Season | 2019 | |
---|---|---|
Men's football | ||
Serie A | Delfín S.C. | |
Serie B | 2019 | |
Copa Ecuador | L.D.U. Quito | |
Women's football | ||
Superliga Serie A | C.D. Cuenca | |
The 2019 season was the 61st season of competitive association football in Ecuador.
21 March Friendly | United States | 1–0 | Ecuador | Orlando, United States |
20:00 EDT ( UTC−4) |
|
Report | Stadium:
Orlando City Stadium Attendance: 17,422 Referee: David Gantar ( Canada) |
26 March Friendly | Honduras | 0–0 | Ecuador | Harrison, United States |
20:00 EDT ( UTC−4) | Report | Stadium:
Red Bull Arena Referee: Jaime Fernando Fernández ( Mexico) |
1 June Friendly | Venezuela | 1–1 | Ecuador | Miami Gardens, United States |
20:30 EDT ( UTC−4) | Rosales 38' ( pen.) | Report | E. Valencia 90+1' | Stadium:
Hard Rock Stadium Attendance: 12,021 Referee: Keylor Herrera ( Costa Rica) |
9 June Friendly | Mexico | 3–2 | Ecuador | Arlington, United States |
19:00 CST ( UTC−6) |
|
Report | Stadium:
AT&T Stadium Attendance: 59,000 Referee: David Gantar ( Canada) |
5 September Friendly | Peru | 0–1 | Ecuador | Harrison, United States |
20:00 EDT ( UTC−4) | Report |
|
Stadium:
Red Bull Arena Attendance: 21,428 Referee: Armando Villarreal ( United States) |
10 September Friendly | Ecuador | 3–0 | Bolivia | Cuenca, Ecuador |
20:00 ECT ( UTC–5) | Report | Stadium:
Estadio Alejandro Serrano Aguilar Referee: Nicolas Gallo ( Colombia) |
13 October Friendly | Ecuador | 1–6 | Argentina | Alicante, Spain |
|
Report | Stadium:
Estadio Manuel Martínez Valero
[1] Referee: Luca Barbeno ( San Marino) |
14 November Friendly | Ecuador | 3–0 | Trinidad and Tobago | Portoviejo, Ecuador |
|
Report | Stadium:
Estadio Reales Tamarindos Referee: Kevin Ortega ( Peru) |
19 November Friendly | Ecuador | 0–1 | Colombia | Harrison, United States |
20:00 ( UTC–5) | Report |
|
Stadium:
Red Bull Arena Referee: Juan Calderón ( Costa Rica) |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Uruguay | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 2 | +5 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Chile | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 6 | |
3 | Japan | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 7 | −4 | 2 | |
4 | Ecuador | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
16 June 2019 | Uruguay | 4–0 | Ecuador | Estádio Mineirão, Belo Horizonte |
19:00 | Report | Attendance: 13,611
[2] Referee: Anderson Daronco ( Brazil) |
21 June 2019 | Ecuador | 1–2 | Chile | Itaipava Arena Fonte Nova, Salvador |
20:00 |
|
Report |
|
Attendance: 14,727
[3] Referee: Patricio Loustau ( Argentina) |
24 June 2019 | Ecuador | 1–1 | Japan | Estádio Mineirão, Belo Horizonte |
20:00 |
|
Report |
|
Attendance: 7,623
[4] Referee: Jesús Valenzuela ( Venezuela) |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ecuador | 4 | 3 | 0 | 1 | 8 | 4 | +4 | 9 | Final stage |
2 | Argentina | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 | 7 | |
3 | Uruguay | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 3 | +1 | 6 | |
4 | Paraguay | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 5 | −3 | 4 | |
5 | Peru | 4 | 1 | 0 | 3 | 2 | 5 | −3 | 3 |
18 January 2019 | Ecuador | 3–0 | Paraguay | Estadio Fiscal, Talca |
17:10 | Report | Referee: Gery Vargas ( Bolivia) |
20 January 2019 | Uruguay | 3–1 | Ecuador | Estadio La Granja, Curicó |
19:30 |
|
Report |
|
Referee: Raphael Claus ( Brazil) |
22 January 2019 | Argentina | 0–1 | Ecuador | Estadio Fiscal, Talca |
17:10 | Report |
|
Referee: Gery Vargas ( Bolivia) |
24 January 2019 | Peru | 1–3 | Ecuador | Estadio La Granja, Curicó |
17:10 |
|
