Football tournament season
2023β24 Belgian Cup Country Belgium Dates 29 July 2023 β 9 May 2024 Teams 356 Champions
Union SG Runner-up
Antwerp Matches played 313
The 2023β24
Belgian Cup , called the Croky Cup for sponsorship reasons, was the 69th season of
Belgium 's annual football cup competition. The competition began on 29 July 2023 and ended with the final on 9 May 2024. The winners qualified for the
2024β25 UEFA Europa League play-off round . Match times up to 29 October 2023 and from 31 March 2024 were
CEST (
UTC+2 ). Times on interim ("winter") days were
CET (
UTC+1 ).
Antwerp were the defending cup holders.
Union SG won the cup on 9 May 2024 (their third Belgian Cup win), defeating Antwerp 1β0 in the final.
Competition format
The competition consists of eleven proper rounds. All rounds are single-match elimination rounds. When tied after 90 minutes in the first four rounds, penalties will be taken immediately. From round five, when tied after 90 minutes first an extra time period of 30 minutes will be played, then penalties are to be taken if still necessary.
Teams will enter the competition in different rounds, based upon their
2023β24 league affiliation. Teams from the fifth-level
Belgian Division 3 or lower will begin in round 1, with the exception of sixteen teams from the
Belgian Provincial Leagues which were randomly drawn to start in the preliminary round.
Belgian Division 2 teams entered in round 2,
Belgian National Division 1 teams entered in round 3,
Challenger Pro League teams in round 5 and finally the
Belgian Pro League teams entered in round 6. U23 teams are not eligible for the Belgian Cup and will not enter the cup.
Round and draw dates
Round
Draw date
Match dates
First round
26 June 2023
29β31 July 2023
Second round
4β6 August 2023
Third round
11β13 August 2023
Fourth round
18β20 August 2023
Fifth round
25β27 August 2023
Sixth round
8β10 September 2023
Seventh round
1β2 November 2023
Eighth round
5β7 December 2023
Quarter-finals
December 2023
Semi-finals
Leg 1: 23β25 January 2024 Leg 2: 23β25 February 2024
Final
9 May 2024
First round
This round of matches was played on the weekend of 29 to 31 July 2023
[1] and included 204 teams playing in the
Belgian Provincial Leagues .
For this initial round, teams were split into ten groups according to geolocation.
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
Group 1
1
Mortsel (7)
0β4
Tisselt (6)
2
Retie (6)
2β1
Loenhout (6)
3
Kontich (6)
3β0
Zammel (9)
4
Brasschaat (7)
2β3
'sGravenwezel-Schilde (6)
5
Duffel (7)
2β3
Ternesse Wommelgem (6)
6
Hoboken (6)
2β3
Ekeren Donk (9)
7
Wilrijk (7)
3β0
Zoersel (7)
8
Meer (8)
1β3
Antonia (6)
9
De Kempen (6)
4β1
Olmen (7)
10
St Dymphna Geel (7)
1β1 (5β4
p )
Zonhoven (6)
11
Wijnegem (8)
2β0
Herselt (7)
12
Olen United (9)
2β3
Zwijndrecht (7)
13
Schriek (8)
0β0 (2β3
p )
Kalfort Puursica (8)
Group 2
14
Binkom (8)
0β7
Rotselaar (6)
15
Wijgmaal (6)
2β3
Bierbeek (6)
16
Sterrebeek (8)
3β3 (6β7
p )
Tielt-Winge (8)
17
Alken (7)
3β2
Ritterklub Jette (8)
18
