| |||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||
Presidential election | |||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||
All 275 seats in the Parliament of Ghana 138 seats needed for a majority | |||||||||||||||||||||||||
|
Constitution |
---|
Africa portal Politics portal |
General elections will be held in Ghana on 7 December 2024 to elect the president and members of Parliament. [1] [2] Incumbent President Nana Akufo-Addo is term-limited and thus ineligible to run again.
The President of Ghana is elected using the two-round system, whilst the 275 members of Parliament are elected in single-member constituencies using first-past-the-post voting. [3] [4]
Eligible voters must be Ghanaian citizens who are at least 18 years old, although those declared insane are disenfranchised. Parliamentary candidates must be Ghanaian citizens at least 21 years old, and either be resident in their constituency or have lived there for at least five of the ten years prior to the election. [5]
The ruling New Patriotic Party opened its nomination period on 26 May 2023, and closed nominations on 24 June 2023. It selected its candidate at its National Congress on 4 November 2023. [6] In the event more than five candidates filed to run in the primaries, the party would have called call a Special Congress on 26 August. Incumbent President Akufo-Addo said that members of his cabinet who sought to run for president should step down from their posts to focus on their campaigns, prompting a number of resignations. [7] [8]
Nominee
Eliminated in primary
To reduce the number of candidates, the NPP held a Special Super Delegates Congress on 26 August 2023, which would select the top five candidates who would then go on to contest the final primary in November. Vice President Bawumia placed first, with 68% of the vote. To the surprise of many observers, "maverick" MP Kennedy Agyapong, running a campaign largely critical of the Akufo-Addo administration, placed second, edging out NPP veteran Alan Kyeremanten, who first ran for President in 2008. Owusu Afriyie Akoto placed fourth, while Francis Addai-Nimoh and Boakye Agyarko tied for fifth place, necessitating a run-off, which Addai-Nimoh won, rounding out the five final candidates for the primary. [13] However, Kyeremanten announced that he would withdraw from the primary (later leaving the NPP entirely and launching his own third-party campaign), leaving four candidates. [14]
Candidate | Votes | % |
---|---|---|
Mahamudu Bawumia | 629 | 68.37 |
Kennedy Agyapong | 132 | 14.35 |
Alan Kyeremanten | 95 | 10.33 |
Owusu Afriyie Akoto | 36 | 3.91 |
Francis Addai-Nimoh | 9 | 0.98 |
Boakye Agyarko | 9 | 0.98 |
Kwabena Agyapong | 6 | 0.65 |
Kwadwo Poku | 4 | 0.43 |
Kofi Konadu Apraku | 0 | 0.00 |
Total | 920 | 100.00 |
The NPP held its primary on 4 November 2023. Bawumia again won by a wide margin, confirming him as the NPP's nominee for the 2024 elections, although Agyapong placed in an ever stronger second relative to his performance in the Super Delegates' Congress. [15]
Candidate | Votes | % |
---|---|---|
Mahamudu Bawumia | 118,210 | 61.43 |
Kennedy Agyapong | 71,991 | 37.41 |
Owusu Afriyie Akoto | 1,459 | 0.76 |
Francis Addai-Nimoh | 781 | 0.41 |
Total | 192,441 | 100.00 |
The following MPs who have decided not to seek re-election and the Individuals who were elected to replace them:
S/N | Constituency | Outgoing MP | Parliamentary Candidate |
---|---|---|---|
1 | Suame | Osei Kyei-Mensah-Bonsu | John Darko |
2 | Bekwai | Joe Osei Owusu | Ralph Poku-Adusei |
3 | Oforikrom | Emmanuel Marfo | Michael Kwesi Aidoo |
4 | Abuakwa South | Samuel Atta Akyea | Kinsley Agyeman |
