University of Canterbury | R1 |
Ferrymead Bays | R1 | Waimakariri United | QF |
Halswell United | SF | Western | R1 |
Nomads United | R1 |
Round 1 | Quarter Final | Semi Final | Final | |||||||||||
28 May | ||||||||||||||
Parklands United | 0 | |||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Coastal Spirit | 6 | |||||||||||||
Coastal Spirit | 3 | |||||||||||||
Waimakariri United | 0 | |||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Burwood | 0 | |||||||||||||
11 June | ||||||||||||||
Ferrymead Bays | 1 | |||||||||||||
Ferrymead Bays | 1 | |||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Christchurch United | 2 | |||||||||||||
University of Canterbury | 0 | |||||||||||||
Christchurch United | 1 | |||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Cashmere Technical | 10 | |||||||||||||
TBA | ||||||||||||||
St Albans Shirley | 0 | |||||||||||||
Cashmere Technical | ||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Nomads United | ||||||||||||||
Selwyn United | 1 | |||||||||||||
Nomads United | 3 | |||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
FC Twenty 11 | 0 | |||||||||||||
9 July | ||||||||||||||
Oxford | 1 | |||||||||||||
Oxford | ||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Western | ||||||||||||||
Halswell United | 3 (3) | |||||||||||||
Western ( p) | 3 (4) | |||||||||||||
25 April | FC Twenty 11 | 0-1 | Oxford | Avonhead |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Avonhead Park Referee: Simon Roydhouse |
25 April | Coastal Spirit | 3-0 | Waimakariri United | Linwood |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Linfield Park Referee: Iain Marshall |
25 April | Halswell United | 3-3 (3-4 p) | Western | Halswell |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Halswell Domain Referee: Michael Killick |
25 April | University of Canterbury | 0-1 | Christchurch United | St Albans |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Caleb Downes |
25 April | Cashmere Technical | 10-0 | St Albans Shirley | Woolston |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Garrick Memorial Park Referee: Thomas Lawson |
25 April | Selwyn United | 1-3 | Nomads United | Rolleston |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Foster Park Referee: Craig Duff |
25 April | Burwood | 0-1 | Ferrymead Bays | Burwood |
2:00 pm |
|
Report |
|
Stadium: Clare Park Referee: Michael Field |
28 May | Parklands United | 0-6 | Coastal Spirit | St Albans |
7:30 pm |
|
Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Aaron Nottage |
11 June | Ferrymead Bays | 1-2 | Christchurch United | St Albans |
7:30 pm |
|
Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Ben O'Connell |
There have been 35 goals scored in 9 matches, for an average of 3.89 goals per match (as of 11 June 2024). Players highlighted in bold are still active in the competition.
3 goals
2 goals
1 goal
1 own goal
Tournament details | |
---|---|
Dates | 25 April 2024 - 7/8/14/15 September 2024 |
Teams | 9 |
Defending champions | Cashmere Technical (3rd Title) |
Tournament statistics | |
Matches played | 4 |
Goals scored | 9 (2.25 per match) |
Top goal scorer(s) | Kelsey Barrett Sarah Summerlee (2 goals each) |
The 2024 Reta Fitzpatrick Cup is the 50th edition of the Reta Fitzpatrick Cup.