Report | Referee: Raphael Claus ( Brazil) |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ecuador | 5 | 3 | 1 | 1 | 6 | 2 | +4 | 10 |
2019 FIFA U-20 World Cup & 2019 Pan American Games |
2 | Argentina | 5 | 3 | 0 | 2 | 7 | 4 | +3 | 9 | |
3 | Uruguay | 5 | 2 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 8 | |
4 | Colombia | 5 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 5 | 2019 FIFA U-20 World Cup |
5 | Brazil | 5 | 1 | 2 | 2 | 3 | 5 | −2 | 5 |
29 January 2019 | Ecuador | 2–1 | Argentina | Estadio El Teniente, Rancagua |
19:50 | Report |
|
Referee: Arnaldo Samaniego ( Paraguay) |
1 February 2019 | Ecuador | 0–1 | Uruguay | Estadio El Teniente, Rancagua |
19:50 | Report | Referee: Gery Vargas ( Bolivia) |
4 February 2019 | Ecuador | 1–0 | Colombia | Estadio El Teniente, Rancagua |
19:50 |
|
Report | Referee: Piero Maza ( Chile) |
7 February 2019 | Ecuador | 0–0 | Brazil | Estadio El Teniente, Rancagua |
19:50 | Report | Referee: Ivo Méndez ( Bolivia) |
10 February 2019 | Venezuela | 0–3 | Ecuador | Estadio El Teniente, Rancagua |
19:50 | Report | Referee: Arnaldo Samaniego ( Paraguay) |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | Advance to knockout stage |
2 | Japan | 3 | 1 | 2 | 0 | 4 | 1 | +3 | 5 | |
3 | Ecuador | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Mexico | 3 | 0 | 0 | 3 | 1 | 6 | −5 | 0 |
23 May 2019 Group B | Japan | 1–1 | Ecuador | Bydgoszcz Stadium, Bydgoszcz |
20:30 |
|
Report | Attendance: 3,018
[5] Referee: Slavko Vinčić ( Slovenia) |
26 May 2019 Group B | Ecuador | 0–1 | Italy | Bydgoszcz Stadium, Bydgoszcz |
18:00 | Report |
|
Attendance: 6,717
[6] Referee: Adham Makhadmeh ( Jordan) |
29 May 2019 Group B | Ecuador | 1–0 | Mexico | Gdynia Stadium, Gdynia |
18:00 |
|
Report | Attendance: 4,208
[7] Referee: Ivan Kružliak ( Slovakia) |
3 June 2019 Round of 16 | Uruguay | 1–3 | Ecuador | Lublin Stadium, Lublin |
17:30 |
|
Report | Attendance: 10,562
[8] Referee: Michael Oliver ( England) |
8 June 2019 Quarter-finals | United States | 1–2 | Ecuador | Gdynia Stadium, Gdynia |
17:30 |
|
Report | Attendance: 6,389
[9] Referee: Benoît Bastien ( France) |
11 June 2019 Semi-finals | Ecuador | 0–1 | South Korea | Lublin Stadium, Lublin |
20:30 | Report |
|
Attendance: 12,614
[10] Referee: Michael Oliver ( England) |
14 June 2019 3rd place | Italy | 0–1 ( a.e.t.) | Ecuador | Gdynia Stadium, Gdynia |
20:30 | Report |
|
Attendance: 8,937
[11] Referee: Jesús Gil Manzano ( Spain) |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mexico | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | Knockout stage |
2 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 5 | +2 | 6 | |
3 | Panama | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 4 | −2 | 2 | Fifth place match |
4 | Ecuador | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 6 | −3 | 1 | Seventh place match |
29 July 2019 Group A | Ecuador | 2–3 | Argentina | Estadio Universidad San Marcos |
13:00 | Report |
|
Referee: Gustavo Murillo ( Colombia) |
1 August 2019 Group A | Panama | 1–1 | Ecuador | Estadio Universidad San Marcos |
10:00 | Zúñiga 27' | Report | Campana 53' | Referee: Miguel Santibañez ( Peru) |
4 August 2019 Group A | Ecuador | 0–2 | Mexico | Estadio Universidad San Marcos |
13:00 | Report |
Vásquez 25' Lainez 90'+5' |
Referee: Wagner Magalhães ( Brazil) |
7 August 2019 7th place | Ecuador | 1–1 (2–4 p) | Peru | Estadio Universidad San Marcos |
10:00 | Vivar 88' | Report | Minda 83' ( o.g.) | Referee: José Argote ( Venezuela) |
Penalties | ||||
Vallecilla Alcivar Porozo Minda |
Barco Acuy Arakaki Pretell Rivera |
League | Promoted to league | Relegated from league |