5 | Okere | Dan Botwe | Daniel Nana Addo Kenneth |
6 | Essikado Ketan | Joe Ghartey | Charles Bissue |
7 | Assin Central | Kennedy Agyapong | Godfred Anti Anewu |
8 | Atiwa West | Kwasi Amoako-Atta | Lauretie Korkor Asante |
9 | Sefwi Wiaso | Dr. Kwaku Afriyie | Festus Bumakama Agyapong |
10 | Atwima Nwabiagya | Benito Owusu-Bio | Frank Yeboah |
11 | New Juaben North | Nana Kwasi Adjei Boateng | Nana Osei-Adjei |
12 | Afigya Kwabre South | William Owuraku Aidoo | Damata Ama Appianimaa Salam |
13 | Ahafo Ano South West | Johnson Adu | Elvis Osei Mensah Dapaah |
14 | Tema West | Carlos Ahenkorah | Dennis Amfo-Sefah |
15 | Ahafo Ano South East | Francis Manu-Adabor | Frederick Acheampong |
16 | Ahafo Ano North | Suleman Sanid | Eric Nana Agyemang-Prempeh |
17 | Ahanta West | Kojo Kum | Francis Eric Pobee |
18 | Kwabre East | Francis Oteng | Onyina-Acheampong Akwasi Gyamfi |
19 | Akuapem South | Osei Bonsu Amoah | Daniel Nana Addo Kenneth |
Geater Accra
Constituency | Incumbent | Status | Candidates elect |
Ablekuma Central | Henry Quartey | Retained | |
Ablekuma North | Sheila Bartels | Lost | Nana Akua Owusu Afriyieh |
Ablekuma West | Ursula Owusu-Ekuful | Retained | |
Amasaman | Akwasi Owusu Afrifa Mensah | Lost | Yahya Kassim Atta |
Anyaa Sowutuom | Dickson Adomako Kissi | Lost | Emmanuel Tobin |
Bortianior-Ngleshie-Amanfrom | Sylvester Tetteh | Retained | |
Dome Kwabenya | Sarah Adwoa Safo | Lost | Mike Oquaye Jnr |
Tema Central | Yves Hanson-Nortey | Lost | Charles Forson |
Trobu | Moses Anim | Lost | Gloria Owusu |
Weija Gbawe | Tina Gifty Naa Ayeley Mensah | Lost | Jerry Ahmed Shab |
Ashanti Region
Constituency | Incumbent | Status | Candidates elect |
Adansi Asokwa | Kobina Tabir Hammond | Retained |
Afigya Kwabre North | Collins Adomako Mensah | Retained | |
Afigya Sekyere East | Mavis Nkansah-Boadu | Retained | |
Asante Akim Central | Kwame Ayimadu-Antwi | Retained | |
Asante Akim North | Andy Kwame Appiah-Kubi | Retained | |
Asante Akim South | Kwaku Asante-Boateng | Retained | |
Asokwa | Patricia Appiagyei | Retained | |
Atwima Kwanwoma | Kofi Amankwa-Manu | Retained | |
Atwima Mponua | Isaac Kwame Asiamah | Lost | Owusu Sekyere |
Atwima Nwabiagya South | Emmanuel Agyei Anhwere | Lost | Shirley Kyei |
Bantama | Francis Asenso-Boakye | Retained | |
Bosome Freho | Akwasi Darko Boateng | Lost | Nana Kwame Asafo Adjei Ayeh |
Juaben | Ama Pomaa Boateng | Lost | Francis Kwabena B Owusu-Akyaw |
Kwadaso | Kingsley Nvarko | Retained | |
Mampong | Kwaku Ampratwum-Sarpong | Injunction | |
Manhyia North | Akwasi Konadu | Retained | |
Manhyia South | Dr. Matthew Opoku Prempeh | Retained | |
Nyiaeso | Dr. Stephen Amoah | Retained | |
Manso Adubia | Yaw Frimpong Addo | Retained | |
Manso Nkwanta | George Kwabena Obeng Takyi | Lost | Tweneboa Kodua Fokuo |
Nsuta Kwamang Beposo | Adelaide Ntim | Retained |
Obuasi East | Patrick Boakye-Yiadom | Retained | |
Obuasi West | Kwaku Agyemang Kwarteng | Retained | |
Odotobri | Emmanuel Akwasi Gyamfi | Lost | Anthony Mmiehm |
Offinso North | Ntim Augustine Collins | Lost | Rockson Kwaku Adu Boahen |
Old Tafo | Vicent Ekow Assafuah | Retained | |
Subin | Eugene Boakye Antwi | Lost | Kofi Obiri-Frimpong |
Eastern Region
Constituency | Incumbent | Status | Candidates elect |
Abirem | Osei John Frimpong | Lost | Charles Owriedu |
Abuakwa North | Gifty Twum-Ampofo | Lost | Nana Ampaw Addo-Frempong |
Asene Akroso Manso | George Kwame Aboagye | ||
Ofoase/Ayirebi | Kojo Oppong Nkrumah | Retained | |
Kade | Agyare Alexander | ||
Lower West Akim | Charles Acheampong | Retained | |
Asene Akroso Manso | George Kwame Aboagye | ||
Nkawkaw | Joseph Frempong | ||
Atiwa East | Abena Osei-Asare | Retained | |