Linden (6)
0β1
Herent (6)
19
Kampenhout (6)
6β1
Hekelgem (7)
20
Rhode-De Hoek (7)
4β0
Vilvoorde (8)
21
Mazenzele Opwijk (6)
2β3
Galmaarden (8)
22
Landen (7)
3β1
Drieslinter (8)
23
Perk Steenokkerzeel (8)
0β0 (4β2
p )
Zuun (8)
24
Boutersem (8)
2β2 (4β5
p )
Veltem (7)
25
Fenixx (6)
2β2 (3β4
p )
Eppegem (6)
Group 3
26
Nieuwerkerken (8)
0β0 (3β1
p )
's Herenelderen (7)
27
Meeuwen (6)
0β1
Eendracht Maasmechelen (6)
28
Herkol (6)
0β3
Bree-Beek (6)
29
Achel (6)
2β0
Genker VV (8)
30
Overpelt (7)
3β0
Koersel (6)
31
Opoeteren (8)
0β6
Beringen (6)
32
Houthalen (9)
1β15
Torpedo Hasselt (6)
33
Zonhoven (8)
0β3
Vlijtingen (7)
34
Kattenbos (7)
0β0 (8β9
p )
Herk (6)
35
Smeermaas-Lanaken (8)
2β0
Biesen B (8)
Group 4
36
Berlare (6)
3β0
Sint-Niklaas (7)
37
Volkegem (7)
2β4
Borsbeke (6)
38
Eine (7)
3β1
Poesele (7)
39
Denderhoutem (6)
3β1
Bellem (8)
40
Svelta Melsele B (8)
8β0
Eendracht Zele (9)
41
Svelta Melsele (6)
1β1 (8β7
p )
S.K. Beveren (6)
42
Haasdonk (6)
1β0
Kleit Maldegem (6)
43
Gijzel-Oosterzele (8)
0β4
Destelbergen (6)
44
Vlaamse Ardennen (6)
1β0
Jong Zulte (8)
45
Heikant Zele (7)
1β2
Grembergen (7)
46
Zeveren (6)
1β7
Zottegem (6)
47
Doorslaar (6)
4β2
Munkzwalm (6)
48
Mariakerke (8)
0β8
Drongen (6)
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
Group 5
49
WS Lauwe (6)
2β0
Houthulst (7)
50
Wevelgem (6)
3β2
Varsenare (6)
51
Diksmuide (6)
5β0 FF
Zwevezele (9)
52
Zonnebeke (7)
1β0
Moen (6)
53
Daring Brugge (7)
3β5
Ardooie (6)
54
Racing Waregem (6)
5β0 FF
Westrozebeke (6)
55
Dottingnies (6)
3β1
Ruddervoorde B (9)
56
Bredene (6)
1β2
Rumbeke (6)
57
Geluwe (8)
0β2
Oostnieuwkerke (6)
58
Meulebeke (6)
1β2
Heestert (6)
59
Boezinge (6)
4β2
Zedelgem (6)
Group 6
60
Willers-la-Ville (7)
2β3
Etterbeek (7)
61
BX Brussels (6)
2β0
Ixelles (6)
62
Genappe (6)
4β3
Saint-Michel (6)
63
Nseth Berchem (6)
5β0 FF
Alliance Evere (7)
64
Saint-Josse (6)
0β1
Walhain (7)
65
LΓ©opold (6)
1β1 (3β2
p )
Auderghem (6)
66
Kosova Schaerbeek (6)
1β1 (4β2
p )
Sporting Bruxelles (6)
67
Jodoigne (8)
3β1
Grez-Doiceau (6)
Group 7
68
Evelette
1β0
Meux II
69
Grand-Leez
3β3 (3β1
p )
Loyers
70
Petigny
1β1 (5β6
p )
Flavion-MorialmΓ©
71
US Dinantaise
2β0
Fernelmont-Hemptinne
72
Chevetonnge
0β1
Profondeville
73
Biesme
3β0
Nimses
74
Spy
2β2 (5β3
p )
Condruzien
Group 8
75
Isièroine
1β1 (5β4
p )
Luingnois
76
WSAC Fleurus
1β0
Thumaide
77
PΓ©ruwelz
4β0
Jumet
78
Hyon
0β4
Gilly
79
Houndinois
2β0
HavrΓ©
80
Antoing
2β1
Obigies
81
Anvaing
1β0
Molenbaix
82
Hornu
2β0
Naast
83
Montignies
3β0
Mons II
84
Estaimbourg
5β1
Morlanwelz
Group 9
85
Paliseulois
3β1
Freylangeoise
86
Ochamps
3β4
Messancy
87
Beauraing
2β0
Saint-Mard
88
Bleid
0β0 (7-6
p )
Bastogne
89
Libramont
3β1
Arlon
90
Oppagne-Weris
2β2 (2-4
p )
Houffaloise
91
Roy-Lignières
2β1
Assenois
92
Ethe Belmont
5β0
Vaux
Group 10
93
Heusy Rouheid
4β1
Seraing
94
Oreye Union
1β4
Saive
95
Ans Montegnee
1β1 (1β3
p )
Richelle II
96
La Calamine II
0β1
Francorchamps
97
Aubel
1β3
FC Du Geer
98
Malmundaria
5β4
Croatia Wandre
99
Honsfeld
2β3
Hannut
100
Fizoise
6β4
Amel
101
Butgenbach
0β1
