The 2016 Tercera División play-offs to Segunda División B from Tercera División (Promotion play-offs) were the final playoffs for the promotion from 2015–16 Tercera División to 2016–17 Segunda División B. The first four teams in each group took part in the play-off.
The eighteen group winners have the opportunity to be promoted directly to Segunda División B. The eighteen group winners were drawn into a two-legged series where the nine winners will promote to Segunda División B. The nine losing clubs will enter the play-off round for the last nine promotion spots.
The eighteen runners-up were drawn against one of the eighteen fourth-placed clubs outside their group and the eighteen third-placed clubs were drawn against one another in a two-legged series. The twenty-seven winners will advance with the nine losing clubs from the champions' series to determine the eighteen teams that will enter the last two-legged series for the last nine promotion spots. In all the playoff series, the lower-ranked club play at home first. Whenever there is a tie in position (e.g. like the group winners in the champions' series or the third-placed teams in the first round), a draw determines the club to play at home first.
The draw took place in the RFEF headquarters, in Las Rozas ( Madrid) on 16 May 2016. [1]
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Atlético Mancha Real | 5–1 | Zamora | 3–1 | 2–0 |
Conquense | 0–2 | Extremadura | 0–0 | 0–2 |
Boiro | 2–1 | Caudal | 2–0 | 0–1 |
Deportivo Aragón | 0–2 | Mallorca B | 0–0 | 0–2 |
Villa de Santa Brígida | 2–3 | San Sebastián de los Reyes | 1–0 | 1–3 |
Atlético Saguntino | 2–2 (2–0 p) | Calahorra | 2–0 | 0–2 |
Zamudio | 3–2 | Laredo | 3–1 | 0–1 |
Córdoba B | 4–2 | Lorca Deportiva | 1–2 | 3–0 |
Prat | 3–2 | Osasuna B | 3–1 | 0–1 |
Promoted to Segunda División B | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Mancha Real (First time ever) |
Atlético Saguntino (First time ever) |
Boiro (First time ever) |
Extremadura (5 years later) |
Mallorca B (One year later) |
Prat (2 years later) |
San Sebastián de los Reyes (3 years later) |
Zamudio (19 years later) |
Córdoba B (One year later) |
|
|
|
|
The draw took place in the RFEF headquarters, in Las Rozas ( Madrid), on 16 May 2016. [1] The first leg was played on 22 and 23 May 2016 and the second one on 28 and 29 May.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Tenisca | 2–3 | Navalcarnero | 2–1 | 0–2 |
Atlético Madrid B | 0–2 | Almagro | 0–2 | 0–0 |
Elche Ilicitano | 3–1 | Lanzarote | 2–0 | 1–1 |
Teruel | 0–3 | Ontinyent | 0–2 | 0–1 |
Villaralbo | 2–3 | Cerceda | 1–1 | 1–2 |
Choco | 4–3 | Badajoz | 2–1 | 2–2 |
Constància | 2–3 | SD Logroñés | 1–2 | 1–1 |
El Ejido | 5–3 | Bermeo | 3–0 | 2–3 |
Balmaseda | 2–3 | Águilas | 1–1 | 1–2 |
Mutilvera | 2–1 | Gimnástica Torrelavega | 2–0 | 0–1 |
Marino Luanco | 3–4 | Gavà | 1–1 | 2–3 |
Cayón | 4–1 | Atlético Cirbonero | 2–1 | 2–0 |
Alcalá | 2–3 | Langreo | 2–1 | 0–2 |
Vilafranca | 0–2 | Atlético Malagueño | 0–0 | 0–2 |
Jerez | 1–0 | Gimnástica Segoviana | 1–1 | 1–0 |
Mar Menor | 2–1 | Formentera | 0–1 | 2–0 |
Náxara | 0–1 | Atlético Sanluqueño | 0–0 | 0–1 |
Almansa | 0–0 (4–3 p) | Andorra | 0–0 | 0–0 |
Deportivo La Coruña B | 5–1 | El Palmar Estrella Grana | 4–0 | 1–1 |
Azuqueca | 2–2 ( a) | Arroyo | 1–0 | 1–2 |
Palencia | 4–2 | Loja | 1–2 | 3–0 |
Haro | 2–0 | Pozuelo de Alarcón | 0–0 | 2–0 |
San Juan | 0–1 | Tarazona | 0–0 | 0–1 |
San Fernando | 4–3 | Europa | 1–1 | 3–2 |
Lagun Onak | 1–1 (8–7 p) | Avilés | 1–0 | 0–1 |
Castellón | 2–0 | Peña Deportiva | 1–0 | 1–0 |
Las Palmas Atlético | 2–0 | Racing Santander B | 1–0 | 1–0 |
The draw was held in the RFEF headquarters, in Las Rozas ( Madrid).