Mpraeso | Davis Ansah Opoku | Retained | |
Akim Swedru | Kennedy Osei Nyarko | Retained | |
Suhum | Kwadjo Asante | Lost | Frank Asiedu Bekoe |
New Juaben South | Michael Okyere Baafi | Retained | |
Fanteakwa South | Kofi Okyere-Agyekum | Lost | Kwame Appiah Kodua |
Fanteakwa North | Kwabena Amankwa
Asiamah |
Lost | Duke Ofori-Atta |
Achiase | Kofi Ahenkorah Marfo | Retained |
Central Region
Constituency | Incumbent | Status | Candidates elect |
Awutu Senya East | Mavis Hawa Koomson | Retained | |
Agona West | Cynthia Mamle Morrison | Lost | Chris Jojo Arhin Arthur |
Gomoa Central | Naana Eyiah | Retained | |
Abura Asebu Kwamankese | Elvis Morris Donkoh | Lost | Etudur Kobina Nyanteh |
Hemang Lower Denkyira | Bright Wireko-Brobby | Lost | Lawrence Agyinsam |
Mfantseman | Ophelia Mensah | Retained |
Northern Region
Constituency | Incumbent | Status | Candidates Elect |
Mion | Musah Abdul-Aziz Ayaba | Retained |
Nanton | Mohammed Hardi Tufeiru | Retained | |
Yendi | Umar Farouk Aliu Mahama | Retained | |
Zabzugu | Jabaah John Bennam | Lost | Alhaji Fawaz Aliu |
Western Region
Constituency | Incumbent | Status | Candidates Elect |
Efia | Joseph Cudjoe | Lost | Yaw Boamah-Nyarko |
Tarkwa-Nsuaem | George Mireku Duker | Retained | |
Kwesimintsim | Prince Hamid Armah | Retained | |
Sekondi | Andrew Kofi Egyapa Mercer | Retained | |
Mpohor | John Kobin Abbam Aboah Sanie | Retained | |
Shama | Samuel Erickson Abakah | Lost | Isaac Kwamina Afful |
Takoradi | Kwabena Okyere Darko-Mensah | Retained |
Western North
Constituency | Incumbent | Status | Candidates Elect |
Bibiani-Anhwiaso Bekwai | Alfred Obeng Boateng | Retained | |
Sefwi Akontombra | Djornobuah Alex Tetteh | Retained | |
Upper West Region | |||
Sissala East | Amidu Chinnia Issahaku | Retained | |
Savannah Region | |||
Daboya-Mankarigu | Mahama Asei Seini | Lost | Samuel Tika Yeyu |
Salaga North | Alhassan Abdallah Iddi | Retained | |
North-East Region | |||
Walewale | Lariba Zuwera Abudu | Lost | Dr. Kabiru Mahama |
Bono East Region |
Pru East | Jalulah
Pambiinstephen |
||
Ahafo Region | |||
Tano North | Freda Prempeh | Lost | Dr Gideon Boako |
Effia | Joseph Cudjoe | Lost | Nyarkoa Boamah |
Asunafo North | Asunafo North | Retained | |
Asutifi North | Patrick Banor | Retained | |
Bono Region | |||
Berekum West | Kwaku Agyenim Boateng | Retained | |
Dormaa Central | Kwaku Agyeman Manu | Retained | |
Berekum East | Nelson Kyeremeh | Rationed | |
Sunyani West | Ignatius Baffour Awuah | Retained | |
Western North Region | |||
Bibiani-Anhwiaso Bekwai | Alfred Obeng Boateng | Retained | |
Sefwi Akontombra | Alex Tetteh | Retained |
The opposition National Democratic Congress opened its nomination period on 22 February 2023 and closed nominations on 22 March 2023. Candidates were required to post a GH₵500,000 filing fee and a GH₵30,000 nomination fee (women and disabled candidates were eligible for a 50% discount, but none ultimately applied). The NDC would select its candidate on 13 May 2023. [16]
Nominee
Eliminated in primary
The NDC primary was held on 13 May 2023. Kobeah dropped out on 29 March and Duffuor dropped out the day before the election, claiming irregularities in the organization of the polls, leaving two candidates. [18] [19] Former President Mahama won nomination in an overwhelming landslide, winning nearly 99% of the vote, setting the stage for the fourth consecutive election in which he would be the NDC's flag-bearer. [20] Bonsu called Mahama to concede and offer his support. [21]
Candidate | Votes | % |
---|---|---|
John Mahama | 297,603 | 98.94 |
Kojo Bonsu | 3,181 | 1.06 |
Total | 300,784 | 100.00 |