Wanze/Bas-Oha II
102
Wasseiges
1β2
Beaufays
Second round
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
103
St Dymphna Geel (7)
0β0
Zwijndrecht (7)
104
Wilrijk (7)
3β2
Perk Steenokkerzeel (8)
105
De Kempen (6)
8β1
Tielt-Winge (8)
106
Ternesse Wommelgem (6)
0β1
Antonia (6)
107
Galmaarden (8)
0β2
Diest
108
Turnhout
5β0
Herselt (7)
109
Bierbeek (6)
2β1
Eksel
110
Pelt
3β2
Kontich (6)
111
Eendracht Termien
5β0
Ekeren Donk (9)
112
Kampenhout (6)
1β3
Wellen
113
Kalfort Puursica (8)
3β2
Berg en Dal
114
Rhode-De Hoek (7)
0β1
Geel
115
Alken (7)
0β2
'sGravenwezel-Schilde (6)
116
Nijlen
1β2
Landen (7)
117
Retie (6)
2β2
Schoonbeek-Beverst
118
Zwarte Leeuw
1β2
Herent (6)
119
Rotselaar (6)
0β3
St.-Lennaarts
120
Witgoor Sport Dessel
1β2
Tisselt (6)
121
Denderhoutem (6)
1β1
Vlijtingen (7)
122
Torpedo Hasselt (6)
2β2
Zepperen-Brustem
123
Svelta Melsele (6)
2β3
Destelbergen (6)
124
Overpelt (7)
2β4
Achel (6)
125
Eppegem (6)
2β1
Veltem (7)
126
Smeermaas-Lanaken (8)
0β0
Betekom
127
Bree-Beek (6)
7β1
Nieuwerkerken (8)
128
Eine (7)
0β5
Crossing Schaerbeek
129
Pepingen-Halle
2β0
Berlare (6)
130
Svelta Melsele B (8)
1β2
Jodoigne
131
Taminoise
0β1
Haasdonk (6)
132
Entite Manageooise
3β2
Borsbeke (6)
133
Beringen (6)
0β2
Perwez
134
Branois
1β0
Eendracht Maasmechelen (6)
135
Wambeek Ternat
2β1
Herk (6)
136
Wevelgem (6)
1β1
LΓ©opold (6)
137
Elene-Grotenberge
3β0
BX Brussels (6)
138
Zonnebeke (7)
1β1
Jodoigne (8)
139
Wielsbeke
4β0
Ardooie (6)
140
Kosova Schaerbeek (6)
0β1
Zottegem (6)
141
Dottingnies (6)
0β1
WS Lauwe (6)
142
Racing Waregem (6)
1β1
Jong Lede
143
Hoger Op Wolvertem Merchtem
4β0
Doorslaar (6)
144
Vigor Wuitens Hamme
2β0
Rumbeke (6)
145
Westhoek
3β3
Etterbeek (7)
146
Oostnieuwkerke (6)
0β4
Genappe (6)
147
Eendracht Wervik
1β2
Diksmuide (6)
148
Boezinge (6)
0β1
Blankenberge
149
Eendracht Aalter
4β1
Drongen (6)
150
Roeselare-Daisel
3β0
Grembergen (7)
151
Hoger Op Kalken
3β1
Vlaamse Ardennen (6)
152
Avanti Stekene
1β1
Heestert (6)
153
Walhain (7)
1β1
Erpe-Mere Untied
154
St-Denijs Sport
4β0
Nseth Berchem (6)
155
Profondeville
0β4
Biesme
156
Gilly
0β1
Beloeil
157
Isièroine
0β4
Flenu
158
Aischoise
5β1
Evelette
159
Ostiches
2β0
US Dinantaise
160
Houndinois
2β2
Hornu
161
PΓ©ruwelz
3β1
Couvin
162
Onhaye
10β0
Anvaing
163
Arquet
1β3
Montignies
164
Spy
2β1
Estaimbourg
165
Antoing
3β1
Rapid Symphorinois
166
Flavion-MorialmΓ©
6β1
WSAC Fleurus
167
Grand-Leez
1β3
Monceau
168
Wanze/Bas-Oha II
1β10
Richelle
169
Fizoise
2β1
Malmundaria
170
Richelle II
0β7
Wanze-Bas/Oha
171
Raeren-Eynatten
7β3
Heusy Rouheid
172
Francorchamps
1β0
Stade Waremmnien
173
Wallonne Ciney
2β1
Saive
174
Marlouie Sport
7β3
Bleid
175
Elsautoise
2β4
Beauraing
176
FC Du Geer
0β4
Sprimont
177
Gouvy
4β0
Roy-Lignières
178
Herstal
0β1
Beaufays
179
Ethe Belmont
2β1
Huy
180
Aywaille
1β1
Hannut
181
Houffaloise
2β2
Mormont
182
Libramont
1β3
Meix DT-Virton
183
Habay La Neuve
6β2
Messancy
184
Longlier
4β1
Paliseulois
Third round
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
185
Tempo Overijse
1β1(3-2)
p
Herent (6)