---|---|---|
Serie A |
No relegated clubs | |
Serie B | ||
Segunda Categoría | — | — |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Macará | 30 | 17 | 11 | 2 | 47 | 16 | +31 | 62 | Advance to Playoffs |
2 | Barcelona | 30 | 17 | 4 | 9 | 55 | 38 | +17 | 55 | |
3 | Universidad Católica | 30 | 16 | 5 | 9 | 48 | 29 | +19 | 53 | |
4 | Delfín | 30 | 15 | 8 | 7 | 46 | 33 | +13 | 53 | |
5 | Independiente del Valle | 30 | 15 | 7 | 8 | 41 | 29 | +12 | 52 | |
6 | LDU Quito | 30 | 13 | 10 | 7 | 46 | 30 | +16 | 49 | |
7 | Aucas | 30 | 14 | 7 | 9 | 48 | 44 | +4 | 49 | |
8 | Emelec | 30 | 14 | 4 | 12 | 43 | 30 | +13 | 46 | |
9 | El Nacional [a] | 30 | 13 | 6 | 11 | 41 | 34 | +7 | 44 | |
10 | Deportivo Cuenca [b] | 30 | 12 | 7 | 11 | 44 | 46 | −2 | 42 | |
11 | Olmedo | 30 | 9 | 7 | 14 | 34 | 44 | −10 | 34 | |
12 | Guayaquil City | 30 | 8 | 7 | 15 | 35 | 48 | −13 | 31 | |
13 | Mushuc Runa | 30 | 8 | 6 | 16 | 36 | 58 | −22 | 30 | |
14 | Técnico Universitario | 30 | 8 | 5 | 17 | 40 | 60 | −20 | 29 | |
15 | América de Quito (R) | 30 | 6 | 7 | 17 | 26 | 41 | −15 | 25 | Relegation to Serie B |
16 | Fuerza Amarilla [c] (R) | 30 | 2 | 5 | 23 | 24 | 74 | −50 | 6 |
Quarter-finals | Semi-finals | Finals | ||||||||||||||||||
7 | Aucas | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
2 | Barcelona | 0 | 0 | 0 | ||||||||||||||||
7 | Aucas | 1 | 0 | 1 | ||||||||||||||||
6 | LDU Quito | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||
6 | LDU Quito | 2 | 2 | 4 | ||||||||||||||||
3 | Universidad Católica | 3 | 0 | 3 | ||||||||||||||||
6 | LDU Quito | 0 | 0 | 0 (1) | ||||||||||||||||
4 | Delfín | 0 | 0 | 0 (2) | ||||||||||||||||
5 | Independiente del Valle | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
4 | Delfín ( bsr) | 0 | 2 | 2 | ||||||||||||||||
4 | Delfín | 2 | 1 | 3 | ||||||||||||||||
1 | Macará | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||||
8 | Emelec | 1 | 2 | 3 | ||||||||||||||||
1 | Macará ( bsr) | 2 | 1 | 3 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification or relegation |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Orense S.C. | 36 | 19 | 11 | 6 | 57 | 26 | +31 | 68 | Advance to Playoffs |
2 | C.D. Independiente Juniors | 36 | 19 | 9 | 8 | 48 | 29 | +19 | 66 | |
3 | L.D.U. Portoviejo | 36 | 14 | 17 | 5 | 49 | 23 | +26 | 59 | |
4 | Manta F.C. | 36 | 16 | 11 | 9 | 48 | 31 | +17 | 59 | |
5 | C.D.S. Santa Rita [a] | 36 | 15 | 15 | 6 | 39 | 22 | +17 | 59 | |
6 | Gualaceo S.C. [b] | 36 | 13 | 12 | 11 | 35 | 17 | +18 | 50 | |
7 | Atlético Porteño | 36 | 10 | 12 | 14 | 35 | 36 | −1 | 42 | |
8 | Atlético Santo Domingo | 36 | 11 | 8 | 17 | 32 | 41 | −9 | 41 | |
9 | L.D.U. Loja [c] (R) | 36 | 7 | 8 | 21 | 32 | 63 | −31 | 28 | Relegation to Segunda Categoría |
10 | C.D. Clan Juvenil [d] (R) | 36 | 3 | 3 | 30 | 12 | 86 | −74 | 0 |
Semi-finals | Finals | ||||||||||||
1 | Orense | 2 | 2 | 4 | |||||||||
4 | Manta | 2 | 1 | 3 | |||||||||
1 | Orense | 2 | 2 | 4 | |||||||||
3 | L.D.U. Portoviejo | 1 | 2 | 3 | |||||||||
2 | Independiente Juniors | 1 | 0 | 1 | |||||||||
3 | L.D.U. Portoviejo | 2 | 0 | 2 |
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification | 9OC | CHA | OTA | ESM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 9 de Octubre | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 4 | +5 | 9 | Promoted to 2020 Ecuadorian Serie B | — | 2–0 | 3–1 | ||
2 | Chacaritas F.C. | 4 | 2 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 7 | 3–2 | — | 1–0 | |||
3 | Esmeraldas F.C. | 4 | 1 | 2 | 1 | 6 | 5 | +1 | 5 | 1–1 | — | 3–0 | |||
4 | Otavalo F.C. | 4 | 0 | 1 | 3 | 1 | 7 | −6 | 1 | 0–2 | 1–1 | — |