In June 2024, the NDC accused the electoral commission of colluding with the ruling NPP to rig the elections via an illegal voter transfer scheme, which the NDC claimed was orchestrated by Yohane Amarh Ashitey, the NPP Parliamentary Candidate and the Tema Metropolitan Chief Executive. [22]
ELECTED PARLIAMENTARY CANDIDATES FOR THE 2024 GENERAL ELECTIONS
UPPER EAST REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Upper East | BUILSA SOUTH | APAAK CLEMENT ABAS | UNOPPOSED |
Upper East | BUILSA NORTH | JAMES AGALGA | ELECTED |
Upper East | NAVRONGO CENTRAL | SIMON AKIBANGE AWORIGO | ELECTED |
Upper East | CHIANA-PAGA | NIKYEMA BILLA ALAMZY | ELECTED |
Upper East | BOLGATANGA CENTRAL | ADONGO ISAAC | UNOPPOSED |
Upper East | BOLGA EAST | DR. DOMINIC AKURITINGA AYINE | ELECTED |
Upper East | BONGO | CHARLES BAWADUAH | ELECTED |
Upper East | TALENSI | MAHAMA DANIEL DUNG | ELECTED |
Upper East | NABDAM | DR. MARK KURT NAWAANE | ELECTED |
Upper East | ZEBILLA | EBENEZER ALUMIRE NDEBILLA | ELECTED |
Upper East | BAWKU CENTRAL | MAHAMA AYARIGA | ELECTED |
Upper East | PUSIGA | AYAMBA LAADI AYII | ELECTED |
Upper East | GARU | THOMAS WINSUM ANABAH | ELECTED |
Upper East | TEMPANE | AKANVARIBA LYDIA LAMISI | UNOPPOSED |
Upper East | BINDURI | ISSIFU MAHMOUD | ELECTED |
NORTHERN REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Northern | KPANDAI | DANIEL NSALA WAKPAL | UNOPPOSED |
Northern | BIMBILLA | JOSEPH KWABENA MANBOAH-ROCKSON | ELECTED |
Northern | WULENSI | DAWUNI ABUKARI | ELECTED |
Northern | ZABZUGU | ALHASSAN UMAR | ELECTED |
Northern | TATALE/SANGULI | NTEBE AYO WILLIAM | ELECTED |
Northern | YENDI | ABDUL-FATAWU ALHASSAN | ELECTED |
Northern | MION | MISBAHU MAHAMA ADAMS | ELECTED |
Northern | SABOBA | BUKARI NIKPE JOSEPH | ELECTED |
Northern | GUSHEGU | MOHAMMED YUSSIF MALIMALI | ELECTED |
Northern | KARAGA | ALHASSAN SUALIHU DANDAAWA | ELECTED |
Northern | SAVELUGU | ABDULAI JACOB IDDRISU | ELECTED |
Northern | NANTON | ABDUL-KHALIQ MOHAMMED SHERIF | ELECTED |
Northern | TAMALE SOUTH | IDDRISU HARUNA | UNOPPOSED |
Northern | TAMALE CENTRAL | IBRAHIM MURTALA MUHAMMED | UNOPPOSED |
Northern | SAGNARIGU | ATTA ISSAH | ELECTED |
Northern | TAMALE NORTH | ALHASSAN SAYIBU SUHUYINI | UNOPPOSED |
Northern | TOLON | OSMAN TAHIDU DAMBA | ELECTED |
Northern | KUMBUNGU | HAMZA ADAM | ELECTED |
ASHANTI REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Ashanti | NEW EDUBIASE | ADAMS ABDUL SALAM | ELECTED |
Ashanti | AKROFUOM | JOSEPH AZUMAH | UNOPPOSED |
Ashanti | FOMENA | No elections yet | |
Ashanti | ADANSI ASOKWA | No elections yet | |
Ashanti | OBUASI WEST | FAUSTILOVE APPIAH KANNIN | ELECTED |
Ashanti | OBUASI EAST | SAMUEL ABOAGYE | UNOPPOSED |
Ashanti | BEKWAI | SAMUEL PREMPEH JNR | UNOPPOSED |
Ashanti | BOSOME FREHO | APPIAH-KUBI CHARLES | UNOPPOSED |
Ashanti | ODOTOBRI | EMMANUEL OBENG-AGYEMANG | ELECTED |
Ashanti | MANSO NKWANTA | SAMUEL ADJEI | ELECTED |
Ashanti | MANSO ADUBIA | MARFO BENJAMIN | ELECTED |
Ashanti | ATWIMA NWABIAGYA SOUTH | OSEI BOAMAH WISDOM | ELECTED |
Ashanti | ATWIMA NWABIAGYA NORTH | MBA ZECHARIAH ALENBILLA | ELECTED |
Ashanti | ATWIMA MPONUA | YEBOAH STEPHEN | ELECTED |
Ashanti | BOSOMTWE | ABDULLAH HAMIDU | ELECTED |
Ashanti | ATWIMA KWANWOMA | GRACE AGYEMANG ASAMOAH
PATRICIA AYOMBIL |
ELECTED |
Ashanti | BANTAMA | SIMEON ADDAI DAPAAH | ELECTED |
Ashanti | NHYIAESO | FAUSTINA DERY BAYOR | ELECTED |
Ashanti | MANHYIA SOUTH | No elections yet | |
Ashanti | MANHYIA NORTH | HAMZA SWALLAH | UNOPPOSED |
Ashanti | SUBIN | NANA AKWASI DENKYI AGYEKUM | ELECTED |
Ashanti | KWADASO MUNICIPAL | ERIC ASIBEY | ELECTED |
Ashanti | OLD TAFO | SAHMUDEEN MOHAMMED KAMIL | UNOPPOSED |
Ashanti | SUAME | FRANK OWUSU ANSAH | ELECTED |