186
Meux
2β0
Hoger Op Kalken
187
Ostiches
3β1
Londerzeel
188
PΓ©ruwelz
0β0(3-1)
p
Onhaye
189
Ninove
2β0
Wallonne Ciney
190
La Calamine
p 1β1
WS Lauwe (6)
191
Rochefortoise
5β0
Etterbeek (7)
192
LΓ©opold (6)
1β3
Sprimont
193
Tournai
5β0
Longlier
194
Wanze-Bas/Oha
p 0β0
Voorde-Appelterre
195
Zelzate
8β1
Vlijtingen (7)
196
Hamoir
2β1
Retie (6)
197
Aalst
1-0
Gouvy
198
Flenu
1β3
Roeselare-Daisel
199
Ethe Belmont
2β1
Antoing
200
Beaufays
2β1
Flavion-MorialmΓ©
201
Diest
2β0
Meix DT-Virton
202
Rupel Boom
3β1
Fizoise
203
Erpe-Mere United
p 2β2
Raeren-Eynatten
204
Monceau
3β2
Lille United
205
Tisselt (6)
2β2 (3β5
p )
Vigor Wuitens Hamme
206
Verlaine
p 0β0
Landen (7)
207
Beloeil
0β6
Acren-Lessines
208
Jodoigne LS
0β1
Marlouie Sport
209
Perwez
p 0β0
Torpedo Hasselt (6)
210
Berchem Sport
2β1
Antonia (6)
211
Sottegem (6)
2β3
Montignies
212
Wilrijk (7)
1β2
Brakel
213
Braine
p 1β1
Wambeek Ternat
214
Bucholt
p 1β1
Blankenberge
215
Binche
4β1
Smeermaas-Lanaken (8)
216
Wezel Sport
10-0
Jodoigne (8)
217
Destelbergen (6)
2β1
Beauraing
218
Habay La Neuve
p 2β2
Geel
219
Genappe (6)
1β1
p
Hoger Op Wolvertem Merchtem
220
Torhout
1β3
Pelt
221
Wellen
2β1
Pepingen-Halle
222
Racing Gent
3β0
Houndinois
223
Jette
2β0
'sGravenwezel-Schilde (6)
224
Crossing Schaerbeek
2β1
Hasselt
225
Francorchamps
2β2
p
Lebbeke
226
Spy
2β4
Ganshoren
227
Rebecq
10β0
Kalfort Puursica (8)
228
Zwijndrecht (7)
1β2
Oudenaarde
229
Haasdonk (6)
p 2β2
Tubize
230
Mandel United
1β1
p
Elene-Grotenberge
231
Houtvenne
2β1
Avanti Stekene
232
Mons
11β0
Bierbeek (6)
233
Eppegem (6)
0β3
Tongeren
234
Merelbeke
2β0
Turnhout
235
Diksmuide (6)
2β3
Wetteren
236
Richelle
2β5
Oostkamp
237
Wielsbeke
1β5
Dikkelvenne
238
Sparta Petegem
1β0
Aywaille
239
Houffaloise
0β5
Racing Mechelen
240
Eendracht Aalter
0β1
Stockay-Warfusee
241
De Kempen (6)
1β5
Bilzen
242
Diegem
3β0
Bree-Beek (6)
243
Verviers
1β0
Biesme
244
Aische
1β1
p
City Pirates Antwerp
245
Entite Manageooise
2β2
p
La Louviere Centre
246
Lierse Berlaar
1β1
p
Achel (6)
247
Sint-Denijs Sport
0β1
Harelbeke
248
Sint-Lennaarts
3β2
Gullegem
249
Hades
3β0
Racing Waregem (6)
250
Eendracht Termien
1β2
Warnan
Fourth round
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
251
Warnant
5β0
Tempo Overijse
252
Wellen
0β1
Monceau
253
Houtvenne
2β2
p
Pelt
254
Ninove
3β1
Erpe-Mere United
255
Meux
3β0
Achel (6)
256
Braine
0β5
VW Hamme
257
Cappellen
1β1
p
Verviers
258
Hades
1β2
Tongeren
259
City Pirates Antwerp
2β3
Sprimont
260
Crossing Schaerbeek
4β2
Heist
261
Olympic Charleroi
1β0
La Louviere Centre
262
Bocholt
3β3
p
Excelsior Virton
263
Racing Mechelen
10β0
Montignies
264
Tienen
2β2
p
Mons
265
Oudenaarde
4β0
Beaufays
266
Dikkelvenne
1β3
Harelbeke
267
Union Namur
0β5
Roeselare-Daisel
268
Bilzen
p 1β1
Wolvertem Merchtem
269
Wezel
4β2
Olsa Brakel
270
Habay La Neuve
2β0
Destelbergen (6)
271
Elene-Grotenberge
5β4
Sparta Petegem
272
Acren-Lessines
1β3
Thes
273
URSL Vise
3β0
Tournai
274
Diegem
2β3
Aalst
275
Ganshoren
p 2β2
Zelzate
276
Knokke
2β1
La Calamine
277
Binche
8β0
Haasdonk (6)
278