Team | 2023 season | Team | 2023 season |
---|---|---|---|
Cashmere Technical | 1st | Nomads- Waimakariri United | 2nd [AC] |
Coastal Spirit | SF | Hornby United | DNP |
FC Twenty 11 | 2nd [AC] | Selwyn United | QF |
Ferrymead Bays | QF | University of Canterbury | QF |
Halswell United | SF |
Round 1 | Quarter Final | Semi Final | Final | |||||||||||
5 June | ||||||||||||||
Hornby United | 0 | |||||||||||||
Selwyn United | 2 | |||||||||||||
19 June | ||||||||||||||
Nomads- Waimakariri United | 0 | |||||||||||||
Halswell United | 1 | |||||||||||||
3 July | ||||||||||||||
University of Canterbury | 2 (4) | |||||||||||||
Coastal Spirit | 2 (5) | |||||||||||||
17 July | ||||||||||||||
Cashmere Technical | ||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||
Ferrymead Bays | ||||||||||||||
Ferrymead Bays | 2 | |||||||||||||
FC Twenty 11 | 0 | |||||||||||||
25 April | Ferrymead Bays | 2-0 | FC Twenty 11 | Ferrymead |
2:00 pm |
|
Report | Stadium: Ferrymead Park Referee: Kyle McCutcheon |
5 June | Hornby United | 0-2 | Selwyn United | St Albans |
7:30 pm | Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Chris O'Connell |
19 June | Nomads- Waimakariri United | 0-1 | Halswell United | St Albans |
7:30 pm |
|
Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Roelof Boiten |
3 July | University of Canterbury | 2-2 (4-5 p) | Coastal Spirit | St Albans |
7:30 pm |
|
Report |
|
Stadium:
English Park Referee: Alexander Black |
There have been 9 goals scored in 4 matches, for an average of 2.25 goals per match (as of 3 July 2024). Players highlighted in bold are still active in the competition.
2 goals
1 goal
1 own goal
Tournament details | |
---|---|
Dates | 25 April 2024 - TBD |
Teams | 33 |
Defending champions | Christchurch United U20 Academy (1st Title) |
Tournament statistics | |
Matches played | 25 |
Goals scored | 130 (5.2 per match) |
Goals from defaulted games not included (6 Goals) | |
The 2024 Whero Cup is a Charity cup competition for all teams in Canterbury Men's Championship League, Senior Men's Division 1 & 2 and Reserve teams in Men's Premiership League. This is the 2nd edition of the Whero Cup.
In 2023, the Whero Cup helped raise awareness and support for Ronald McDonald House South Island. This season, the cup will again help raise awareness and support for Ronald McDonald House South Island.
On 1 May 2024, Mainland Football released the draw for Round 2. One notable difference was that Coastal Spirit U20 Reserves were drawn out from the cup, while the team that bet them, Nomads United U20 Reserves, were not drawn out. The day later, it was reveled that Nomads United U20 Reserves were withdrawn from all competitions, Whero Cup and Canterbury Championship.
CCL | 2023 season | MD1 | 2023 season | MD2 | 2023 season | CPL | 2023 season |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Cashmere Technical U20 | DNP | Cashmere Technical Jets | R1 | Burwood Reserves | R1 | Cashmere Technical Reserves | DNP |
Coastal Spirit U20 | R1 | Cashmere Technical Turtles | R2 | FC Twenty 11 Bombers | R1 | Christchurch United U20 | 1st |
FC Twenty 11 U20 | R1 | Christchurch United Div 1 | SF | FC Twenty 11 Falcons | Pango R1 | Ferrymead Bays U20 | R1 |
Ferrymead Bays Keen Lads | 2nd | Ferrymead Bays Baby Blues | R1 | Halswell United Goal Exchange | R2 | Nomads United Reserves | DNP |
Halswell United Reserves | R2 | Halswell United 1964 | R1 | Methven | R1 | Selwyn United U20 | SF |
Nomads United U20 | DNP | Mid Canterbury United Blue | QF | SASFC Thunderpanthers | R2 | ||
Selwyn United Turkeys | QF | Oxford | DNP | UCAFC Salamanders | DNP | ||
University of Canterbury 2nd XI | R2 | University of Canterbury 4th XI | QF | Western Rhinos | R2 | ||
University of Canterbury 3rd XI | QF | UCAFC Burger Station | R1 | ||||