Ashanti | ASOKWA | AMOH KAMEL | ELECTED |
Ashanti | OFORIKROM | JOSHUA KWAME KINGSLEY FUGAH
ANWEL SADAT AHMED |
ELECTED |
Ashanti | ASAWASE | MOHAMMED MUBARAK MUNTAKA | ELECTED |
Ashanti | KWABRE EAST | FREDERICK SARFO-ASANTE | ELECTED |
Ashanti | AFIGYA KWABRE SOUTH | VIVIEN NYUZAGLA MUZAGL | ELECTED |
Ashanti | AFIGYA KWABRE NORTH | EMMANUEL JACKSON AGUMAH | ELECTED |
Ashanti | JUABEN | EUNICE OHENEWAA ANSU | ELECTED |
Ashanti | EJISU | JERRYNE ASANTE | ELECTED |
Ashanti | ASANTE AKIM SOUTH | MAAME SARFOAH APPIAH | ELECTED |
Ashanti | ASANTE AKIM CENTRAL | EBENEZER EKOW AIDOO | UNOPPOSED |
Ashanti | ASANTE AKIM NORTH | EDWARD KOFI ASAMOAH | ELECTED |
Ashanti | EFFIDUASE/ASOKORE | RAYMOND OPOKU AGYEMAN | ELECTED |
Ashanti | KUMAWU | KWASI AMANKWAA | UNOPPOSED |
Ashanti | SEKYERE AFRAM PLAINS | HAJIA NASIRA AFRAH | ELECTED |
Ashanti | NSUTA/KWAMANG/BE
POSO |
OFORI ATTA ABOAGYE | ELECTED |
Ashanti | MAMPONG | YAHAYA SEIDU
YAKUBU ISSIFU |
No elections yet |
Ashanti | EJURA SEKYEDUMASE | MUHAMMAD BAWAH BRAIMAH | ELECTED |
Ashanti | AFIGYA SEYERE EAST | TWUMASI EVANS AMOH | ELECTED |
Ashanti | OFFINSO SOUTH | ASARE BEDIAKO VINCENT | ELECTED |
Ashanti | OFFINSO NORTH | CEASAR OFOSU ACHEAMPONG | ELECTED |
Ashanti | AHAFO ANO SOUTH WEST | SADIK ABUBAKAR | ELECTED |
Ashanti | AHAFO ANO SOUTH- EAST | MOHAMMED YAKUBU | ELECTED |
Ashanti | AHAFO ANO NORTH | KWASI ADUSEI | ELECTED |
GREATER ACCRA
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Greater Accra | BORTIANOR- NGLESHIE AMANFRO | FELIX AKWETEY OKLE | ELECTED |
Greater Accra | DOMEABRA-OBOM | ISAAC AWUKU YIBOR | ELECTED |
Greater Accra | WEIJA-GBAWE | FELIX ODARTEY LAMPTEY | ELECTED |
Greater Accra | ANYAA/SOWUTUOM | EMMANUEL ADOTEY ALLOTEY | ELECTED |
Greater
Accra |
TROBU | JOHN KOFI HALM | ELECTED |
Greater Accra | AMASAMAN | SEDEM KWEKU AFENYO | ELECTED |
Greater Accra | DOME/KWABENYA | FAUSTINA ELIKPLIM AKURUGU | ELECCTED |
Greater Accra | MADINA | FRANCIS XAVIER SOSU | UNOPPOSED |
Greater Accra | AYAWASO EAST | NASER MAHAMA TOURE | ELECTED |
Greater Accra | AYAWASO NORTH | YUSSIF ISSAKA JAJAH | ELECTED |
Greater Accra | AYAWASO CENTRAL | ABDUL RAUF TONGYM TUBAZU | ELECTED |
Greater
Accra |
AYAWASO WEST
WUOGON |
JOHN DUMELO | No elections yet |
Greater Accra | OKAIKWEI SOUTH | ERNEST ADOMAKO | ELECTED |
Greater Accra | ABLEKUMA SOUTH | OKOE VANDERPUIJE | UNOPPOSED |
Greater
Accra |
ODODODIODIOO | No elections yet | |
Greater Accra | OKAIKWEI CENTRAL | BABA SADIQ ABDULAI ABU | ELECTED |
Greater Accra | OKAIKWEI NORTH | THERESA AWUNI | UNOPPOSED |
Greater Accra | ABLEKUMA NORTH | EWURABENA AUBYNN | ELECTED |
Greater Accra | ABLEKUMA CENTRAL | ABDUL-LATIF DAN | ELECTED |
Greater
Accra |
ABLEKUMA WEST | KWEKU ADDO | ELECTED |
Greater Accra | KORLE KLOTTEY | ZANETOR AGYEMAN- RAWLINGS | ELECTED |
Greater Accra | DADEKOTOPON | RITA NAA ODOLEY SOWAH | ELECTED |
Greater Accra | LEDZOKUKU | BENJAMIN NARTEH AYIKU | ELECTED |
Greater
Accra |
KROWOR | AGNES NAA MOMO LARTEY | ELECTED |
Greater Accra | TEMA EAST | ISAAC ASHAI ODAMTTEN | ELECTED |
Greater Accra | TEMA CENTRAL | EBI BRIGHT | ELECTED |
Greater Accra | TEMA WEST | JAMES ENU | ELECTED |
Greater Accra | KPONE-KATAMANSO | JOSEPH AKUERTEH TETTEY | ELECTED |
Greater
Accra |
ASHAIMAN | ERNEST HENRY NORGBEY | ELECTED |
Greater Accra | ADENTAN | MOHAMMED ADAMU RAMADAN | ELECTED |
Greater Accra | SHAI-OSUDOKU | LINDA AKWELEY OBENEWAA OCLOO | ELECTED |
Greater Accra | NINGO PRAMPRAM | SAMUEL NARTEY GEORGE | ELECTED |
Greater Accra | SEGE | DANIEL KESHI BESSEY | ELECTED |
Greater
Accra |
ADA | COMFORT DOYOE CUDJOE | ELECTED |
VOLTA
S/N | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANT | REMARKS |