Hoogstraten VV
p 1β1
Ostiches
279
Ethe Belmont
0β4
Berchem Sport
280
Rebecq
1β0
Lebbeke
281
Sint-Lennaarts
1β0
Racing Gent
282
Jette
2β3
Onhaye
283
Dessel Sport
4β2
Wetteren
284
Perwez
1β5
Merelbeke
285
Stockay-Warfusee
0β1
Hamoir
286
Wanze-Bas/Oha
0β8
La Louviere
287
Sint-Eloois-Winkel Sport
1β1
p
Rochefort
288
Diest
0β1
Marlouie Sport
289
Lokeren-Temse
6β0
Verlaine
290
Oostkamp
1β2
Rupel Boom
Fifth round
Tie
Home team (tier)
Score
Away team (tier)
291
Warnant
0β1
Lokeren-Temse
292
La Louviere
2β1
Sprimont
293
Elene-Grotenberge
4β3
Wezel
294
Harelbeke
2β1
VW Hamme
295
Verviers
2β3
Crossing Schaerbeek
296
Onhaye
3β0
Rebecq
297
Ninove
2β0
Roeselare-Daisel
298
Dessel Sport
1β2
Tongeren
299
Hoogstraten VV
3β2
Bilzen
300
Meux
4β1
Marlouie Sport
301
Thes
4β0
Hamoir
302
Knokke
3β0
Merelbeke
303
Rochefort
1β2
Racing Mechelen
304
Habay La Neuve
p 0β0
Oudenaarde
305
Aalst
0β1
Mons
306
URSL Vise
2β1
Binche
307
Rupel Boom
2β3
Olympic Charleroi
308
Pelt
2β2
p
Excelsior Virton
309
Sint-Lennaarts
1β0
Berchem Sport
310
Monceau
2β2
p
Ganshoren
Sixth round
Seventh round
The draw for the seventh round took place on 11 September 2023 and included the sixteen teams that progressed from the sixth round and the sixteen teams from the
2023β24 Belgian Pro League . The Pro League teams were seeded and could not meet each other. Furthermore, the eight non-professional teams left in the draw were always entitled to home-ground advantage, with the exception of
Harelbeke ,
Meux and
Elene-Grotenberge as their respective home grounds were not deemed suitable to host a cup match at this stage.
Eighth round
The draw for the eighth round took place on 2 November 2023, one day after the completion of the previous round. No more seedings were used during the draw, but before the draw
Knokke was certain of receiving home-ground advantage as the only non-professional team left in the draw. Most notable fixtures of the draw include a
Clasico to be played between Anderlecht and Standard, the return of former captain
Ruud Vormer to Club Brugge as they received his new team Zulte Waregem, and saw Knokke receive Oud-Heverlee Leuven. Title holders Antwerp were paired at home to Charleroi, who have yet to win the cup.
Quarter-finals
The draw for the quarter-finals and semi-finals took place on 8 December 2023. With no amateur sides left, the draw was fully open as there were no seedings or predetermined home advantages. The draw resulted in a "Battle of Flanders" between Gent and Club Brugge and a Brussels derby between Union SG and Anderlecht. The matches at Union SG and OH Leuven were postponed due to snow.
[2]
Semi-finals
The four quarter-final winners entered the semi-finals, held over two legs. The first legs were initially planned to be played one week after the quarter-finals, but as some of those matches were postponed the semi-finals were postponed as well.
[2]
First legs
Second legs
Final
References
Domestic leagues Domestic cups League cups Supercups UEFA competitions International competitions