|
|
|
|
|
The draw took place in the RFEF headquarters, in Las Rozas ( Madrid), on 30 May 2016. The first leg will be played on 4 and 5 June 2016 and the second one on 11 and 12 June.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Mutilvera | 5–1 | Zamora | 3–1 | 2–0 |
Mar Menor | 0–1 | Osasuna B | 0–0 | 0–1 |
El Ejido | 3–2 | Lorca Deportiva | 1–1 | 2–1 |
Choco | 1–4 | Deportivo Aragón | 1–2 | 0–2 |
Jerez | 2–5 | Conquense | 2–3 | 0–2 |
Elche Ilicitano | 3–2 | Villa de Santa Brígida | 3–0 | 0–2 |
Cayón | 0–3 | Caudal | 0–2 | 0–1 |
Almansa | 1–2 | Laredo | 0–1 | 1–1 |
San Fernando | 3–2 | Calahorra | 2–1 | 1–1 |
Las Palmas Atlético | 3–3 ( a) | Atlético Sanluqueño | 3–1 | 0–2 |
Castellón | 2–1 | Atlético Malagueño | 2–1 | 0–0 |
Deportivo La Coruña B | 2–2 ( a) | Navalcarnero | 2–1 | 0–1 |
Azuqueca | 1–3 | Cerceda | 1–1 | 0–2 |
Tarazona | 3–3 ( a) | Ontinyent | 1–0 | 2–3 |
Haro | 3–3 ( a, aet) | Langreo | 1–1 | 2–2 |
Lagun Onak | 1–2 | Águilas | 1–0 | 0–2 |
Palencia | 3–2 | SD Logroñés | 0–1 | 3–1 |
Gavà | 4–0 | Almagro | 3–0 | 1–0 |
|
|
|
|
The draw took place in the RFEF headquarters, in Las Rozas ( Madrid), on 13 June 2016. The first leg will be played on 18 and 19 June 2016 and the second one on 25 and 26 June.
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
El Ejido | 1–0 | Laredo | 1–0 | 0–0 |
Mutilvera | 1–1 ( a) | Conquense | 0–0 | 1–1 |
Elche Ilicitano | 4–5 | Osasuna B | 2–1 | 2-4 |
Haro | 0–3 | Caudal | 0–2 | 0–1 |
Palencia | 2–0 | Deportivo Aragón | 1–0 | 1–0 |
Tarazona | 2–4 | Navalcarnero | 2–2 | 0–2 |
San Fernando | 4–2 | Águilas | 3–1 | 1–1 |
Castellón | 4–4 (5–6 p) | Gavà | 2–2 | 2–2 |
Atlético Sanluqueño | 2–0 | Cerceda | 0–0 | 2–0 |
Promoted to Segunda División B | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Atlético Sanluqueño (2 years later) |
Caudal (2 years later) |
El Ejido (First time ever) |
Gavà (6 years later) |
Mutilvera (First time ever) |
Navalcarnero (7 years later) |
Osasuna B (3 years later) |
Palencia (First time ever) |
San Fernando (2 years later) |