1 | NORTH TONGU | SAMUEL OKUDZETO ABLAKWA | UNOPPOSED |
2 | CENTRAL TONGU | ALEXANDER ROOSEVELT HOTTORDZE | ELECTED |
3 | SOUTH TONGU | MAXWELL KWAME LUKUTOR | ELECTED |
4 | ANLO | RICHARD KWAME SEFE | ELECTED |
KETA | KWAME DZUDZORLI GAKPEY | ELECTED | |
7 | AKATSI NORTH | PETER NORTSU KOTOE | ELECTED |
8 | KETU SOUTH | ABLA DZIFA GOMASHIE | ELECTED |
9 | KETU NORTH | EDEM AGBANA | Tie to be Rerun |
10 | AGORTIME ZIOPE | CHARLES AGBEVE | UNOPPOSED |
11 | ADAKLU | KWAME GOVERNS AGBODZA | ELECTED |
12 | HO CENTRAL | EDEM KOFI KPOTOSU | ELECTED |
HO WEST | EMMANUEL KWASI BEDZRAH | ||
14 | AFADZATO SOUTH | FRANK AFRIYIE | ELECTED |
15 | SOUTH DAYI | ROCHSON -NELSON ETSE KWAMI DAFEAMEKPOR | ELECTED |
16 | NORTH DAYI | JOYCELYN TETTEH | ELECTED |
17 | KPANDO | SEBASTIAN FRED DEH | ELECTED |
18 | HOHOE | THOMAS WORLANYO TSEKPO | ELECTED |
OTI
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Oti | BUEM | ADAMS IDDIE KOFI | ELECTED |
Oti | BIAKOYE | JEAN-MARIE FORMADI | ELECTED |
Oti | AKAN | YAO GOMADO | ELECTED |
Oti | KRACHI EAST | NELSON KOFI DJABAB | ELECTED |
Oti | KRACHI WEST | HELEN ADJOA NTOSO | ELECTED |
Oti | KRACHI NCHUMURU | SOLOMON KUYON | ELECTED |
Oti | NKWANTA SOUTH | GEOFFEREY KINI | ELECTED |
Oti | NKWANTA NORTH | JOHN OTI BLESS | ELECTED |
OTI | GUAN | AGBENYO FRED KWESI | ELECTED |
WESTERN NORTH
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRENTS | BALLOT POSITION |
Western North | AOWIN | OSCAR OFORI LARBI | ELECTED |
Western North | SUAMAN | JOSEPH BENTINO | UNOPPOSED |
Western North | BIBIANI-ANHWIASO- BEKWAI | BRIGHT ASAMOAH BREFO | ELECTED |
Western North | SEFWI WIAWSO | KOFI BENTEH AFFUL | ELECTED |
Western North | SEFWI AKONTOMBRA | No election yet | |
Western North | JUABOSO | KWABENA MINTAH AKANDOH | UNOPPOSED |
Western North | BODI | SAMPSON AHI | UNOPPOSED |
Western North | BIA WEST | MUSTAPHA AMADU TANKO | ELECTED |
Western North | BIA EAST | RICHARD ACHEAMPONG | UNOPPOSED |
BONO
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRENTS | REMARKS |
Bono | SUNYANI EAST | SEID MUBARAK | ELECTED |
Bono | SUNYANI WEST | No elections yet | |
Bono | DORMAA WEST | VINCENT OPPONG ASAMOAH | ELECTED |
Bono | DORMAA CENTRAL | JOHN KWAME ADU JACK | ELECTED |
Bono | DORMAA EAST | RACHEL OWUSUAH | ELECTED |
Bono | BEREKUM EAST | SIMON AMPAABENG KYEREMEH | ELECTED |
Bono | BEREKUM WEST | DICKSON KYERE-DUAH | ELECTED |
Bono | JAMAN SOUTH | WILLIAMS OKOFO-DATEH | UNOPPOSED |
Bono | JAMAN NORTH | FREDERICK YAW AHENKWAH | UNOPPOSED |
Bono | BANDA | AHMED IBRAHIM | UNOPPOSED |
Bono | TAIN | SULEMANA ADAMA | ELECTED |
Bono | WENCHI | HARUNA SEIDU | UNOPPOSED |
NORTH-EAST
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
North East | WALEWALE | FUSEINI MUSAH ABUBAKARI ABDALLAH JAMALDEEN TONZUA SEIDU
HAMISU SHAIBU |
ELECTED |
North East | YAGABA/ KUBORI | ABU IDDRISU RASHID IBRAHIM MOHAMMED ALI
MUSAH SIBIRI HAMIDU SHAIBU BAANNI AZUMAH |
ELECTED |
North East | NALERIGU / GAMBAGA | ISSIFU SEIDU ADAM IMORO | ELECTED |
North East | BUNKPURUGU | MOISOB AMBROSE BINYOI BANDIM AZUMAH ABED-NEGO TAHIDU JAGONG
ALHASSAN LAMBONGANG |
ELECTED |
North East | YUNYOO | NAABU JOSEPH BIPOBA BOURI SAMUEL POYARI ALHASSAN SULEMANA | ELECTED |
North East | CHEREPONI | YAKUBU SEIDU A. KALANBA SULEMANA ISSIFU FRINJEI SEIDU ALHASSAN ALAJOR ALAZA LABARAM | ELECTED |
WESTERN REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Western | JOMORO | DORCAS TOFFEY | ELECTED |
Western | ELLEMBELE | EMMANUEL ARMAH-KOFI BUAH | UNOPPOSED |
Western | EVALUE AJOMORO GWIRA | No elections yet | |
Western | AHANTA WEST | MAVIS KUUKUA BISSUE | ELECTED |
Western | TAKORADI | FREDERICK FAUSTINUS FAIDOO | ELECTED |
Western | SEKONDI | NYAMEKE BLAY ARMAH | ELECTED |