Waimakariri United Reserves | R1 | Western Reserves | DNP |
Preliminary Round | Round 1 | Round 2 | Quarter Final | Semi Final | Final | |||||||||||||||||
21 May | ||||||||||||||||||||||
Oxford | 3 | |||||||||||||||||||||
Mid Canterbury United Blue | 2 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Oxford | 1 | |||||||||||||||||||||
Cashmere Technical Reserves | 0 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
UCAFC Burger Station | 0 | |||||||||||||||||||||
Cashmere Technical Reserves | 3 | |||||||||||||||||||||
28 June | ||||||||||||||||||||||
Oxford | 1 | |||||||||||||||||||||
Cashmere Technical U20 | 2 | |||||||||||||||||||||
7 May | ||||||||||||||||||||||
Cashmere Technical U20 | ||||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Cashmere Technical U20 | 2 | |||||||||||||||||||||
Selwyn United Turkeys | 1 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Selwyn United Turkeys | 4 | |||||||||||||||||||||
University of Canterbury 4th XI | 1 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Western Rhinos | 5 | |||||||||||||||||||||
FC Twenty 11 U20 | 1 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Western Rhinos ( p) | 1 (5) | |||||||||||||||||||||
Western Reserves | 1 (4) | |||||||||||||||||||||
14 May | ||||||||||||||||||||||
Western Reserves | 1 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Halswell United 1964's | 0 | |||||||||||||||||||||
Halswell United 1964's | 5 | |||||||||||||||||||||
1 July | ||||||||||||||||||||||
FC Twenty 11 Bombers | 2 | |||||||||||||||||||||
Western Rhinos | 1 | |||||||||||||||||||||
Selwyn United U20 | 6 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Cashmere Technical Jets | 4 | |||||||||||||||||||||
UCAFC Salamanders | 2 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Cashmere Technical Jets | 1 | |||||||||||||||||||||
Selwyn United U20 | 7 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Selwyn United U20 | 11 | |||||||||||||||||||||
Christchurch United Division 1 | 1 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Nomads United Reserves | ||||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Nomads United Reserves | 2 | |||||||||||||||||||||
University of Canterbury 2nd XI | 6 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
University of Canterbury 2nd XI | 5 | |||||||||||||||||||||
Halswell United Goal Exchange | 0 | |||||||||||||||||||||
28 June | ||||||||||||||||||||||
University of Canterbury 2nd XI | 6 | |||||||||||||||||||||
Ferrymead Bays U20 | 3 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Cashmere Technical Turtles | 0 | |||||||||||||||||||||
Ferrymead Bays U20 | 5 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Ferrymead Bays U20 | 3 | |||||||||||||||||||||
Ferrymead Bays Keen Lads | 0 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Ferrymead Bays Keen Lads | 1 | |||||||||||||||||||||
Christchurch United U20 | 0 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Burwood Reserves | 3 | |||||||||||||||||||||
Halswell United Reserves | 7 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
Halswell United Reserves | 5 | |||||||||||||||||||||
Coastal Spirit U20 | 1 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Coastal Spirit U20 | ||||||||||||||||||||||
28 June | ||||||||||||||||||||||
Halswell United Reserves | 1 | |||||||||||||||||||||
University of Canterbury 3rd XI | 2 | |||||||||||||||||||||
25 April | ||||||||||||||||||||||
Waimakariri United Reserves | 0 | |||||||||||||||||||||
FC Twenty 11 Falcons | 2 | |||||||||||||||||||||
1 June | ||||||||||||||||||||||
FC Twenty 11 Falcons | 1 | |||||||||||||||||||||
University of Canterbury 3rd XI | 4 | |||||||||||||||||||||
29 May | ||||||||||||||||||||||
SASFC Thunderpanthers | 4 (5) | |||||||||||||||||||||
University of Canterbury 3rd XI ( p) | 4 (6) | |||||||||||||||||||||