Western | ESSIKADU-KETAN | GRACE AYENSU-DANQUAH | ELECTED |
Western | EFFIA | ABDUL MAJEED IDDRISU NASSAM | ELECTED |
Western | KWESIMINTSIM | LAWYER PHILIP FIIFI BUCKMAN | UNOPPOSED |
Western | SHAMA | AMELIA ARTHUR | ELECTED |
Western | WASSA EAST | ISAAC ADJEI MENSAH | UNOPPOSED |
Western | MPOHOR | No elections yet | |
Western | TARKWA NSUAEM | No elections yet | |
Western | PRESTEA HUNI- VALLEY | ROBERT WISDOM CUDJOE | UNOPPOSED |
Western | AMENFI EAST | No elections yet | |
Western | AMENFI CENTRAL | JOANA GYAN CUDJOE | ELECTED |
Western | AMENFI WEST | ERIC AFFUL | ELECTED |
EASTERN REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Eastern | ASUOGYAMAN | THOMAS AMPEM NYARKO | ELECTED |
Eastern | LOWER MANYA KROBO | EBENEZER OKLETEY TERLABI | ELECTED |
Eastern | UPPER MANYA KROBO | NYARKO BISMARK TETTEH | ELECTED |
Eastern | YILO KROBO | ALBERT TETTEH NYAKOTEY | ELECTED |
Eastern | NEW JUABEN SOUTH | MARTIN OTU OFFEI | ELECTED |
Eastern | NEW JUABEN NORTH | ADONGO SAMUEL | ELECTED |
Eastern | AKROPONG | No elections yet | |
Eastern | OKERE | PRINCE HENRY ANIM OWIREDU | ELECTED |
Eastern | AKUAPEM SOUTH | LAWRENCIA DZIWORNU | ELECTED |
Eastern | NSAWAM/ADOAGYIRI | FEMMEY PHILIBERT AMENORPE | ELECTED |
Eastern | SUHUM | PRINCE KWADWO ADDO TABIRI | ELECTED |
Eastern | AYENSUANO | No elections yet | |
Eastern | LOWER WEST AKIM | No elections yet | |
Eastern | UPPER WEST AKIM | DRAH EMMANUEL | ELECTED |
Eastern | AKIM ODA | JONES ASANTE | UNOPPOSED |
Eastern | ASENE/MANSO/AKROSO | ERIC AHINAKWA | UNOPPOSED |
Eastern | BIRIM SOUTH | TAAJU ABDUL RAHIM | UNOPPOSED |
Eastern | ACHIASE | SAMUEL OWUSU BRAKO | UNOPPOSED |
Eastern | OFOASE/AYIREBI | ALFRED OSEI-POKU | ELECTED |
Eastern | KADE | EMMANUEL KOFI NTI | ELECTED |
Eastern | AKWATIA | No elections yet | |
Eastern | ABIREM | NURUDEEN MOHAMMED FUSEINI | ELE CTED |
Eastern | ABUAKWA SOUTH | NANA ADU SARPONG ADDO-AIKINS | UNOPPOSED |
Eastern | ABUAKWA NORTH | BOATENG EDGAR ASAMOAH RICHARD AGYEKUM ASARE CHARLES DARKO YEBOAH | No elections yet |
Eastern | ATIWA WEST | OFOSUAPEA DENNIS OWUSU-APPIAH | ELECTED |
Eastern | ATIWA EAST | KENNETH AGYARE | ELECTED |
Eastern | FANTEAKWA NORTH | APAW-WIREDU HAROUN | ELECTED |
Eastern | FANTEAKWA SOUTH | OWUSU KINGSLEY NEWMAN | ELECTED |
Eastern | NKAWKAW | FREDERICK SOMUAH OBENG | UNOPPOSED |
Eastern | MPRAESO | MUHAYADEEN ADAMS KALEEM | UNOPPOSED |
Eastern | ABETIFI | ISAAC AMOAFO ADDO | ELECTED |
Eastern | KWAHU AFRAM PLAINS NORTH | MENSAH KROSBI BETTY | ELECTED |
Eastern | AFRAM PLAINS SOUTH | No elections yet | |
Eastern | AKUAPEM NORTH | JOHN EVANS KUMORDZI | ELECTED |
SAVANNAH REGION
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | BALLOT POSITIONS |
Savannah | BOLE-BAMBOI | YUSIF SULEMANA | ELECTED |
Savannah | SAWLA-TUNA-KALBA | ANDREW DARI CHIWITEY | ELECTED |
Savannah | DAMONGO | ADAM MUTAWAKILU | ELECTED |
Savannah | DABOYA / MANKARIGU | SHAIBU MAHAMA | ELECTED |
Savannah | YAPEI/KUSAWGU | JOHN ABDULAI JINAPOR | UNOPPOSED |
Savannah | SALAGA SOUTH | ZUWERA MOHAMMED IBRAHIMAH | ELECTED |
Savannah | SALAGA NORTH | ALHASSAN MUMUNI | ELECTED |
AHAFO
REGION | CONSTITUENCY | NAME OF ASPIRANTS | REMARKS |
Ahafo | ASUNAFO SOUTH | No elections yet |
Ahafo | ASUNAFO NORTH | No elections yet | |
Ahafo | ASUTIFI SOUTH | COLLINS DAUDA | UNOPPOSED |
Ahafo | ASUTIFI NORTH | EBENEZER KWAKU ADDO | ELECTED |
Ahafo | TANO SOUTH | CHARLES ASIEDU | ELECTED |
Ahafo | TANO NORTH | No elections yet |
UPPER WEST REGION
REGION | CONSTITUENCY | ASPIRANTS NAME | REMARKS |
Upper West | WA CENTRAL | ABDUL-RASHID HASSAN PELPUO | ELECTED |
Upper West | WA WEST | PETER LANCEHE TOOBU | ELECTED |
Upper West | WA EAST | GODFRED SEIDU JASAW | ELECTED |
Upper West | NADOWLI/KALEO | SUMAH MWINKAARA ANTHONY | ELECTED |
Upper West | DAFFIAMA/BUSSIE/ISSA | SEBASTAIN NGMENENSO SANDAARE | ELECTED |
Upper West | JIRAPA | CLETUS SEIDU DAPILAH | ELECTED |
Upper West | LAMBUSSIE | TITUS KOFI BEYUO | ELECTED |
Upper West | LAWRA | BEDE ANWATAAZUMO ZIEDENG | ELECTED |
Upper West | NANDOM | RICHARD KUUIRE | ELECTED |
Upper West | SISSALA WEST | MOHAMMED ADAMS SUKPARU | ELECTED |
Upper West | SISSALA EAST | 2.MOHAMMED ISSAH BATAGLIA | ELECTED |
CENTRAL REGION
NO. | NAME OF ASPIRANT(S) | REMARKS |
1 | ASSIN CENTRAL | |
NURIEN SHAIBU MIGYIMAH | UNOPPOSED |
2 | HEMANG LOWER DNEKYIRA | |
SETH AGYAPONG MENSAH | ELECTED | |
3 | CAPE COAST NORTH | |
KWAMENA MINTA NYARKU | ELECTED | |
4 | AGONA EAST | |
SAWYER QUEENSTAR POKUAH | UNOPPOSED | |
5 | AJUMAKO ENYAN ESSIYAM | |
CASSIEL ATO BAAH FORSON | UNOPPOSED | |
6 | ASSIN SOUTH |
STEPHEN KOFI BAIDOO | ELECTED | |
7 | ASIKUMA ODOBEN BRAKWA | |
ALHASSAN KOBINA GHANASAH | ELECTED | |
8 | GOMOA WEST | |
RICHARD GYAN - MENSAH | ELECTED | |
9 | EKUMFI | |
EKOW OTHNIEL KWAINOE | ELECTED | |
10 | AGONA WEST | |
ERNESTINA OFORI DANGBEY | ELECTED | |
11 | AWUTU SENYA WEST | |
GIZELLA AKUSHIKA TETTEH- AGBOTUI | UNOPPOSED | |
12 | CAPE COAST SOUTH | |
GEORGE KWEKU RICKETTS- HAGAN | ELECTED | |
13 | ABURA ASEBU KWAMANKESE | |
FELIX KWAKYE OFOSU | ELECTED | |
14 | GOMOA EAST | |
DESMOND DE-GRAFT PAITOO | ELECTED | |
15 | UPPER DENKYIRA EAST | |
LAWYER EMELIA ANKOMAH | UNOPPOSED |
16 | MFANTSEMAN | |
EBENEZER PRINCE ARHIN | ELECTED | |
17 | UPPER DENKYIRA WEST | |
LAWYER DANIEL OHENE DARKO | UNOPPOSED | |
18 | KOMENDA/EDINA/EGUAFU/ABRIAM | |
SAMUEL ATTA MILLS | ELECTED | |
19 | AWUTU SENYA EAST | |
PHILLIS NAA KORYOO OKUNOR | ELECTED | |
20 | TWIFO ATTI MORKWA | |
DAVID THEOPHILUS DOMINIC VONDEE | ELECTED |
BONO EAST
NO | REGION | CONSTITUENCY | ASPIRANTS NAME | REMARKS |
1 | Bono East | TECHIMAN SOUTH | CHRISTOPHER BAASONGTI BEYERE | ELECTED |
2 | Bono East | KINTAMPO NORTH | JOSEPH KWAME KUMAH | ELECTED |
3 | Bono East | KINTAMPO SOUTH | FELICIA ADJEI | ELECTED |
4 | Bono East | NKORANZA NORTH | JOSEPH KWASI MENSAH | ELECTED |
5 | Bono East | NKORANZA SOUTH | EMMANUEL KOJO AGYEKUM | UNOPPOSED |
6 | Bono East | ATEBUBU/AMANTIN | SANJA NANJA | ELECTED |
7 | Bono East | PRU WEST | EMMANUEL K. NTEKUNI | ELECTED |
8 | Bono East | PRU EAST | EMMANUEL KWAKU BOAM | ELECTED |
9 | Bono East | SENE WEST | KWAME TWUMASI AMPOFO | ELECTED |
10 | Bono East | SENE EAST | DOMINIC NAPARE | ELECTED |
11 | Bono East | TECHIMAN NORTH | ELIZABETH OFOSU ADJARE | ELECTED |
On 25 September 2023, Alan John Kyeremanten formed the Movement For Change party to aspire for the 2024 Ghanaian general election as an independent presidential candidate for the presidential race after resigning from New Patriotic Party (NPP). Therefore he will be a presidential candidate for the 2024 Ghanaian general election. [23] [24]
On 7 January 2024, real estate developer Nana Kwame Bediako announced that he would run as the candidate for the New Force movement. This followed weeks of speculation during which the New Force teased its fielding of a "masked" candidate who was widely expected to be Bediako. The announcement, which was due to take place at Black Star Square, was postponed after the presidential administration pulled the permit for the rally, citing a "an unforeseen state event". [25]
Polling firm | Fieldwork Date | Mahama | Bawumia | Kyerematen | Bediako | Others | Margin of error | Sample size | Lead |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Global InfoAnalytics [26] | March 22-30 2024 | 54.3% | 34.9% | 7.5% | 2.3% | 1% | ±1.66% | 6,128 | 14.9% |