25 April 2024 | Halswell United 1964's | 5-2 | FC Twenty 11 Bombers | Wigram |
14:00 | Report | Stadium: Te Kahu Park S1 |
25 April 2024 | Coastal Spirit U20 | Nomads United got withdrawn from the competition | Bromley | |
13:00 | Report | Stadium: Linfield Park S2 |
25 April 2024 | Cashmere Technical Turtles | 0-5 | Ferrymead Bays U20 | Hillmorton |
14:00 | Report | Stadium: Nga Puna Wai S2 |
25 April 2024 | UCAFC Burger Station | 0-3 | Cashmere Technical Reserves | Ilam |
14:00 | Report | Stadium: Ilam Fields S1 |
25 April 2024 | 0-3 Methven defaulted | Nomads United Reserves | Methven | |
14:00 | Report | Stadium: Methven Domain S1 |
25 April 2024 | Selwyn United U20 | 11-1 | Christchurch United Division 1 | Rolleston |
14:00 | Report | Stadium: Foster Park S5 |
25 April 2024 | Ferrymead Bays Keen Lads | 1-0 | Christchurch United U20 | Ferrymead |
14:00 | Report | Stadium: Ferrymead Park S2 |
25 April 2024 | Burwood Reserves | 3-7 | Halswell United Reserves | Burwood |
14:00 | Report | Stadium: Burwood Park S1 |
25 April 2024 | Selwyn United Turkeys | 4-1 | University of Canterbury 4th XI | Rolleston |
14:00 | Report | Stadium: Foster Park S4 |
25 April 2024 | University of Canterbury 2nd XI | 5-0 | Halswell United Goal Exchange | Ilam |
14:00 | Report | Stadium: Ilam Fields S2 |
25 April 2024 | Cashmere Technical Jets | 4-2 | UCAFC Salamanders | Hillmorton |
14:00 | Report | Stadium: Nga Puna Wai S1 |
25 April 2024 | Waimakariri United Reserves | 0-2 | FC Twenty 11 Falcons | Kaiapoi |
14:00 | Report | Stadium: Kendall Park Turf |
7 May 2024 | Cashmere Technical U20 | 3-0 Ferrymead Bays defaulted | Ferrymead | |
19:00 | Report | Stadium: Ferrymead Park |
14 May 2024 | Western Reserves | 1-0 | Halswell United 1964's | St Albans |
19:30 | Report | Stadium: English Park |
21 May 2024 | Oxford | 3-2 | Mid Canterbury United Blue | St Albans |
19:30 |
|
Report | Stadium: English Park |
29 May 2024 | SASFC Thunderpanthers | 4-4 (5-6 p) | University of Canterbury 3rd XI | St Albans |
19:30 | Report | Stadium: English Park |
1 June 2024 | Nomads United Reserves | 2-6 | University of Canterbury 2nd XI | Casebrook |
11:00 | Report |
|
Stadium: Tulett Park S1 Referee: Thomas Lawson |
1 June 2024 | Western Rhinos | 1-1 (5-4 p) | Western Reserves | Mairehau |
12:30 | No line-up submitted | Report | No line-up submitted | Stadium: Walter Park S1 Referee: Yash Naicker |
1 June 2024 | Ferrymead Bays U20 | 3-0 | Ferrymead Bays Keen Lads | Ferrymead |
12:30 |
|
Report |
|
Stadium: Ferrymead Park S1 Referee: Michael Killick |
1 June 2024 | Halswell United Reserves | 5-1 | Coastal Spirit U20 | Halswell |
12:30 |
|
Report |
|
Stadium: Halswell Domain S1 Referee: Chris O'Connell |
1 June 2024 | FC Twenty 11 Falcons | 1-4 | University of Canterbury 3rd XI | Avonhead |
14:30 | No line-up submitted | Report |
|
Stadium: Avonhead Park S1 Referee: Simon Roydhouse |
1 June 2024 | Cashmere Technical U20 | 2-1 | Selwyn United Turkeys | Woolston |
14:30 |
|
Report |
|
Stadium: Garrick Memorial Park S1 Referee: Alex Dahlberg |
1 June 2024 | Oxford | 1-0 | Cashmere Technical Reserves | Oxford |
14:30 |
|
Report | Stadium: Pearsons Park S1 Referee: Roelof Boiten |
1 June 2024 | Cashmere Technical Jets | 1-7 | Selwyn United U20 | Hillmorton |
14:30 | No line-up submitted | Report |
|
Stadium: Nga Puna Wai S2 Referee: Robert William Noster |
28 June 2024 | Oxford | 1-2 | Cashmere Technical U20 | Oxford |
2:00 pm | Report | Stadium: Pearsons Park S1 Referee: Roelof Boiten |
28 June 2024 | University of Canterbury 2nd XI | 6-3 | Ferrymead Bays U20 | St Albans |
2:00 pm | Report | Stadium:
English Park Referee: Mark Currie |
28 June 2024 | Halswell United Reserves | 1-2 | University of Canterbury 3rd XI | Spreydon |
2:00 pm | Report | Stadium:
United Sports Centre Referee: Alex Dahlberg |